Podle měření Výzkumného technologického institutu (VTI) spotřebuje čtyřčlenná rodina v rodinném domě se zahradou za rok průměrně 300 tisíc litrů pitné vody. Například jen na splachování WC je to více než 58 tisíc litrů, na vaření potom 7 300 litrů a na sprchování více než 51 tisíc litrů. Pokud používá k zalévání zahrádky pitnou vodu, celková roční spotřeba naroste průměrně o dalších 9 tisíc litrů. V případě závlahy je úspora nejsnazší, protože voda nemusí být čištěná a je tak možné využívat tu dešťovou. Pokud ji tedy umíme zachytit a následně využít, znamená to při průměrné ceně 80 Kč za metr krychlový úsporu v řádech stovek korun ročně.

V souvislosti se stále suššími léty se efektivní hospodaření se závlahou stává mnohdy otázkou přežití nejedné zahrádky. Přidanou hodnotou je pak úspora pitné vody, jejíž používání pro zalévání je považováno za svého druhu barbarství. Důležitost tématu potvrzuje i právě startující dotační program Dešťovka na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě.  

dešťová voda

Při stále častějších přívalových deštích, kdy půda nestačí vodu absorbovat, jsou důležité účinné systémy sběračů dešťové vody, které umí snadno a efektivně padající vodu zachytit a převést do příslušného rezervoáru pro další postupné využití. „Sběrač je možné jednoduše namontovat dodatečně do běžného systému okapů. Funguje tak, že minimálně šedesát procent protékající vody zachytí kruhový svod. Zbytek vody současně odejde s většími nečistotami pryč,“ vysvětlila Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink, která sběrače do systému odvodnění dodává.

dešťová voda

Jednoduchá montáž a snadné použití

Montáž sběrače je velmi jednoduchá. Vyříznutím části okapu s průměrem 10 cm a délce cca 30 cm se snadno nasadí na stávající okapní rouru ve výšce, ve které potřebujeme mít maximální výšku hladiny vody v nádobě, do které má voda proudit. Nádoba navíc nemusí stát přímo u okapu, ale je možné ji mít i ve větší vzdálenosti s tím, že propojovací délka hadice může být až 5 m.