Kdo rád vaří, jistě zná sílu bylinek. Čerstvé bylinky dají jídlu skvělou chuť i vůni. Naštěstí pro majitele bytů a antizahrádkáře koupíte čerstvé bylinky v květináčích v supermarketech i na tržnicích. A někdo si rád vypěstuje svoje vlastní.

meduňka

Pěstovat můžete bylinky na zahrádce, v truhlíku za oknem nebo v květináči třeba v kuchyni. Pokud máte bylinky po ruce, nemusíte téměř vůbec používat sušené, které nejsou tak aromatické a chutné. A na pár květináčků se najde určitě místo všude.

Kdo má zahradu či dvorek, může bylinkám věnovat celý záhonek nebo si vybudovat třeba bylinkovou spirálu. O její stavbě najdete podrobný článek na našem magazínu (TADY). A jak se bylinková spirála změní za tři roky, můžete posoudit na této fotografii. Ještě nejsou všechny bylinky správně vysoké, ale to se za pár dní změní.

bylinková spirála

Jak vidíte, tak kromě užitečných vlastností bylinek vám ještě udělají parádu. Většina bylinek totiž nejen dobře chutná, ale i hezky vypadá.

Co by nemělo v bylinkové zahrádce chybět?
Nejjednodušší způsob, jak vybrat bylinky, které chcete pěstovat, je zamyslet se nad tím, které nejčastěji používáte v kuchyni. Bylinky můžete vyset ze semínek, ale koupit také již narostené sazeničky.
Pokud bylinky vyséváte, je vhodné semínka umístit třeba do kartonového obalu od vajíček. Každá rostlinka bude mít svůj prostor a budou se vám snadno přesazovat.

Petrželka - hladkolistá nebo kudrnatá

Základní bylinka do vývaru. Máte-li dost místa, vysaďte si oba druhy - hladkolistou i kudrnatou.
Kudrnatá petrželka je tuhá, lehce nahořklá se slabou vůní. Hodí se jako ozdoba salátů, chlebíčků, obložených mís. Je součástí balíčku bylinek bouquet garni.
Hladkolistá je daleko jemnější, s tmavými listy. Má plnější chuť i vůni. Říká se jí také italská nebo francouzská, protože je v těchto kuchyních často používána.

Pažitka neboli šnytlík

Dokonalá na vařené brambory, chléb s máslem nebo sýrem, do salátů a na mnoho dalších jídel. Má výraznou cibulovou chuť. Pažitku nevaříme, používáme zásadně čerstvou.

Tymián

Tato bylinka má velice drobné, aromatické listy. Jsou skvělé k drůbežímu masu a rybám. Potřebuje slunné místo a dobře propustnou půdu.

Máta

Čaj uvařený z máty je nepřekonatelným pomocníkem při nejrůznějších žaludečních obtížích. V kuchyni ji můžete použít do různých moučníků, koktejlů a také do zmrzliny.
Snese stinné místo, a až se u vás „zabydlí“, tak se chová jako plevel, rozroste se všude, kam ji pustíte. Nám až do trávy a přeji vám zažít tu vůni, když rozjedeme sekačku. :-)
Existuje hodně druhů, vyzkoušejte třeba čokoládovou mátu.

Meduňka

Tvoří výbornou dvojku s mátou. Přidáte ji do mátového čaje, vychladíte a máte skvělý osvěžující nápoj. Máta zklidní žaludek a meduňka vaši mysl.

Bazalka

Nesmí chybět u milovníků italské kuchyně. Rajčata s mozzarellou a čerstvou bazalkou jsou dokonalou letní pochoutkou. Bylinka je jednoletá, musíte ji tedy vysadit znova každým rokem. Miluje slunce a musíte ji chránit před chladem a vlhkem.

Šalvěj

Vyzkoušejte někdy pečené maso se šalvějí! Je nepřekonatelné. Šalvěj má silné listy a krásné fialové květy. Její chuť je jemně nahořklá, pikantní. Je velice cennou léčivou bylinou. Potřebuje hodně slunce a lehce propustnou půdu.

Rozmarýn

Má výraznou chuť i vůni. Je skvělý v kombinaci s jehněčím nebo skopovým masem. Určitě vám zachutná v nejrůznějších pokrmech z mletého masa.
Při pěstování je nutné ho chránit před mrazem. Proto pěstujte v květináči na terase či za oknem a na zimu přesuňte květináč domů, do tepla. Květináč však musí být dostatečně velký, protože rozmarýn má velké kořeny.

Saturejka

Je důležitou součástí provensálského koření. Má kořenitou vůni a peprnou chuť. Výborně chutná v luštěninových jídlech (usnadňuje trávení), s košťálovou zeleninou, v pomazánkách i omáčkách.

Libeček

Listy libečku jsou výborné do polévek. Přirozeně zesiluje chuť pokrmu a je velmi aromatický, proto ho používáme v malém množství (dva až tři listy).

Majoránka

Oblíbené české koření. Nemůže chybět v bramboračce, bramborových plackách, v sekané. Podporuje chuť k jídlu a trávení.

Sadíme ze semínek

Připravte si zakoupené sáčky se semínky, substrát pro výsev a nádoby na vysévání. Můžete zakoupit speciální v obchodě se zahradnickými potřebami, ale stejnou službu vám udělají i kartonové obaly na vejce. Vhodné je připravit si jmenovky s názvy bylinek, ať potom netápete, co jste vlastně vyseli.

Po vysetí můžeme zasypat hlínu perlitem. Nezadržuje vodu a zároveň zabrání vysušení substrátu.

Zalévat začneme, až se začnou objevovat první zelené výhonky. Trvá to asi šest nebo sedm dní, u každé bylinky je tato doba jiná. A i potom s vodou šetříme, vhodnější je použít rozprašovač a rostlinky pouze zvlhčovat. Zaléváme ráno. Až budou rostlinky větší a silnější, můžeme přesadit do truhlíků.

A na závěr jeden výtečný recept

jarní bylinková polévka

Jarní bylinková polévka

5 hrstí zelených bylinek - kopřivy, špenát, listy jahodníku, petrželka, medvědí česnek, listy pampelišky...
1,5 l zeleninového vývaru
kousek másla
trochu hladké mouky
2 stroužky česneku
250 ml smetany
sůl a pepř
muškátový oříšek
krutony

Bylinky opláchneme a nasekáme. V hrnci rozpustíme máslo, nasypeme na něj mouku a připravíme hladkou jíšku.
Přidáme bylinky a mícháme asi půl minuty až minutu. Přilijeme vývar a přivedeme k varu. Vaříme asi 10 minut a přidáme prolisovaný česnek.
Nakonec přidáme smetanu, dochutí solí, pepřem a muškátovým oříškem a rozmixujeme dohladka.

Podáváme s krutony, které si připravíme třeba z toastového chleba nebo rohlíků.

TIP: Do polévky můžeme rozšlehat ještě vajíčko nebo přidat dvě uvařené brambory.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama