Dát si zmrzlinový pohár nebo svíčkovou se šesti, toho by se žádná poctivá dietářka nedopustila. Jenže pak jsou tu nápoje, které z přemíry kalorií vůbec nepodezíráme.

622b3f4869a56obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kávu, prosím

Kdo ji miluje, nedovede si bez ní představit den. Pokud ale nejste příznivkyní neslazené černé kávy, která má pouhou 1 kcal, zpozorněte. Malý šálek (200 ml) neslazené rozpustné kávy s mlékem už vám dodá 30 kcal a 4 gramy sacharidů. Ve stejném objemu cappuccina se ukrývá 67 kcal a 7 gramů sacharidů. A nejhůře je na tom čtvrtlitrový hrnek kávy latté se 139 kcal a 21 gramy sacharidů.

Namísto toho byste se mohla zasytit dvěma (2 x 50 g) vajíčky na tvrdo, které vám dodají 152 kcal.

Jdu na dvojku

Čas od času zajít s kamarádkou na „dvojku“ vína je skvělá terapie. Pokud ale holdujete tomuto nápoji náruživěji, postavě to nepřidá. Nejlépe je na tom co do energetické hodnoty bílé suché víno. Dvě deci obsahují průměrně 126 kcal a jen 0,8 gramu cukru. Suché červené víno má jen o 22 kcal více. Když vám chutná více polosladké víno, pak v bílém „plave“ 164 kcal a 9 gramů sacharidů a v červeném 150 kcal a 2 gramy sacharidů.

Hurá na pivo/limo

Chmelový mok je v přiměřeném množství skvělým iontovým nápojem, dodá tělu vitaminy a minerály. Jenže taky dost energie. Půllitr světlé dvanáctky v sobě má 236 kcal a 21 gramů sacharidů. Pokud zvládnete dva kousky, je to, jako byste si dala svíčkovou omáčku s hovězím masem a houskovým knedlíkem (300 g) která dodá 457 kcal a 52 gramů sacharidů.

Nejen kvůli absenci alkoholu je lepší dát přednost nealkoholickému pivu. Půllitr vám dodá jen 104 kcal, i když sacharidů má požehnaně – 25 gramů. Nealkoholický ochucený Radler je na tom hůře – 136 kcal a 31 gramů sacharidů.

Dáváte v restauraci přednost točené malinovce? I ta má v půl litru 100 kcal a 25 gramů sacharidů.

limo.jpg
Foto: Shutterstock

Chce to panáka

Chcete si připít, nebo se uklidnit po zhlédnutí zpráv? Jediný velký (50 ml) panák vodky znamená 115 kcal. To je víc než 100 gramový banán (94 kcal). Ale zase je bez sacharidů, na rozdíl od tohoto ovoce. Jinak je tomu u Baileys. Velký panák (50 g) tohoto smetanového likéru má 163 kcal a 12 gramů sacharidů.

Smoothie na zdraví

Imunitu dokáží nakopnout ovocné šťávy, ale ani s nimi se to nemá přehánět. Pokud si dáte půl litru fresh pomerančové šťávy s mangem a jablečným protlakem, dostanete do sebe naráz 283 kcal a úctyhodných 58 gramů sacharidů, což je pro představu jako 12 kostek cukru (i když zdravějšího, než je ten rafinovaný). A přebytečný vitamin C stejně tělo vyloučí.

Podobně je na tom i smoothie. Půllitr jahodového s banánem obsahuje 58 gramů sacharidů a 270 kcal.

To je přibližně stejně, jako dvousetgramový ceasar salát s kuřecím masem (246 kcal), který má ale jen 4 gramy sacharidů.

Není minerálka, jako minerálka

Když doplnit minerály, tak určitě ne slazenými nápoji. Jestliže během dne zvládnete vypít láhev (1,5 litru) ochucené minerálky, dodá vám 244 kcal. Navíc je v ní rozpuštěno 12 kostek cukru (60 g).

Zdroj informarmací: Kalorické tabulky

Čtěte také:

Reklama