Máte doma zlobivé dítě? Chvilku neposedí, je nepozorné a impulzivní? Dítě, které si při vstupu do školy ještě neumí zavázat tkaničku a dělá mu potíže jezdit na kole? Přitom je chytré? Je nápadně neobratné? Není schopné napsat domácí úkol, protože je roztěkané a nevydrží chvíli pracovat? Trháte si vlasy, protože už nevíte, co s ním?

 

Hlavně klid. Neznamená to, že jste špatná matka nebo že má paní učitelka čtyři žaludky a na děti bučí.  Je možné, že se u vašeho dítka objevila dnes stále častější porucha, které se říká ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders). Jedná se poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Může být dědičná nebo vrozená. Bývá poznatelná již od útlého věku dítěte, bezpečně se dá potvrdit v předškolním až školním věku.

 

Charakteristické pro ni je snížená pozornost a vůle. Ve škole se to může projevit tím, že dítě opakovaně nezvládá dokončit svou práci, věnovat jí myšlenkově dostatek času.  Je impulzivní. Umí se pěkně rozparádit, a to během vteřiny. Je to dáno sníženou schopností sebekontroly. Přestože je chytré, výsledky ve škole tomu neodpovídají.

 

Je hyperaktivní. To je často propírané slovo. Málokomu to vadí, protože na takovou poruchu může dítě získat různé úlevy doporučené pedagogicko-psychologickou poradnou. Neznamená to v žádném případě, že tím to pro rodiče končí. Čas běží a s takovouto poruchou můžete něco udělat nejvýš tak do páté třídy. Všechna práce tím teprve začíná.

Předně věnujte dítěti maximální trpělivost a shovívavost. Potřebuje ji více než kterékoli jiné stejně jako pochvalu. Za úspěchy, které se mohou někomu zdát nicotné. Ale uvědomme si, že dítě s ADHD muselo vyvinout mnohonásobně větší úsilí, než byste vyvinuli vy. Malý krůček je vždy důvod k radosti a pochvale. Proto chvalte, chvalte, kdykoli je příležitost. Probouzí to vnitřní snahu a chuť do dalšího úsilí.

 

Základem nápravy jsou právě změny ve výchově. Dítě si není schopno uvědomit, jaké chování je správné. Je proto třeba ho často upozorňovat na to, zda se  chová vhodně či ne, a za správné chování jej chválit. Dítě netrestejte, za svou poruchu nemůže. Překvapivě se dá hodně upravit také stravou (žádné dráždivé, pálivé jídlo, coca-cola apod.).

Další možností je tzv. EEG biofeedback, kde máme okamžitou kontrolu nad fungováním jeho mozkových vln. (Na tréninku to vypadá například tak, že dítě silou svých myšlenek ovládá auto na počítači a musí jej udržet na dráze – jakmile se pozornost ztratí, auto z dráhy vyjede.)

 

Nechci nikoho děsit, ale bez pomoci se dítě může potýkat s úzkostí, depresemi, zvýšenou agresivitou a vzdorem.

Nespoléhejte na pomoc přístrojů a změňte svou výchovu, dokud je čas na nápravu. Spolupracujte s učitelem a synchronizujte výchovné působení doma i ve škole.

Reklama