„Už dlouho mě bolelo v podbřišku, ale nepřikládala jsem tomu velkou váhu. Neběžím s každým píchnutím k lékaři,“ vypráví Kateřina (28), která se s problémem svěřila svému gynekologovi až při běžné prohlídce. „Dal mi antibiotika, prý jde o zánět vaječníků. Jenže nezabírala, bolest se stupňovala. A tak nasadil jiná. Jenže ani ta nepomohla,“ popisuje své potíže. Teprve při pátrání na internetu narazila na možnou příčinu svých potíží - endometriózu. „Gynekolog mi to nevyvrátil a poslal mě ke specialistovi. Tam mi pomocí laparoskopie mou domněnku potvrdili. Ložiska i srůsty chirurgicky odstranili a já měla po problému,“ dodává. Ne vždy je to ale tak snadné.
5e145982e44e1obrazek.png

Co je to endometrióza?

Podle lékařů jde o nejčastější gynekologické onemocnění, které trápí ženy v reprodukčním věku. Způsobuje ho výstelka dutiny děložní – endometrium, které z těla odchází při menstruaci. Někdy se ale stane, že se tyto částečky výstelky dostanou tam, kam nepatří - mimo dělohu. Nejčastěji do oblasti pánve (pobřišnice, vaječníky, svalovina dělohy, přepážka mezi pochvou a konečníkem), ale i na jiná místa v těle, třeba i do oka nebo do mozku. Tyto zbloudilé buňky reagují na pohlavní hormony a v době menstruace i v jejich ložiscích dochází ke krvácení. A s ním i k chronickému zánětu a případným srůstům okolních tkání. Onemocnění má několik stadií, při nichž se ložiska zvětšují a problémy stupňují.

  • Přestože ke vzniku endometriózy vede několik faktorů (genetický, imunologický a hormonální), lékaři dodnes nedokáží přesně objasnit, jak onemocnění vzniká. Existuje jen několik teorií.

Jak se onemocnění projevuje?

Endometrióza vede nejčastěji k bolestivé menstruaci. Na ni si stěžuje až 90 % pacientek s touto diagnózou. Až polovinu žen, které trápí endometrióza, provází dlouhotrvající bolesti v oblasti pánve, nebo bolesti při pohlavním styku. Mezi další příznaky může patřit také přítomnost krve v moči nebo stolici. Pacientky však často doženou ke specialistovi až potíže s početím potomka. Udává se, že polovině právě těchto žen diagnostikují lékaři endometriózu. A polovina žen s endometriózou je pak neplodných.

Diagnóza není jednoduchá

K diagnostikování endometriózy rozhodně nestačí jen ambulantní gynekologické vyšetření. Ultrazvuk totiž ložisko ne vždy odhalí. Žena pak musí podstoupit operaci - laparoskopické vyšetření na specializovaném pracovišti. Ani to ale nedokáže v počátcích odhalit některá miniaturní ložiska.

Léčba ne vždy zabere

„V současné době není možné endometriózu plně vyléčit. Díky různým metodám léčby však je možné zmírnit bolesti, chirurgicky odstranit endometriotická ložiska, zabránit návratu příznaků a rovněž zachovat plodnost,“ uvádí lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava s tím, že existují dvě metody léčby.

Ta konzervativní prostřednictvím analgetik a hormonálních přípravků vede ke zmírnění bolesti a omezení či případnému ústupu ložisek endometriózy. Pokud to nezabere, je na řadě invazivní řešení problému. Pomocí operačního (laparoskopického) zákroku lékaři odstraní endometriotická ložiska, případně rozruší vzniklé srůsty.

Proti endometrióze pomáhá bojovat také těhotenství, ideálně opakované. Tedy pokud nemá žena problém s plodností.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama