Historie značky Manner je neodmyslitelně spjatá s čokoládou, respektive s její výrobou právě v době, kdy byla považována za luxusní zboží. Přečtěte si rozhovor se zástupcem značky Manner, Alešem Aldou Koláčkem, ve kterém se dozvíte nejen spoustu zajímavosti o čokoládě i o značce Manner, ale také vás pozveme na jedinečnou Manner tour, která se rozjíždí již tuto sobotu!

Heslo zakladatele společnosti Manner, „Čokoláda pro všechny“, zní velmi lákavě, že?
MannerAno, zní a my se v duchu této tradice snažíme dodávat pravou kvalitní čokoládu všem. Víte sami, že žijeme v době, kdy se bohužel za čokoládu vydává kde co. Celkově se odkazu zakladatelů starých rodinných firem obdivuji za jejich prozíravost. Nejenom ve výběru sloganů, ale i ve výběru sortimentu, firemních barev a tak zvaných dnešních maskotů. Manner má od nepaměti svoji typickou starorůžovou barvu a v logu Stephans Dom - symbol Vídně. A to jako jediná firma vůbec. Rovněž receptury výrobků zaznamenaly od svého vzniku jen pramálo změn ve svých recepturách. To je taky obdivuhodné. Protože udržet stejnou kvalitu při růstu cen ingrediencí i energií se skutečně daří málokteré firmě. Ostatně zajímavé určitě je, že nejznámější produkt Manner Original Neapolitaner má ve svém lísko-oříškovém krému 12 % oříšků. To je skutečně už dnes na trhu vzácností. Žádná aromata, ale skutečné oříšky, a navíc v takovém množství. To vše i za použití kvalitní čokolády dává Manner výrobkům skutečně skvělou chuť. Proto jsou nám myslím zákazníci věrni. V tomto duchu pracuji i já tady v Česku a na Moravě – poctivě a pravdivě.

Aleš Alda Koláček

Co je pravdy na tom, že čokoláda může být i lékem?
Čokoláda byla dlouho považována za lék a ještě na počátku 20. století se prodávala v lékárnách.
Mnozí by jistě léčbu čokoládou ocenili i dnes. Údajně k žádoucím projevům působení této „dobroty“ na organismus postačí 20 g kakaa nebo 15 g čokolády denně.

Co vy jako muž soudíte soudíte o tom, že se čokoláda považuje za především ženskou záležitost?
MannerV minulosti jsme spolupracovali s odbornicí na výživu, paní doktorkou Oliveriusovou. Podle výzkumů prý ženy touží po čokoládě 2x častěji než muži. Způsobeno to má být tím, že pravá čokoláda obsahuje velké množství biologicky aktivních látek, které kromě tělesné schránky ovlivňují i psychiku. Fenyletylamin je jednou z nich. Přirozená potřeba fenyletylaminu stoupá při psychickém napětí, např. před menstruací nebo při vyčerpání. Fenyletylamin působí silně antidepresivně – zmírňuje pocity strachu a úzkosti. Mimo jiné se jej více vylučuje v mozku zamilovaných.

Výše zmíněné ale asi neplatí pro jakoukoli čokoládu...
Řeč byla o kvalitní hořké čokoládě, ne o čokoládových náhražkách! Zatímco pravá čokoláda obsahuje výhradně přísady, které vznikají při přeměně bobů kakaovníku, obsahuje imitace čokolády pouze kakaový prášek s nízkým obsahem tuků. Kakaové máslo se nahrazuje rostlinnými nebo živočišnými tuky. Imitace čokolády se používá hlavně jako čokoládová poleva na sušenky, zmrzlinu apod.

Povězte nám prosím ještě něco o historii značky Manner a čokoládě
MannerHistorie značky Manner je neodmyslitelně spjatá s čokoládou, respektive s její výrobou právě v době, kdy byla považována za luxusní zboží. Zakladatel dynastie Josef Manner I. – vyučený obchodník, v roce 1890 založil rodinnou výrobu cukrovinek. Josef Manner I. v centru Vídně na Stephansplatz prodával v malém obchůdku čokoládové zboží a fíkovou kávu. Protože nebyl spokojen s tehdejší čokoládovou produkcí a její kvalitou, založil 1. března 1890 svoji vlastní továrnu na výrobu čokolády. Ta nesla název – „Chocoladenfabrik Josef Manner“. Prvními výrobky byla nejenom tabulková čokoláda, ale i čokoládové bonbony a kakao v dózách. Již v roce 1898 se poprvé v sortimentu výrobků objevily oplatkové řezy pod názvem „Neapolitaner řezy č. 239“. V jejich tradiční výrobě z lískových oříšků se pokračuje dodnes. A to již 125 let.

Pozvánka na tour!

Již tuto sobotu 16. 5. se rozjede v Česku velká Manner tour plná zábavy pro celou rodinu. Zavítáme na 45 míst po celé České republice i na Slovensku. Seznam měst, kdy a kde se objevíme,  naleznou naši fanoušci na webových stránkách www.manner.com

U příležitosti výročí připravila firma nové Manner kokosové řezy. Receptura řezů byla optimalizována pro zahájení jubilejního roku. Krém se dnes skládá mimo jiné z vysoce kvalitních surovin ze sušeného kokosového mléka, nejjemnějších kokosových hoblin a přírodních příchutí. Od začátku května je novinka k dispozici v balení do kapsy a v inovovaném 400g rodinném balení.

A když budete odvažovat svůj příděl čokolády na lékárnických vahách, můžete vychutnat její pozitivní účinky bez těch negativních důsledků na váze.

Aleše Alda Koláček

Aleš Alda Koláček se synem

Řeknete  nám na závěr také ještě něco o Vás? :)
Na český trh jsem začal jako privátní firma dovážet výrobky té nejvyšší kvality již od roku 1991, jako Haribo, Manner a mnoho dalších. V roce 1998 jsem se spojil s firmou Haribo a vznikla firma Haribo CZ, a dalších 10 let jsem měl na starosti obchod a marketing jako ředitel společnosti HARIBO CZ a od roku 2005 po založení dceřiné společnosti i na  Slovensku. Manner jsem zastupoval od roku 1996 a od roku 2009 jsem přijal výzvu a přešel jsem pod nově vzniklou společnost Josef Manner CZ. Obě značky jsou leadry ve svém oboru, práce pro obě mi hodně dala a budovat takové značky na trhu je vždy velká výzva a těší mě, že vidím po sobě stopu…

Co rád jíte a pijete a kde?
Pikantní jídla, mám rád thajskou kuchyni, sushi, ale i českou klasiku. Piju Zero Colu, z alkoholu dobré víno.

Jaké je Vaše nejfrekventovanější pracovní slovo?
„To půjde“.

Oblíbené místo?
Doma na zahradě.

A představa nejhorší činnosti, jež by vás mohla potkat?
Samota a nuda.

Máte nějaké motto či pořekadlo, jež vás oslovuje?
„Všechno jde, jenom malé děti se musí nosit“.

Manner

Reklama