V období těhotenství chceme pro dítě to nejlepší, a tak často podlehneme kouzlu všemožných vitaminových doplňků. Těch přece tělo nemá nikdy dost a jsou prospěšné! Nebo si jimi můžeme naopak uškodit? Na to mi odpověděla nutriční terapeutka a antropoložka z Thomayerovy nemocnice Mgr. Jitka Tomešová.

předchozím rozhovoru jste zmínila, že žena by měla myslet na kvalitní a pestrou stravu ještě předtím, než otěhotní.
Ano, když maminky otěhotní, začnou nést odpovědnost i za své dítě. V té chvíli se začnou snažit dělat něco se svým jídelníčkem. On už je ale jejich organismus nějak nastaven před těhotenstvím. Pokud by tedy žena chtěla být opravdu dostatečně zodpovědná, musela by jídelníček upravit už třeba tři měsíce předem. Málokdo ale ví předem, že přesně za půl roku otěhotní.

tomesova.jpgPak už to tedy nejde dorovnat, když žena zjistí, že je těhotná?
Je třeba to alespoň „vynulovat“. Nejít do minusu, kdy si dítě vezme, co potřebuje, z těla matky. Vápník ale není jediný faktor ve stravě. V minulosti chyběl těhotným ženám jód, takže se rodily častěji děti s mentálním postižením a těžkými poruchami štítné žlázy. To už je dnes díky plošné jodizaci soli v podstatě vyřešeno. Takže i člověk, který příliš nesolí, jí konzumuje dostatek například v pečivu. Jakmile je ale žena anemická nebo vegetariánka, může mít málo železa, z čehož plyne například únava a zvýšené riziko infekcí. Pokud je chřipkové období, nevadí ani vyšší množství vitaminu C. Vhodné jsou i omega kyseliny. Ryby totiž jíme strašně málo, takže vyšší dávka z potravinového doplňku by asi neměla nějaké negativní následky. Stejně tak důležité je i magnézium, to zase zabraňuje křečím, které se u těhotných také často vyskytují. Ale pozor, není to s ním dobré přehánět a přivodit si zbytečné potíže z jeho nadměrné dávky, které můžeme z potravinových doplňků dosáhnout velice snadno. Vždy je proto lepší užívat všechny doplňky stravy pod dohledem lékaře.

Takže není dobré naordinovat si v těhotenství vitaminy a minerální látky samostatně?
Dát plošně multikomplex všech vitaminů a minerální látek nemusí být vždy přínosné a v těhotenství ani není. Málokterý člověk trpí absolutním nedostatkem všech vitaminů a minerálních látek, aby je musel užívat v komplexní formě. Výjimkou v době těhotenství je jen zmíněná kyselina listová a vitamin B12. V ostatních případech je ze všeho nejlepší sledovat krevními rozbory u lékaře, jestli maminka něco nepotřebuje. Užívat něco navíc může být i nebezpečné. Už to nejsem jen já, je to i moje dítě A rozhoduji i za něj.

so1.jpg

Když to tedy shrnu, není dobře zajít do lékárny a koupit si komplex vitaminů pro těhotné.
Ne, je lépe se nejdříve poradit. Ať už s lékařem, nutričními terapeuty, kteří zhodnotí váš jídelníček, nebo i s farmaceuty v lékárně. Ti jsou informovaní a na těhotné ženy si dávají obzvláště pozor. Je ale důležité, aby žena řekla, že je těhotná, a nechala si doporučit, co smí užívat. Pokud si jen přeje konkrétní produkt, může to vypadat, že jej kupuje pro někoho jiného, a farmaceut jí nemusí automaticky poradit, co je nebo není vhodné právě pro ni.

Je pravda, že pokud žena užívá multikomplex vitaminů a minerálů pro těhotné, ovlivňuje to i vyšší přibírání plodu na váze?
Nemusí tomu tak být. Záleží, co je to za doplňky, a k čemu vedou. Růst dítěte je totiž precizně kontrolován endokrinními mechanismy. Ale například v případě, že maminka trpí těhotenskou cukrovkou a v těle má vysokou hladinu inzulinu, může dítě narůst. Inzulin totiž funguje jako růstový hormon. Proto diabetičky mívají čtyřkilové děti. Ale pokud má maminka standardní stravu, na kterou je zvyklá, netrpí žádným onemocněním, není obézní a nevyskytne se žádný další problém, rodí se děti „jako přes kopírák“. Se stejnou startovací hodnotou, která je 3,20 až 3,50 kg a 50 cm. Je ale pravda, že se říkalo, že některé preparáty mohou zvyšovat hmotnost dítěte.

Jak by k tomu mohlo dojít?
Vitaminy sice nenesou energetickou hodnotu, ale třeba takové B vitaminy dělají to, že usnadňují získání energie z živin. Říká se třeba, že se tloustne po B komplexu. A je to vážně tak! Tyto vitaminy totiž usnadňují využití toho, co jsme snědli, a navíc zklidňují mozek. Vám je pak lépe, můžete se najíst v klidu a více než ve stresu a lépe potravu strávíte.

Takže když to shrnu, udělá nastávající maminka nejlépe, když se bude stravovat rozumně a pestře, a o užívání doplňků se vždy poradí.
Ano. Může se vyhnout nebo alespoň snížit riziko například zlomenin, úrazů, špatné pleti, únavy, infekcí a také komplikací plynoucích z těhotenství. U obézních žen je to například častější těhotenská cukrovka. Navíc tím, jak se nastávající maminka stravuje, dává startovací pozici i dítěti. Jestliže se narodí mamince diabetičce a má vysokou porodní hmotnost, je samo vystaveno riziku vzniku diabetu a obezity v pozdějším věku. Ale i děti narozené s nízkou hmotností, a vůbec nemusí být nedonošené, mohou být obézní v dospělosti. To se stává, například pokud žena z nějakého důvodu hladoví ve třetím trimestru. Není to tedy jen o vitaminech.

Zdroj foto: PetanelaArt

Čtěte také: