ayurveda

Ájurvédská medicína nabízí cestu, jak obnovit harmonii a zdraví uvedením organismu zpět do rovnováhy. Rovnováha je základní podmínkou pevného zdraví.

Jedná se o preventivní i léčebný systém, uznaný Světovou zdravotnickou organizací. Prvním důležitým principem je to, že Ájurvéda představuje holistický (celostní) léčebný systém. Fyzické tělo a mozek jsou propojeny.  Mysl ovlivňuje tělo a naopak fyzické pochody v těle působí na mysl. Negativní myšlení nebo stres způsobí nerovnováhu v těle. Zatímco při pokojné mysli jeden z nás zvládá životní situaci klidně, jiný na stejnou situaci reaguje chaoticky. Zvládnutí stresu tak závisí na stavu mysli jedince, ale i životním stylu. Naopak fyzická porucha, například oslabené trávení, ekzém nebo migréna v důsledku nesprávné stravy a životosprávy ovlivňuje též emoce a myšlení. Člověk je snáze přístupný nemocím a stresu.

ayurveda

Dalším důležitým principem Ájurvédy je život v souladu s přírodními zákony. Vhodným režimem, stravou, bylinami podle našeho metabolického typu se lze navrátit do rovnováhy. Individuální zaměření Ájurvédské medicíny je další odlišností od západní medicíny. Jedna nemoc se projevuje nestejnými příznaky a naopak, stejný příznak mohou mít i dvě nemoci. Západní medicína považuje jedince za nemocného až v případě, kdy se projeví viditelné příznaky. Ájurvédská medicína se nezaměřuje se na potlačování příznaků jako západní medicína, ale hledá a léčí příčinu nemocí.Dva lidé se stejným onemocněním však budou vyžadovat zcela určitě rozdílnou terapii.

Prevence stejně jako léčba jsou tedy doporučovány individuálně. Uznávání individuálních odlišností a individuální přístup k prevenci a léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny. Na rozdíl od západní medicíny, ájurvédský systém používá pouze přírodních léčebných prostředků bez nežádoucích účinků. Tyto postupy jsou jemné a přitom velmi účinné.

ayuverda

Ájurvéda rozlišuje u lidí metabolické-konstituční typy, podle kterých se stanoví jednoduchá doporučení. Např. u jednoho konstitučního typu převažuje horká energie. V případě, že je v nerovnováze, tzn. je zvýšena, velmi vhodným opatřením pro zklidnění se jeví ochlazující vlastnosti chladnějšího nápoje nebo plavání (protiklady se snižují). Naopak pobyt na slunci, horké nápoje a kořeněné jídlo horkost zvyšuje ( podobné zvyšuje podobné).  Nebo další příklad: v létě svítí slunce a je velmi teplo. Dáte-li si kořeněné jídlo s rajčatovým salátem a pomerančovým džusem, zvyšujete vnitřní horkost (kyselé a pálivé zvyšuje v těle tvorbu tepla). Naopak v zimě, kdy venku mrzne, asi nebude nejlepším způsobem dát si zmrzlinu a studené pivo, protože obojí je též studené a vyvolává ještě větší chlad. 

ayurveda

Takto logicky se dá ovlivňovat rovnováha podle principu protikladu-v létě se napijete něčeho chladnějšího a nebudete mnoho kořenit – tím nezvyšujete horkost v těle, naopak v zimě a chladném počasí  se budete zahřívat teplými jídly a nápoji. Některé potraviny, ale i byliny zahřívají, některé ochlazují, některé jsou lehké a jiné těžce stravitelné.

Popsané principy jsou velmi jednoduché a dají se jednoduše aplikovat v praxi.  V kombinaci s vyšetřeními používanými v západní medicíně  jak v prevenci tak i léčbě většiny chronických nemocí funguje z mého pohledu ájurvéda nejspolehlivěji-postupně, jemně a přitom velmi účinně odstraňuje příčinu nemoci.

MUDr. David Frej
www.ayurveda.czwww.eccevita.cz, e-mail: info@ayurveda.cz
tel.: 272 765 131, 603 727 600