Zámek Moritzburg by mohl být klidně nazýván perlou baroka. Má zajímavou historii a ve svých interiérech i exteriérech skrývá spoustu zajímavých exponátů. 

 

Saský vévoda Moritz si v r. 1544 nechal postavit lovecký zámeček na vrcholu žulové hory v bažinaté dolině, na Insula Fortunata, Šťastném ostrově.

 

U moci byl August Silný, kurfiřt saský a polský král. V Drážďanech a jejich okolí se objevily skvosty baroka, s nádhernými parky a zahradami. A August chtěl za každou cenu vlastnit i vodní zámek. Okolní bažina byla tedy vysušena, na jejím místě vznikly rybníky, kde našli útočiště vodní ptáci – kormoráni, volavky popelavé, ve vodě kapříci. Na podzim  probíhá historický výlov, dnes velmi proslulý.

 

August pozval německé stavitele a Longuelune, Pöppelmann a Knöffel vykouzlili skutečný skvost.

Hnědé zavalité kopule a žlutobílé věžičky se zrcadlí v jezeře, zámek z dálky září okrem a bělobou, typickými barvami pro zdejší baroko. Je to tak romantické, že se zde konají stovky svateb.

 

Zámek skrývá lovecké trofeje, vzácného jelena 24ráka apod., dárky od ruského cara Petra I., francouzský nábytek, sbírku porcelánu jak z Číny, Japonska, tak i Míšně a Drážďan. Skvělé jsou malované kožené tapety s výjevy z mytologie. Zachoval se také biliardový sál s nejstarším dochovaných stolem v Německu z r. 1720. Mezi porcelánem jsou šálky s malovaným dnem – legenda praví, že Sasové byli tak šetrní, že skrz kávu viděli na dno…

 

Kdo má rád koně, může obdivovat hřebčinec z r. 1828.

 

A další možností je projet se „jezevčíkem“, úzkou jednokolejkou  s parní lokomotivkou údolím Lössnitzgrundu. Vláček jezdí od května do října.

Původní vagóny pocházejí z let 1899–1930, průvodčí i strojvedoucí jsou v dobových uniformách.

 

Pokud patříte k milovníkům hradů a zámků a rádi se necháváte unášet historií, nenechte si návštěvu tohoto skvostu ujít. Sezóna ještě nekončí.
 

Informace:

Moritzburg leží 14 km severozápadně od Drážďan.

S-bahn do stanice Radebeul-Ost, odtud úzkokolejkou.

Zámek je otevřen od dubna do října od 10 h do 17h30.
Počítejte s tím, že poslední prohlídka začíná o hodinu dříve.

 

     
Reklama