Počátkem září se školní třídy opět zaplní dětmi. V mnoha rodinách přitom vyvstane před rodiči staronová otázka: Kde a jak by měly jejich ratolesti trávit svůj volný čas? Je pro ně lepší, když budou většinou na přání rodičů „brousit“ světový jazyk v intenzivním kurzu, rozvíjet svůj talent ve výtvarném kroužku nebo zaplňovat prázdná políčka v rozvrhu hodin sportovními tréninky s vidinou uplatnění jako vrcholoví sportovci? Nebo existuje ještě jiná možnost? Ovšemže, říkají vedoucí různých dětských organizací, a spolků: Stačí se jen trochu porozhlédnout, informovat se o našich programech – a vybrat si.
Oproti kroužkům, které většinou rozvíjejí jen jednu část osobnosti, nabízejí sdružení dětí a mládeže něco navíc – společenství s důvěryhodnými vztahy, tedy dobrou partu vrstevníků, se kterými pod dohledem proškolených vedoucích mohou děti a mladí lidé nejen trávit volný čas, ale i:
- naučit se životní „pravidla hry“, tedy přebírat zodpovědnost nejen za sebe, ale i za ostatní, hrát týmově i vést ostatní,
- prostřednictvím širokého spektra činnosti rozvíjet univerzálně svou osobnost,
- setkat se s jiným typem dospělých než v rodině – vedoucími,
- při víkendových akcích i letních táborech prožít opravdová dobrodružství na rozdíl od virtuální reality pasivní zábavy.
Značnou část těchto sdružení lze přitom najít „pod jednou střechou“: Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) jich nyní zaštiťuje rovných 94. „Najděte svým dětem dobrý oddíl či klub – a darujete jim vstupenku do šťastného a kvalitního života, která se nedá ničím zaplatit. Jejich kamarádi a vedoucí budou jednou vašimi nejlepšími spojenci při výchově,“ poukazuje na jednu z předností takové volby oproti „obyčejnému“ zájmovému kroužku předseda ČRDM Pavel Trantina. ČRDM také připravila pro rodiče „Devatero rad při výběru mimoškolních aktivit“, které poskytuje praktický návod, jak s dítětem postupovat při hledání odpovídající náplně volného času.
Devatero rad České rady dětí a mládeže pro rodiče při výběru mimoškolních aktivit …a jedna speciální navrch 1. Naslouchejte zájmům svého dítěte. Výběr mimoškolních aktivit by měl být otázkou vzájemné dohody mezi dítětem a rodičem. Rodič se může poradit s učitelem, na co je dítě šikovné, k čemu má vlohy. Pomoci mohou i pedagogicko-psychologické poradny. 10. Rodina je rodina. Sdružení dětí a mládeže (ani střediska volného času se svými kroužky) nejsou místem, kde děti máte co nejčastěji „odkládat“. Rodinné zázemí a vzpomínky na pěkné chvíle strávené s rodiči, sourozenci či prarodiči nemůže nahradit nic. |
Případné rozhodování ohledně takzvaných volnočasových aktivit jejich ratolestí možná tak trochu usnadnila některým rodičům ministryně školství Dana Kuchtová. Letos v březnu totiž udělila celkem 28 nestátním neziskovým organizacím pro léta 2007 až 2010 titul „Organizace uznaná MŠMT pro oblast práce s dětmi a mládeží“; 18 z nich náleží k členským sdružením ČRDM. Udělením titulu stát vlastně garantuje činnost takto vybraných organizací před veřejností. Podle zástupce jedné z nich – Royal Rangers – Jana Holečka tak „začíná být vidět, že si špičky našeho státu uvědomují, že je potřeba pracovat s děckama a s mládeží i někde jinde než ve školách a v rodinách.“
Nový komentář