Zámek ve Vimperku na Prachaticku otevře dosud nepřístupné prostory, dnes o tom informovala mluvčí Správy Národního parku Šumava Jana Zwettlerová. Zájemci uvidí místa, která jsou přístupná díky archeologickým výzkumům.

Zámek se rekonstruuje a dokončení prací se plánuje na rok 2016. Po opravě bude sloužit jako vstupní brána k informacím a k prezentaci ochrany přírody a krajiny v oblasti Šumavy a Bavorska. Prostory se rovněž využijí pro kulturní a společenské akce. „V současné době skončily vyklizovací práce, byly provedeny základní revitalizační práce v zahradách a odstraněny náletové dřeviny na skalách pod zámkem. Archeologové tu provádějí rozsáhlý záchranný archeologický výzkum, který postupně odhaluje taje o životě na středověkém hradním sídle,“ uvedla mluvčí Jana Zwettlerová.

Kromě stálé a tradiční expozice v zámeckém muzeu mají návštěvníci letos poprvé v celé historii zámku možnost prohlédnout si dosud veřejnosti nepřístupné prostory. Průvodci prohlídky doplní odborným výkladem. „Prohlídky nově zpřístupněných prostor jsou denně od 9 do 16 hodin a lidé mohou vidět místnosti, sklepení a další prostory,“ dodala Zwettlerová.

Stavební firma a restaurátoři budou na zámku pracovat v průběhu dalších let a objekt se z větší části po tuto dobu pro veřejnost uzavře. Po rekonstrukci se mohou návštěvníci zámku těšit na prohlídku evangelické kaple a na varhanní koncerty v kapli svatého Josefa. Bude možné vidět restaurované renesanční malované stropy v Horním i Dolním zámku či zažít tajemnou prohlídku Černé věže nebo vzrušující stezku okolo zámku. Veřejnosti přístupná bude i jižní terasovitá zahrada a celá východní zahrada před arkádami, kde se budou pořádat kulturní a společenské akce. Patrně se nepodaří zcela obnovit podzemní štoly, kudy vedly únikové cesty ze zámku do města. Ty sloužily lidem při obléhání bývalého královského hradu.

Náklady na opravy se počítají v řádech desítek milionů korun. Přesný sumář bude znám až v dalších letech, a to podle toho, kolik peněz si vyžádají například i konzervace různých objevů archeologů a památkářů.

Pojedete se podívat? Navštěvujete české hrady a zámky? Máte nějaký oblíbený?