TK-Astma-1.jpgLidé s astmatem trpí i během běžného nachlazení, natož při každoroční epidemii chřipky.  Odborníci se shodují, že existuje málo důkazů o tom, že astma zvyšuje pravděpodobnost rychlejšího nakažení a závažnějšího průběhu onemocnění.

Zeptaly jsme se profesora Petra Pohunka z Fakultní nemocnice Motol jak by se měli astmatičtí pacienti v současné době chovat, jestli nějak měnit jejich stávající léčbu apod.

Jsou astmatici ohroženější skupinou než běžná populace?
I když je astma chronickou respirační nemocí a má tedy potenciál zhoršit průběh koronavirového zápalu plic, platí, že pokud je astma pod kvalitní kontrolou, jsou normální funkce plic a pacient je dlouhodobě bez stavů zhoršení a akutních záchvatů, není riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce zásadně vyšší ve srovnání s běžnou populací.

Jaká jsou pro ně doporučení, měli by se více chránit atd.
Podmínkou je, aby nemocný dodržoval předepsaný léčebný režim, dodržoval předepsané dávky léků a samozřejmě dodržoval preventivní ochranná opatření (ochranné pomůcky, desinfekce rukou a povrchů, významné omezení kontaktu s jinými lidmi, a to i přesto, že se i oni správně chrání). Toto správné dodržování obecně vyhlášených ochranných postupů by mělo stačit.

Pokud by astma nebylo zcela stabilní či byly již před epidemií častější příznaky, je třeba situaci konzultovat telefonicky s ošetřujícím odborníkem, probrat současnou léčbu a způsob jejího podávání (především inhalační technika). K tomu jsou dobré online videohovory (Skype, Whatsapp, Facetime apod.), kdy může lékař podávání léků i objektivně vidět.
Automatické paušální zvyšování léčby u pacienta s astmatem pod kontrolou není doporučováno.shutterstock-1677762145.jpg

Pacienti léčící se s astmatem užívají často kortikosteroidy. Nemohou tyto látky zhoršit průběh, léčbu či celkový stav pacienta, který je nakažen Covidem 19?
To by s určitou pravděpodobností mohlo nastat při podávání kortikosteroidů celkově (tablety) v době rozvíjející se koronavirové pneumonie. Pokud je již pacient užívá, pro těžší stupeň astmatu, nesmějí se náhle vysadit, protože by mohlo dojít k závažným komplikacím, nově nasazovat jen kvůli koronaviru se určitě nemají. Vše je třeba řádně konzultovat s lékařem a nepodnikat žádné kroky bez porady.

V žádném případě se tato rizika netýkají kortikosteroidů v inhalační podobě, a to ani při vyšších dávkách, má-li je nemocný předepsány. Ani ostatní protiastmatické léky průběh nezhoršují. Platí tedy, že léky se mají podávat dále tak, jak byly předepsány, důsledně, dobrou technikou (např. inhalační nástavec u aerosolových dávkovačů). Vysazování léků z obav oslabení imunity a zhoršení průběhu Covid-19 není namístě a může vést k zásadním komplikacím.

Děkujeme za odpovědi, na dotazy Ženy-in odpovídal Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc. Z 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Pediatrická klinika FN Motol.

Foto: FN Motol, Shutterstock

Reklama