Zakysaná smetana je zajímavou surovinou, kterou používáme jak v teplé, tak i ve studené kuchyni. Je lahodná do polévek, omáček, do různých dipů, dá se využít i pro pečení sladkých dezertů. Zeptali jsme se našich spřátelených blogerek, jak ji používají a proč.

valmez

Elly, redaktorka Vaření a blogerka www.bohynekuchyne.cz

Kysaná smetana patří mezi suroviny, které nesmí chybět v mé lednici. Používám ji jak do hlavních jídel a polévek, tak do dezertů. Mám ráda její chuť a lehkost, u spousty jídel je to ta pravá tečka. Třeba kopeček kysané smetany v hráškovém krému. Používám ji do šunkofleků, kterým dodá vláčnost a do řady omáček. Třeba do koprovky, kterou máme rádi jen lehce kyselou, takže zakysanku používám místo smetany na vaření, protože omáčku zároveň dochutí.

V létě (a vlastně nejen v létě) milujeme lehké dezerty, kdy k zakysané smetaně přidám trochu ovoce a přelijeme ji rozpuštěnou čokoládou. Všichni určitě známe nepečený dort, kdy se zakysaná smetany prokládá s ovocem a piškoty, to vše se nechá ztuhnout v lednici. Oblíbený okurkový salát je bez zakysané smetany taky o ničem.

A co milujeme fakt nejvíce, jsou lívance se zakysanou smetanou. Mám dvě opravdu top kombinace. Lívanec, zakysaná smetana, javorový sirup a přelít rozpuštěným máslem. A snad ještě lepší. Lívanec, namazat povidly, přidat kopeček zakysanky, posypat mletým mákem a přelít trochou javorového sirupu.

Moje tipy na recepty:

foto

Martina z blogu www.tinajedoma.eu

Ja používam kyslú smotanu pri príprave mnohých receptov, ale jedno z mojich obľúbených, kde by to bez nej nebolo ono, je Koložvárska kapusta. Smotana sa tam dáva nakoniec pred zapekaním. Je doležité, aby bola smotana kvalitná to znamená tučná. Inak by bol pokrm vodavý. Ďalšie jedlo, kde sa skvele hodí sú rozne pečené placiky (napr. cuketové, zemiakové), tam len smotanou dochutím, ale častokrát ju použijeme len tak. Ale u nás sa najviac kyslej smotany zje keď robíme halušky, bez smotany by to nebolo ono. Hlave halušky s tvarohom sú naozaj skvelé. Do sladkých jedál ju rada dávam aj pri pečení roznych chlebov a buchiet, kde vďaka nej má cesto správnu štruktúru, je nadýchané.

Moje tipy na recepty:

a-kapusta-nepec-z-hora

Romana z blogu www.naskokvkuchyni.cz

Zakysanou smetanu ve své kuchyni využívám opravdu často. Ať je to do dezertů nebo při přípravě dresinků na salát. Nejčastěji ji ale kupuji na výrobu domácího jogurtového sýra.

 

Lucie z blogu www.recipefor30s.cz

Zakysanou smetanu používám často, je to stálice v mé lednici. Nejčastěji ji dávám do halušek s brynzou nebo jako přísadu do kuřete na paprice. Jako děti jsme milovali přisypat si do ní kakao- lepší, než kdejaký slazený jogurt :-)

 

Jana z blogu www.janesmoments.com

Zakysanou smetanu moc nekupuji, ale je to dáno tím, že já ji ve své kuchyni nepoužívám. Pokud „padne“ do mého nákupního košíku, je to v případě, když jsem na nákupu s mamkou, která smetanu kupuje docela ve velkém. Ať už je to do teplé, tak i studené kuchyně. Když jsem u ní na návštěvě, nikdy neodolám klasickému piškotovému dortu zastudena, který je nejen plný piškotů, ale právě i smetany. Tento dort děláme už mnoho let, dvoubarevný ale i s ovocem. Je to u nás klasika, která nikdy nezklame a mamka ho umí dokonale.

 

Veronika z blogu www.veruharnol.cz

U nás v rodině vaří můj manžel a tudíž se testování ujal on. Jak se zakysanou smetanou, tak i s jogurtem jsme byli spokojení. Já jsem upekla jogurtovou bábovku, byla skvělá.

foto

 

Kysaná smetana z Valašskavalmez

Kysaný mléčný výrobek má hustou, krémovou konzistenci. Vyznačuje se jemnou, lahodnou chutí a obsahuje 15 procent tuku. Kysaná smetana je surovina, která má v gastronomii opravdu široký záběr. Lze ji využít pro přípravu pokrmů teplé i studené kuchyně. Může být součástí pomazánek, salátů, dortů, omáček, a dalších kulinářských skvostů. Prodává se v balení 180 gramů za 12,90 Kč. V loňském roce tato smetana získala ocenění Regionální potravina Zlínského kraje.

Více informací o mlékárně naleznete na: www.mlekarna-valmez.cz.