Loňská aféra se záměnou miminek má pokračování – poškození požadují po nemocnici 12 milionů korun! Rodiče holčiček se už naplno věnují svým „pravým“ dětem, společně se stýkají čím dál tím méně.

Vzpomínáte si ještě? Aby ne, záměny miminek v třebíčské nemocnici byly plné noviny. Ale přesto, zopakujme si fakta:

Libor Broža nebyl přesvědčený o svém otcovství. Nikolka – jeho „dcera", se mu totiž ani za mák nepodobala, tak podezříval přítelkyni z nevěry. Nechal si udělat testy DNA, při kterých vyšlo najevo, že ani on, a dokonce ani jeho přítelkyně Jaroslava Trojanová nejsou jejími biologickými rodiči...

Jaroslava Trojanová a Libor Broža s Nikolkou.Za celou událostí stojí zdravotní sestra, která po porodu Nikolku, dceru Jaroslavy Čermákové, koupala a omylem ji zaměnila za Veroniku. A na neštěstí bylo zaděláno.

Třebíčská nemocnice nakonec chybu uznala, a dokonce zjistila, že to byli právě manželé Čermákovi, u koho skončila skutečná dcera partnerů Jaroslavy Trojanové a Libora Broži. K nápravě docházelo postupně a pod dohledem odborníků. Nejprve se rodiny začaly navštěvovat, přátelit a v prosinci loňského roku si děti vyměnily nadobro.

Co je nového?

Šťastný konec? Kdo ví, psychická újma u dětí bude nejspíš minimální, zato maminky a otcové si prošli peklem. Třebíčská nemocnice jim, ústy svého advokáta Ondřeje Dostála, nabídla mimosoudní vyrovnání 300 000 korun pro každou z rodin. To přišlo postiženým málo, rodiny si proto najaly zkušeného právníka Igora Velebu. Ten požaduje náhradu celkem 12 milionů korun, která by se měla podělit mezi obě rodiny, nejpozději do konce týdne podá na nemocnici žalobu. „Nevím, zda máme šanci soudní spor vyhrát, ani to neřešíme. Necháváme to celé na právníkovi,“  řekl Ženě-in Libor Broža. Z celkové sumy by měly holčičky dostat po 1 milionu, otcové po 2 milionech a matky po 3 milionech korun.

Čermákovi s Veronikou.Obě rodiny nepříjemnou životní situaci stále překonávají, plánovaný soudní spor bude podle nich založený zejména na posudcích psychologů. Už teď je téměř jasný výsledek. Nejvíc trpěly matky, u soudu mají velkou šanci uspět,“  říká psycholog Jiří Baier. To Ženě-in potvrdil i Broža: Děti to snášejí dobře, s námi je to horší. Přítelkyně je často špatná, ale bojujeme s tím, jak se dá.“ 

Ale i tak se dá podle Brožových slov hovořit o šťastném konci: Nikolka i Veronika našly svoje pravé rodiče a manželé Čermákovi navíc přivedli před nedávnem Nikolce do nového domova ten nejhezčí dárek, sestřičku Terezku.
My další děti zatím neplánujeme. Možná časem, tak za rok,“  doplnil Broža s tím, že se s Čermákovými a Nikolkou stýká jejich rodina čím dál tím méně. Vídali jsme se asi jednou za 14 dní. Teď to bylo obtížnější, když byla paní Čermáková v porodnici, ale chceme se občas vídat dál.“ 

Bojíte se, že se něco takového může stát i vám? Vyměnila byste roční dítě, kdybyste zjistila, že vám ho v porodnici zaměnili? Zdá se vám celkových 12 milionů hodně nebo málo?

Reklama