62cd51b458b2dobrazek.png
Foto: Se svolením Zámek Třešť

Novorenesanční zámek téměř v samém centru Třeště už se dříve jako hotel a kongresové prostory využíval. Zvenku změna možná není tak patrná, vnitřek je ale kompletně nový.

Kafkův Zámek?

Do grafického designu zámku se promítl rukopis a ilustrace spisovatele Franze Kafky, který v Třešti pobýval v letech 1900–1907 u svého strýce Siegfrieda Löwyho. „Kafka sem jezdil vždy na léto, půjčoval si od strýce jeho motocykl, jeden z prvních na Vysočině, a pomáhal na poli, plaval, dokonce prý i tancoval a zažil svou první lásku,“ uvádí Václav Petrbok z oddělení literatury 19. století Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

62cd69aee7c41obrazek.png
Foto: Fotografie Franze Kafky z roku 1923
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Kafkův strýc Löwy je také pro část literárních vědců jasnou předlohou pro titulní postavu jeho povídky Venkovský lékař.

Majestátní třešťský zámek mohl světoznámého spisovatele také inspirovat při psaní románu Zámek. „Dosavadní kafkovská bádání ale tuto hypotézu nepotvrdila, ani nevyvrátila. Jisté je pouze to, že Kafka zámek v Třešti dobře znal, objevuje se dokonce na dvou pohlednicích, které odeslal své rodině, “ doplňuje Václav Petrbok.

Historii místa spjatého s Franzem Kafkou připomínají Kafkovy kresby v hotelových interiérech a také logo zámku vytvořené z jeho rukopisu. Do konce roku přibude i výstava, která podrobně zachytí vztah Franze Kafky a dalších význačných osobností k Třešti, v níž je doloženo jedno z nejstarších židovských osídlení na Moravě. 

62cd6a608bfa6obrazek.png
Foto se svolením: Grafický design zámku cituje rukopis Franze Kafky, se svolením Zámek Třešť

V plánu je pořádání společenských akcí spojených s Franzem Kafkou a dalšími slavnými rodáky, jimiž byli mimo jiné výtvarník a grafik Jiří John, ekonom a politolog Josef Alois Schumpeter, lékař a starosta Třešti František Richter nebo legionář Josef Jiří Švec.

K slavným rodákům z Třeště patřil František Richter (1870 Třešť – 1951 tamtéž), který byl v letech 1920–35 třešťským starostou. Již v roce 1911 podnítil vznik spolku Záchrana, který pomáhal chudým rodinám, které zůstaly po smrti člena rodiny bez prostředků (v jeho čele stál 37 let). V Třešti založil Živnostenskou záložnua 18 let ji vedl. Jeho synem byl historik umění Václav Richter (1900–1970).

62cd6a8bb3236obrazek.png
Foto se svolením: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť

Dalším slavným rodákem byl Jiří John (1923 Třešť – 1973 Praha), výtvarník a grafik. V Třešti prožil dětství a mládí, ve svých grafikách i malbách je důležité spojení člověka s přírodou, příroda člověkem kultivovaná i prožívaná. Do Třeště za ním i s ním jezdila i jeho žena Adriana Šimotová.

62cd6aa6a69eaobrazek.png
Foto: Portrét Jiřího Johna, 60. léta
Karel Kuklík, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Nový mokřad i naučná stezka

„Paralelně s rekonstrukcí zámku jsme uskutečnili i renovaci zámecké zahrady: nechali jsme vyčistit rybník, opravit hráz rybníka a v části parku nad rybníkem jsme založili mokřad,“ pokračuje Tomáš Wencel. Zámeckým parkem také vede naučná cesta, která je součástí geoparku z programu přeshraniční spolupráce Interreg.

Zdroj informací: tiskové materiály, Zámek Třešť

Reklama