Dobrá zpráva: většina lidí, která si stěžuje na žaludeční vředy, je ve skutečnosti nemá. Ta špatná ovšem zní: jejich potíže se dají léčit ještě hůře.
"Čas od času mě pobolíval žaludek a moje matka říkala, že to jsou vředy a že je máme v rodině," vzpomíná Míša na dobu, kdy začala řešit to, zda se s občasnou bolestí smířit, anebo ji nějak řešit. Rozhodla se, že domnělé vředy nebude nijak provokovat a omezila proto pití kávy a také tučné pokrmy. "Výsledkem bylo, že jsem zhubla, což mě nadchlo, ale břicho mě tu a tam bolelo stejně," přiznává. V té době už jedla víceméně jen zdravě, takže jí to bylo záhadou. Vydala se proto ke gastroenterologovi.
Poté, co ji zevrubně vyšetřil a vyslechl popis jejich obtíží, vysvětlil jí, že vředy nemá, ale že jde o patálii pod názvem funkční porucha zažívacího traktu. "Trpí jí až polovina populace," říká vedoucí lékař gastroenterologie pražské Nemocnice Na Homolce Karel Mareš. Poruchou trpí spíše mladší lidé, od 20 do 45 let, častěji ženy, a mezi její typické projevy patří říhání, plynatost, tlak a křeče v břiše, průjem nebo zácpa. Potíže snadno vyvolají dojem, že jde o nějaké závažné onemocnění, což však není pravda.
Léčba? Většinou se používají léky upravující trávení, je třeba počítat s tím, že náprava k lepšímu potrvá až několik měsíců. Tato terapie zabírá asi u dvou třetin pacientů, u zbylých však pomoci nemusí. Je to často proto, že se opomíná vliv psychiky. "Za podobnými potížemi se často skrývá stres, náročná práce, problémy ve vztazích," vysvětluje gastroenterolog Jan Martínek. Břicho zkrátka může bolet kvůli tomu, že se člověk hádá s partnerem, má příliš stresující práci, trápí se se svým vzhledem - někdy jde často o příčínu, kterou si ani člověk sám neuvědomí, a je na dobrém lékaři, aby ji díky dobře vedenému rozhovoru s nemocným objevil. Příklad? Třeba žena, která už kvůli opakovaným bolestem břicha chodila po doktorech snad tři roky. Dávno vyloučili, že by šlo o vředy, ani léky však nepomáhaly. Nakonec se jednomu internistovi podařilo z pacientky vytáhnout, že trpí v práci sexuálním obtěžováním ze strany svého šéfa, a doporučil jí neodkladně změnit místo. A světe, div se, ono to zabralo!
Naproti tomu u vředu se dá viník označit vcelku jednoznačně, jde většinou o důsledek působení bakterie helicobacter pylori.
Je tu jedno velké pozor! Pokud se výše zmíněné potíže poprvé objeví až po šedesátce, nesouvisí s velkou pravděpodobností s funkční poruchou, ale mohou být projevem vředové choroby nebo rakoviny.
Nový komentář
Komentáře
Stres a smažené - to jsou moji největší nepřátelé https://www.poradte.cz/images/f_s4.gif když už mě žaludek chytne, protože jsem zase jedla honem honem, tak si beru nejraději Pangrol - doplňuje trávicí enzymy a pomáhá trávit. A pak si zas dávám pozor a raději si udělám na jídlo čas.
Zdroj: https://www.poradte.cz/nejen-pro-zeny/5441-co-si-dat-kdyz-je-vam-spatne-od-zaludku.html
Žaludeční neuróza mě trápí už od února. I když se vědomě nestresuju, cítím se pořád v napětí. Je mi každý den od rána špatně, nic nemůžu sníst, pálí mě žaludek, mám v něm pořád tlak.. Jsem z toho dost zoufalá, byla jsem dvakrát na gastroskopii a ultrazvuku, ale nic nenašli. Začnu chodit k psychologovi, ale nevím, jestli mi to pomůže nebo ne.
Měl někdo stejné problémy? co vám pomohlo? díky za odpovědi.
Juli: Můj muž absolvoval gastroskopii několikrát, protože trpěl vředama na dvanácterníku. Ne že by si tohle vyšetření pochvaloval, dokonce klel jak pohan... Ale pravda je, že jen díky gastroskopii přišli doktoři na to, že vřed mu způsobuje helikobakterie pylori, což je onemocnění léčitelný vhodnou kombinací antibiotik. Takže poté, co léta futroval anacid, jehož účinnost byla dosti malá, stačilo po gastrologickém vyšetření nasadit vhodnou léčbu, a ejhle - vředy trápící ho deset let byly do dvou měsíců vyléčený
Juli: já vím, co je to gastrokopie a dá se to říct třeba tak, že díky tomuhle vyšetření u většiny lidí vyloučí různé zlé příčiny, a proto rozhodně má smysl. Gastroskopie je pečlivější a ač se to tak nezdá vzhledem k onomu rtg záření nejspíš i méně invazivní.
Tak tyhle potize zna asi kazdy,u me to vetsinou zavini stres a nervozita a pak to stoji za to.Diky tomu nesmim moc tepelne upeveny mliko a nic mastnyho.Jednu dobu me to trapilo casto,na nejakou dobu jsem mela klid a v posledni dobe zas.Sileny krece v brise a sezeni na zachode .Kdyby se to dalo nejak odstranit navzdy
Juli: nepříjemnost zákroků je snad jedna věc, jejich potřebnost věc úplně jiná Neříkám, že mezi doktorama nejsou pitomci, ale argument, že pacienti přece nemusí podstupovat všechno, co si doktor vzpomene, tak ten fakt nechápu.
Druhá věc je, že jsi patrně narazila na doktory, kterým jsi nedůvěřovala, což bývá problém.
Juli: na smrtelný posteli by ti byla gastroskopie trošku na nic to fakt miluju tyhle typy, který na sebe kašlou a na smrtelný posteli by otravovali kdekoho...
gerda: Ne žlučníku?
Aja: tak to jsem nevěděla. Já to beru podle sebe - když jsem kdysi dávno snědla obložené vajíčko s majonézou, skončila jsem u obvodní doktorky a bolestmi vinou zkažené majonézy. No a právě ta mi řekla, že mám zánět žaludku.
gerda: Akutní stav to není...ti lidé se léčí dlouhodobě.
Lhasa: to znám...loni jsem začala mít problémy s manželem a pořád mě bolíval žaludek.od té doby se nemůžu podívat ani na nějaký napínavější film...vždycky mě to zase rozbolí.zlatá maturita a státnice-to mi tak zle nebývalo
jo jo to znám. když mě kolegyně v křečích vezla z práce na pohotovost, dělali mi sono a tak a samozřejměnic nenašli. Připadala jsem si jako simulant. Pak jsem byla na tý trubičce do žaludku kde mi našli bakterie co způsobujou vředy. Ale to bylo jen tak mimo. Z toho mě to prý nebolí. A čas od času mi to chytá pořád.
Žaludeční neurózu znám Asi to máme v rodině, protože mojí mámě začala před maturitou a od tý doby jí každá nervová zátěž vyvolala bolení žaludku... Se teda přiznám, že jsem tak nezodpovědná, že k MUDr. jsem s tím dosud nešla, protože jednak to není častý a druhak mi většinou pomůže obyč gastrogel
Aja: já myslím, že to je akutní stav při "zkaženém žaludku". Bolesti, průjmy atd., které ale brzo odezní.
kosmokosmo: A co je to "zánět žaludku"? Už několik známých má určenou tuto diagnozu...neschovává se za to kde co...?
Ono nejen po sedesatce je treba vredy vysetrit, nejlepe z kazdeho vredu udelat biopsii. Muj kamarad ted po dvouletem leceni vredu umira na rakovinu zaludku bohuzel s metastezami v nejruznejsich organech prave proto, ze se neudelala biopsie