Malá Klárka byla vymodlené dítě. Manželskému páru Petrovi a Janě pomohlo po dlouhých letech marných pokusů až umělé oplodnění. „Několikrát jsem potratila, takže jsme se s manželem nemohli dočkat, až se ten náš malý poklad konečně narodí. V porodnici to bylo ještě fajn, dokázala jsem se na Klárku dívat celé hodiny, jenže po příchodu domů se všechno úplně změnilo,“ popisuje Jana.
5c65494daa3f0obrazek.png
Neměla se narodit

Asi šestý den po porodu byla Janina radost ta tam. Péče o často plačící novorozeně ji začala vyčerpávat. Slzy štěstí brzy vystřídaly stavy hlubokého smutku a beznaděje. Celý den chodila po domě jako tělo bez duše, skoro nejedla, nic ji nezajímalo a 14 dní nevytáhla paty z bytu. Dceři sice obstarala základní péči, ale tím její zájem skončil.

„Cítila jsem se příšerně unaveně a jakoby prázdně. Malá mě navíc přiváděla k šílenství. Dokázala probrečet půl dne. Někdy už jsem neměla vůbec sílu a prostě jsem ji nechala řvát v ložnici a sama jsem si lehla s polštářem na hlavě v obýváku. Dnes se za to stydím, ale v jedné chvíli jsem dokonce zalitovala, že se narodila,“ vzpomíná Jana na své nejhorší stavy.

Hormonální horská dráha

Janiny prožitky jsou typickým příznakem takzvaného poporodního blues, které postihuje až 80 % matek. Mají ho na svědomí hormonální výkyvy, kvůli kterým absolvuje psychika ženy zběsilou jízdu na horské dráze. Psychika by se měla srovnat do několika dnů až týdnů po porodu. Pokud stavy beznaděje, nechutenství a ztráty zájmu o okolí trvají i déle, může se jednat o poporodní depresi, kterou už je potřeba řešit s odborníkem. To se Janě naštěstí nestalo. Včas totiž zasáhl její manžel.

Za to, že jsem se úplně nezhroutila, vděčím Petrovi. Zjišťoval si něco na internetu a pak za mnou přišel s tím, že to, jak se cítím, je úplně normální. Vzal si volno v práci, hodně si se mnou povídal a se vším mi pomáhal, abych si taky trochu odpočinula. Kdyby mohl, asi by za mě i kojil,“ oceňuje Jana se smíchem manželovu starostlivost

Záhy se situace zlepšila, úzkostné stavy se zmírnily a do týdne zmizely úplně. Novopečená maminka našla novou sílu do života a začala si mateřství konečně naplno užívat. „Jsem hrozně ráda, že to nesklouzlo až k poporodní depresi. Chtěla bych, aby všechny ženy měly po porodu po boku takového chápajícího manžela jako já,“ uzavírá Jana, jejíž holčička letos oslavila páté narozeniny.

Přečtěte si také: 

Reklama