Víte, jak vypadal Vyšehradský kodex, Strahovský evangeliář nebo Velislavova bible? K originálu se asi hned tak nedostanete, avšak věrné kopie nejen zmíněných, ale i dalších historických rukopisů, jsou ještě do 24. března k vidění ve Výstavním sále Galerie Klementinum. Byli jsme se také podívat.

Co se týká historie, nenechám si uniknout nic zajímavého. A vzácné rukopisy knih už vůbec ne. Byť jde o kopie, při jejich listování jsem zažívala zvláštní pocit, listovala jsem knihami, které vytvářeli mistři nad mistry. Ať už ti v dávné historii, nebo ti současní. Tiskaři, vazači, historici, písaři, lidé, kteří svému řemeslu rozumí.
Expozice Středověká kniha na dosah, je toho důkazem.

pocit

zvláštní pocit

 Hlavním lákadlem výstavy je bezesporu dokončená faksimile nejvzácnější knihy, kterou na našem území chováme – královský evangelistář, známý jako Vyšehradský kodex. Byl zhotoven jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava. Díky svému historickému významu a své mimořádně ikonografické výzdobě byl kodex v r. 2005 zařazen mezi národní kulturní památky ČR.

Návštěvnost výstavy je velká, staňte se také jednou z návštěvnic a prohlédněte si i další zajímavé exempláře.

deset

A nezapomeňte si před listováním natáhnout bílé rukavičky… z úcty i pro lepší připomenutí dávné doby, kdy se bílé rukavičky běžně nosily...

rukavice

Základní informace

Otvírací doba

13. 3.–24. 3. 2013 od 10.30 do 18.00 s výjimkou pondělí
Přednáška Výroba faksimile, kterou v rámci doprovodného programu pronese Mgr. Tomáš Žilinčár ve Výstavním sále Galerie Klementinum, proběhne ve čtvrtek 21. 3. 2013 od 17 hodin

Místo konání

Národní knihovna ČR, Klementinum 190, 110 00 Praha 1
Výstavní sál Galerie Klementinum
vstup od Mariánského náměstí, vchod B2

VSTUP ZDARMA

Více na www.nkp.czwww.tempuslibri.cz

foto: NK ČR a autor

Reklama