Michal Kupsa„Digitální zrcadlovky dokážou udělat každou fotografii ve velikosti billboardu tak, že zaujme,“ říká Michal Kupsa šéfredaktor Nikonclubu „ Jsou ideální pro kreativní i profesionální fotografování.“

Poznejte dokonale vybavení, které máte k dispozici, jeho přednosti i omezení. Naučte se předvídat, improvizujte, pořizujte krátké série s různě nastavenými parametry. A snažte se poznat správný moment! 

1.       Nezapomínejte na světlo – ne nadarmo si fotografové vzájemně přejí dobré světlo, protože to je opravdu základem dobré fotografie. Pokud se nějaký snímek nepovede, tak si většina lidí řekne, že udělali chybu, nebo si myslí, že nemají dost dobrý fotoaparát a přitom často zapomenou na jednu z nejčastějších příčin, kterou je právě vhodné nebo dostatečně silné světlo. Pro běžné fotografování v exteriéru je většinou nejvýhodnější mít slunce za zády. Pokud je škaredě, volte raději motivy úplně bez oblohy – jednobarevná šedivá obloha málokdy vypadá dobře.

Nikon

2.       Vyvážení bílé barvy – jednou z největších výhod digitální fotografie je možnost vyvážení bílé barvy. Současně je to ale bohužel nejopomíjenější funkce. Chcete-li mít opravdu barevně věrné fotografie, tak nespoléhejte jen na automatiku a využívejte nastavení vyvážení bílé. Zejména za škaredého počasí, kdy je zataženo a nebo v interiéru, při žárovkovém světle. Pokud fotografujete s bleskem, tak i tady je vhodné nastavit vyvážení bílé na předvolbu „Blesk“.

Nikon

3.       Důležité pozadí – nezapomínejte ani na pozadí, které je často stejně důležité, jako samotný fotografovaný motiv. Co je platný třeba hezký portrét, když vám na pozadí bude rušit nějaký prvek, který je barevně nebo jasově výrazně odlišný od fotografované osoby. Pokud tedy fotografujete jakýkoli blízký objekt, tak se nesoustřeďte jen na něj ale podívejte se také, co je za ním. Pokud objevíte nějaký rušivý element, tak změňte kompozici tak, aby na pozadí nebyl v záběru. Nejrušivější bývají zpravidla objekty, které jsou výrazně jasnější jak samotný motiv.

4.       Na dovolené opatrně – pomalu ale jistě se blíží čas dovolených. Pokud jedete k moři, tak důsledně chraňte svoji fototechniku před pískem a hlavně před mořskou vodou. Tyto dva elementy jsou kromě pádu největším nebezpečím pro fotoaparáty. Zejména slaná mořská voda je velmi agresivní a uškodit může i jen postříkání. Pokud naopak jedete někam za zimou, tak dalším velkým nebezpečím pro elektroniku obecně jsou přechody ze zimy do tepla. Na horách tedy po příchodu z lyžování nebo túry nevytahujte fotoaparát v teple hned po příchodu a nechte jej v brašně pomalu ohřát (nejlépe aspoň 1 – 2 hodiny bez přístupu teplého vzduchu).

Nikon

5.       Baterie – pokud se dostanete někam, kde nemáte mnoho příležitostí dobíjet baterie, tak můžete výrazně snížit spotřebu vypnutím stabilizátoru. Stabilizátor je výborná věc ale pokud máte dost světla (třeba ve dne na slunci), tak ho můžete v klidu vypnout, protože není potřeba – výrazně tím zvýšíte výdrž baterie. Dalším velkým „spotřebičem“ je LCD displej. Pokud potřebujete prodloužit výdrž baterie, tak omezte prohlížení fotografií na displeji a zbytečně dlouhé listování v menu – tím opět výrazně prodloužíte výdrž baterie na jedno nabití.

6.       Prach – moderní zrcadlovky jsou většinou již standardně vybaveny integrovaným čištěním čipu. Přesto si ale na prach dávejte pozor a rozhodně nesundávejte objektiv v prašném prostředí, zejména pokud fouká vítr. Pokud to jinak nejde, tak si na výměnu zkuste najít závětří. Můžete si případně také pomoct krytím například bundou. Základním pravidlem pak je, že fotoaparát bez objektivu držte zásadně otevřeným prostorem bajonetu směrem k zemi. Nejlepší postup je otočit zrcadlovku objektivem k zemi, objektiv sundat, nasadit jiný a pak teprve zase otočit do pracovní polohy.

Nikon

Michal Kupsa šéfredaktor Nikonclubu

Reklama