„Žalobníček žaluje,
pod nosem si maluje.
Namaloval husu,
potom jí dal pusu.
Husa pusu nechtěla,
tak mu facku vlepila.“
Asi tuhle nebo podobné básničky znáte. Být žalobníček je zkrátka špatné, nehezké, nesprávné a vůbec fuj. Žalobníčci přijdou do pekla, jak řekla jedna holčička v jakémsi americkém seriálu. Jenže co s tím, když žalovat se nemá, ale hlásit se to musí?
Co je ještě žalování?
Vraťme se na chvilku k onomu seriálu. Děj neměl nijak převratný – dvě sestry chtěly kočku, stará paní jim kočku dát nechtěla, a tak jedna z holčiček paní zabila – propiskou. A pak si slíbily, že to nikomu nepoví. Příběh je to dost absurdní, ale poukazuje na jeden zajímavý problém – jak určit, co je ještě žalování, a co je už naší povinností říct o něčem zodpovědné osobě?
Kdy máme mlčet
Mohlo by se zdát, že dospělý člověk se v téhle otázce zorientuje snadno. Je přece jasné, kdo je práskač a udavač a kdo je slušný občan. Nebo ne? Máme nahlásit na policii, když soused bije svou ženu? A co když jí jenom občas dá facku? Je to jejich soukromá věc, nebo není? A co když kolega krátí daně? Porušuje přece zákon, měli bychom ho tedy udat? Na to asi většina z nás odpoví, že ne. Ale když řídí opilý? Co je ještě neškodné a kdy už mlčením ubližujeme jiným lidem?
Žalovat se nemá
Řada kampaní se nás v poslední době snaží přesvědčit, že „hlásit se to musí“. Jenže marně. Celé dětství nás přece učili, že žalovat se nemá. A řada z nás ještě pamatuje atmosféru totality, kdy byl udavač tím nejvíce nenáviděným člověkem. Moje mladší sestra na mě a bratra občas žalovala – někdy oprávněně, protože jsme jí třeba vzali hračku, jindy jen tak, protože věděla, že táta jí to bude věřit a my „jednu schytáme“. Ale když se o tom dozvěděla máma, tak schytala sestra. Protože žalovat se nemá. A když se brácha ve škole popral a pak řekl paní učitelce s kým, dostal na zadek – ne proto, že se pral, ale proto, že žaloval.
Mámě ano, učitelce ne
Všeobecná neoblíbenost žalobníčků však ve svém důsledku vede k lhostejnosti. Radši děláme, že nic nevidíme – abychom náhodou nežalovali. Jsme-li statečnější, pak se raději do věci vložíme sami – ale informovat třeba policii? Přece nejsme práskači! Protože žaluje a práská se nějaké autoritě – a čím je tato autorita v konkrétní chvíli všeobecně neoblíbenější, tím je žalobníček odsouzeníhodnější. Říct něco mamince, to se ještě dá odpustit, ale říct to paní učitelce? Jenže kolika „průšvihům“, šikanou počínaje a vážnějšími delikty konče, by se dalo zabránit, kdyby se přece jen nějaký ten žalobníček našel?
Existuje vůbec z tohohle začarovaného kruhu cesta ven? Podle psychologů je jen jediná – vychovávat naše děti k co největší schopnosti samostatného myšlení a uvažování – k tomu, aby nepřemýšlely ve stereotypech, v nichž je všechno žalování, nebo se naopak všechno hlásit musí.
Jaká jste byla jako dítě? Žalovala jste, nebo jste mlčela jako hrob? A měla jste v okolí nějakého žalobníčka? Jak řešíte žalování u dětí? Patříte spíš k lidem, kteří se do věcí vkládají sami, nebo raději upozorníte pověřenou osobu? Nebo se do „cizích záležitostí“ nemícháte?
Nový komentář
Komentáře
jo jo jsme pro
hruška: ředitel
když není řeč s ní bude řeč s ním ....
"žalovat se nemá" je nesmysl.. jsou chvíle, kdy se "žalovat" prostě musí.. lhostejnost je ta nejhorší vlastnost.. např. ta tak často zmíňovaná šikana.. znám případ, kdy dívenka se přestěhovala a nezapadla do nové školy, nikdo z nových spolužáků se nepostavil na její stranu a navzájem se kryli.. 8 letá holčička se pokusila o sebevraždu.. a to by stačil jediný "žalobníček".. viděli to všichni a nikdo prý nic neudělal.. doma si prý mysleli, že je to normální, že se hned neadaptovala na novou školu, že se jí stýská nebo co.. a když byl problém, celá třída to svedla na ní.. protože žalovat se prostě nemá!!!
holky poradíte mi co s učitelkou co si vymýšlí? syn už chodí do páté třídy a berou v matice dělení se zbytkem a nepochopil jak to má počítat tudíž se přihlásil s tím že tomu nerozumí a úča mu řekla že ty příklady jsou jedny z nejlehčích a že nato musí přijít sám , když přišel syn domů a řekl mi to a já se ho ptala jestli se hlásil řekl že se přihlásil že tomu nerozumí a nebyl jediný kdo tomu nerozuměl.když sem se s pí učitelkou setkala okamžitě namě zaútočila s tím že syn lelkujue v hodině a nepočítá a že se ještě ani jednou nepřihlásil a že na to má celopu třídu svědků , pak sem potkala pár dětí z jeho třídy venku a ptala sem se jestli je pravda ¨že se syn nepřihlásil a řekli mi že to pravda není že se hlásil, co s tím?
Kuře:díky ještě jednou, dodala jsi mi odvahy a zítra za učitelkou zajdu. Krásný den
závislá na čokoládě: Nemusíš se tvářit, že je zlatíčko, ale spíš jdi do tónu "on je rošťák, ale má dobré srdce....". Fakt se nedej, jakmile přijde jiná matka dřív, tak už máš vystaráno na celou školní docházku.
Kuře: děkuji za odpověď a hlavně za podporu. On syn je dost ďáblík a nechci být za neurotickou matku, která si myslí, že její syn je andílek. Němám ráda dělat můru, ale nezastat se syna také není nejlepší řešení
no, opakovaně jsem policii volala, jednou,když jsem byla přítomna tomu, jak dva ožralí mládenci rozmlátili zrcátko a pošlapali auto (musím si dát pochvalu, než policie přijela, vystopovala jsem, kde bydlí - šla jsem totiž se psem potmě za nima ...), podruhé a potřetí, když se vraždili sousedi - člověk dlouho váhá, ale když lítají židle, padá televize, ozývá se strašný řev, ostatní sousedi se srocují na chodbě a děti volají - pomoc, maminka je mrtvá - tak už člověk i ten telefon použije.... No, mrtvá nebyla, ožralá dost.
závislá na čokoládě: Určitě běž a dělej pořádný tóčo Kdo ječí první, ten má pravdu!!! Bohužel to tak u učitelek funguje. Nedat se a chtít ten zub prošetřit atd. Já nerada dělám scény, ale záhy jsem pochopila, že to je jediné, co u některých učitelek funguje.
závislá na čokoládě: Co za tou učitelkou někoho poslat?
Třeba Dimu, Timofeje, Serheje...
Kuře: děkuji moc. V pondělí mu kluci ve škole vyrazili sice hýbající se zub, ale krev měl až na kalhotech a paní učitelka naudělala těm dvoum klukům nic. Včera při tělocviku syn při hře zhodil na zem spolužáka a byl z toho velký problém a odebrát špendlík z nástěnky odměn. Nevím, jestli mám jít za učitelkou, nebo to nechat....
závislá na čokoládě: Jájsem po špatných zkušenostech začala Jáju učit, že je lepší
1)útočit první
2)spojit se s někým do útoku
3)je-li napadena hlasitě ječet a křičet jak to moc bolí
4)oplácet větším kalibrem
Výsledkem je, že na ni sice přišly stížnosti, že se kvůli ní začal malý hajzlíček bát do školky, ale ona měla do konce školního roku pokoj. A teď jí vtloukám do hlavy, že ve škole platí to stejné.
Právě tohle řeším se synem v 1.třídě. Nějaký chlapec si na něho zasedl a všechno na něho svádí. Je to těžké, protože můj syn taky není andílek, tak jak najít míru mezi žalováním a tak trošku šikanováním? Zatím jsem na to nepřišla, poraďte, díky
Meander: tak to vydej knižně!!! Básnické střevo máš - a budeš v balíku.
gerda: Kdyby blbé zážitky fakt zocelovaly, tak mě nepřepere ani Hulk Hogan.
Meander: mělas těžký život
Ale teď jsi aspoň zocelená!
gerda: Bydlela jsem pod feťákem a šlapkou, kupodivu byli oba zástupci neopálené většiny.
Ale taky jsem bydlela ve slavném plzeňském pavlačáku v Jateční 1, kde není nikdo neopálený - a tam to bylo v pohodě.
Meander: tys bydlila vedle nepřizpůsobivé minority?
tak je rozdíl udat někoho, kdo fyzicky ubližuje někomu doma, a dětstký žalování. Na hlučný sousedy ve 2 v noci taky volám policii. A kdybych věděla, že někdo nemá v pořádku hygienu, nebo nějaký povolení atd., tak tam tu kontrolu taky klidně pošlu
Manx: Dokud neházejí z okna televize, tak to jde. Ti moji házeli.