Dobrá zpráva: většina lidí, která si stěžuje na žaludeční vředy, je ve skutečnosti nemá. Ta špatná ovšem zní: jejich potíže se dají léčit ještě hůře.

"Čas od času mě pobolíval žaludek a moje matka říkala, že to jsou vředy a že je máme v rodině," vzpomíná Míša na dobu, kdy začala řešit to, zda se s občasnou bolestí smířit, anebo ji nějak řešit. Rozhodla se, že domnělé vředy nebude nijak provokovat a omezila proto pití kávy a také tučné pokrmy. "Výsledkem bylo, že jsem zhubla, což mě nadchlo, ale břicho mě tu a tam bolelo stejně," přiznává. V té době už jedla víceméně jen zdravě, takže jí to bylo záhadou. Vydala se proto ke gastroenterologovi.

Poté, co ji zevrubně vyšetřil a vyslechl popis jejich obtíží, vysvětlil jí, že vředy nemá, ale že jde o patálii pod názvem funkční porucha zažívacího traktu. "Trpí jí až polovina populace," říká vedoucí lékař gastroenterologie pražské Nemocnice Na Homolce Karel Mareš. Poruchou trpí spíše mladší lidé, od 20 do 45 let, častěji ženy, a mezi její typické projevy patří říhání, plynatost, tlak a křeče v břiše, průjem nebo zácpa. Potíže snadno vyvolají dojem, že jde o nějaké závažné onemocnění, což však není pravda.

Léčba? Většinou se používají léky upravující trávení, je třeba počítat s tím, že náprava k lepšímu potrvá až několik měsíců. Tato terapie zabírá asi u dvou třetin pacientů, u zbylých však pomoci nemusí. Je to často proto, že se opomíná vliv psychiky. "Za podobnými potížemi se často skrývá stres, náročná práce, problémy ve vztazích," vysvětluje gastroenterolog Jan Martínek. Břicho zkrátka může bolet kvůli tomu, že se člověk hádá s partnerem, má příliš stresující práci, trápí se se svým vzhledem - někdy jde často o příčínu, kterou si ani člověk sám neuvědomí, a je na dobrém lékaři, aby ji díky dobře vedenému rozhovoru s nemocným objevil. Příklad? Třeba žena, která už kvůli opakovaným bolestem břicha chodila po doktorech snad tři roky. Dávno vyloučili, že by šlo o vředy, ani léky však nepomáhaly. Nakonec se jednomu internistovi podařilo z pacientky vytáhnout, že trpí v práci sexuálním obtěžováním ze strany svého šéfa, a doporučil jí neodkladně změnit místo. A světe, div se, ono to zabralo!

Naproti tomu u vředu se dá viník označit vcelku jednoznačně, jde většinou o důsledek působení bakterie helicobacter pylori.

Je tu jedno velké pozor! Pokud se výše zmíněné potíže poprvé objeví až po šedesátce, nesouvisí s velkou pravděpodobností s funkční poruchou, ale mohou být projevem vředové choroby nebo rakoviny.


 

Reklama