64885bde72223kaktusy-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Umístění

Kaktusy můžeme klidně pěstovat v bytě nebo na balkoně. Svědčí jim východní, západní nebo jižní strana. Kaktusy totiž nemají v lásce stín a chlad. Také by neměly být daleko od okna. V létě je můžete poklidně nechat na vnějších parapetech či balkonech, jen je chraňte před deštěm.

Substrát

Substrát by měl být hlavně hodně propustný, aby přebytečná voda, kterou kaktus neupotřebí, mohla protéct skrze něj. Nejlépe uděláte, když zakoupíte speciální substrát přímo pro kaktusy, nebo smícháte hrubý písek se zeminou.

Zálivka

Zálivka by v případě kaktusů měla být velmi střídmá. Zalévají se nejlépe navečer a vždy je lepší jednou důkladně nežli vícekrát mírně. Co se týče frekvence zalévání, v létě stačí jednou za 14 dní, v zimě pak maximálně jednou za 1až 1,5 měsíce. Časté zalévání totiž kaktusům škodí. Navíc vždy nesmíme zapomenout na to, odstranit zbytek přebytečné vody zpod květináče. Jinak by mohlo dojít k zahnívání kořenů.

Přesazování

Provádí se vždy nejlépe brzy z jara nebo ještě v létě, kdy je růst kaktusu ve fázi stagnace. Kaktus vyjmeme z květináče, odstraníme substrát a kořeny necháme několik dní zaschnout, aby v nové zemině nehnily. Teprve po několika dnech kaktus zasadíme do o něco většího květináče.

Přezimování

Kaktusy začínáme zimovat zhruba v říjnu. Pokud máme kaktusy venku, o postupné změny teploty se postará sama příroda. Pokud je ale pěstujeme v bytě, je dobré přenést je například do ložnice, která je chadnější, na chodbu nebo klidně do sklepa.

Zdroj info: hornbachskrblikabecedazahrady

Reklama