648845f295f19obrazek.pngFoto: Se souhlasem zámek Dobříš

Největším lákadlem pro návštěvníky je u nás momentálně francouzský park, který v uplynulých letech prošel rozsáhlou revitalizací v rámci dotačního projektu Evropské unie IROP, a přilehlá zámecká Oranžérie. V prostorách bývalého skleníku návštěvníci zhlédnou několik interaktivních výstav: V Galerii Emilie a Zdeňka Milerových se seznámí s tvorbou obou autorů, v případě Zdeňka Milera si na své přijdou především děti, protože se tu v mnoha podobách setkají s oblíbeným Krtečkem. V expozici je umístěno hned několik krtečků a  jeho zvířecích kamarádů, hracích prvků a zábavy včetně dětmi oblíbené skluzavky. Nechybí pohádkové obrázky a výtvarný koutek, videoprojekce s pohádkami o krtečkovi, krtkovo růžové autíčko, balon a mnoho dalšího. Výstavní části dominují originální skici obrázků Zdeňka Milera a obrazy od Emilie Milerové,” láká do Oranžérie zámku Dobříš ředitel zámku Dobříš Pavel Krejcárek.
 
V dalších částech Oranžérie jsou umístěné interaktivní výstavy pro všechny generace - Tajuplný les a Voda. Tajuplný les seznamuje návštěvníky s živočichy, kteří žijí v okolních lesích, a nabízí srovnání s mapkou zvířat rozmístěných po světě. Děti si mohou samy přenést zvířátka na papír prostřednictvím razítek. Informační cedule seznamují návštěvníky s aktuálním celosvětovým stavem lesů a s problémy, které přináší kácení a odlesňování. Dozvědí se, že v České republice zaujímají lesy třetinu rozlohy, kdo lesy vlastní, kdo v nich žije, a co nich roste. Důraz je kladen na lesy rodiny Colloredo-Mannsfeld, největšího soukromého vlastníka lesů u nás, který vlastní také dobříšský zámek. Výstava se věnuje listnatým a jehličnatým stromům a těžební i pěstební činnosti. Děti si při prolézání malým tunelem vyzkouší pocit z života podzemních zvířátek a několik obyvatel lesa spatří tváří v tvář.

648847586d358obrazek.pngFoto: Shutterstock
 
V navazující expozici, která se věnuje vodě, se návštěvníci seznámí s vodou ve všech skupenstvích. Uprostřed je hravý stůl s křížovkami, hádankami a rébusy, kde se děti i rodiče zabaví a mnohé dozvědí. Spoustu věcí si vyzkouší “na vlastní kůži”, třeba jaké bylo tahat ledové kry za dob starého ledařského řemesla. Ochutnají vodu z brdských lesů, seznámí se se Škeblí rybničnou a na vlastní oči si prohlédnou historickou kánoi ze Severní Ameriky, kterou přivezl na začátku 20. století do Čech kníže Josef Colloredo-Mannsfeld. Nejen místního obyvatele zaujme ukázka toho, jak funguje koloběh vody v přírodě a jak se z dešťové vody stane pitná. Na nádvoří před Oranžerií se vyjímá ojedinělá imitace trkače, vodního kola, na kterém si návštěvníci ozkouší, jak se v minulosti poháněla voda.
 
„V Oranžérii je k vidění rovněž expozice zámeckého zahradnictví s několika tropickými plodinami, či ukázky kamenosochařské výzdoby od Františka Ignáce Platzera. V neposlední řadě je velkým unikátem vnější severní stěna Oranžérie, na které se vyjímá nově obnovená iluzivní malba s architektonickými výjevy. Jde o největší venkovní výmalbu ve střední Evropě,” říká Pavel Krejcárek. Zároveň dodává, že v letošním roce připravují na zámku Dobříš otevření nové historické expozice Colloredo-Mannsfeld. V Zrcadlovém sále zámku Dobříš se několikrát do roka konají hudební vystoupení a koncerty, zámek je hojně vyhledáván i jako svatební místo či místo k romantickému pobytu v zámeckém hotelu.


Zdroj informací: tiskové informace, www.zamekdobris.cz.

Reklama