zeny-fb.jpg

Foto: Shutterstock

Občanská iniciativa Zakroužkuj ženu, jejíž spoluzakladatelkou je aktivistka Johanna Nejedlová, vybízí voliče a voličky ke kroužkování žen na kandidátkách ve volbách do Poslanecké sněmovny 8. a 9. října. Vyjadřuje podporu 1664 ženám, mezi kterými můžeme v letošních volbách vybírat.

Iniciativa motivuje k využití alespoň části ze čtyř preferenčních hlasů k podpoře vyššího zastoupení žen v politice. Cílem má být zkvalitnění politického rozhodování ve prospěch celé společnosti.

Podle průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd není se zastoupením žen v nejvyšších patrech politiky spokojeno 59% české veřejnosti, mezi ženami dokonce 77% respondentek.

„Ženy a muži mají různé zkušenosti. Tu mužskou část už v politice zastoupenou máme. Ta ženská častěji zahrnuje řešení péče o rodinu a zdraví, vzdělávání nebo bezpečného pohybu ve veřejném prostoru. Větší podíl žen ve Sněmovně znamená rozhodování, které lépe zohledňuje potřeby všech,“ uvádí iniciativa na svých stránkách.

Vyzývá občany, aby během voleb na volebním lístku zakroužkovali číslo před jménem nějaké ženy. Vybrat mohou až čtyři. „Pro postup na první místo jim stačí dostat preferenční hlas 5 % voličů vaší strany nebo hnutí,“ vysvětluje iniciativa dále na svém webu.

zz-twitter3.jpg

Foto:  Iniciativa Zakroužkuj ženu

Zakroužkuj ženu si klade za cíl dosažení 30% zastoupení žen v Poslanecké sněmovně. Jde o hranici, okolo které se podreprezentovaná skupina stává natolik významnou, aby dokázala dostatečně jasně formulovat svoje specifické požadavky a přimět ostatní, aby jim naslouchali.

Iniciativa vznikla teprve v létě tohoto roku spojením lidí z různých profesí a s rozdílnými životními zkušenostmi, kteří se náhodou potkali skrze tematickou skupinu na sociálních sítích.

zz-twitter1.jpg

Foto:  Iniciativa Zakroužkuj ženu

Zdroj: Iniciativa Zakroužkuj ženuVýzkum Sociologického ústavu