Myčku nádobí už dnes vlastní skoro každá domácnost. Nejen, že nám pomáhá s nepříjemným a zdlouhavým umýváním nádobí, ale také šetří velké množství času a energie. Málokdo se ale o svou myčku nádobí stará tak, jak by bylo potřeba. Společnost Electrolux proto nabízí několik tipů, jak zajistit své myčce dlouhou životnost a ideální podmínky pro její fungování.

sůl

Myčka nádobí nevyžaduje velkou péči, ale přesto se snažte, aby na nádobí nezůstávaly větší kusy jídla. Třeba s kostmi, peckami, zrníčky nebo nedojedenými zbytky si myčka zkrátka neporadí, nečistoty se zachytí ve filtrech a myčka přestane při mytí odvádět optimální výsledky. Až dodatečné vyčištění filtrů problém se zbytky na dně odstraní. Pravidelně tedy čistěte filtr propláchnutím, které vám zabere pár minut. Filtr vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou, případně jej očistěte kartáčkem, a poté jej správně usaďte zpět na své místo. Myčku nikdy nezapínejte bez nainstalovaného filtru.

Electrolux

Kvůli usazeným nečistotám a zbytkům jídla se také můžou zablokovat mycí ramena. Spodní rameno vytáhněte, horní vyjměte a důkladně je opláchněte pod tekoucí vodou, pozornost věnujte zejména čistotě trysek, kterými ze sprchovacího ramene vychází voda. Poté je pečlivě vraťte na původní místo.

sůlPravidelně také doplňujte regenerační sůl společnosti Electrolux určenou pro myčky nádobí. Sůl je nezbytná pro funkci změkčovače vody umístěného ve spodní části spotřebiče a pro zabránění usazování vodního kamene. Nespoléhejte se na složku soli v tabletách 3v1, kde soli není dostatečné množství, a i při použití tablet pravidelně doplňujte regenerační sůl.

Pravidelně doplňujte také leštidlo. Důležité je nastavení úrovně odebírání leštidla, protože leštidlo sníží povrchové napětí vody a bez jeho dávkování na nádobí zůstávají kapky, které jsou (zejména na skleněném nádobí) vidět i po uschnutí. Pokud jsou kapky takto viditelné, je potřeba nastavit dávkování leštidla na vyšší hodnotu.

Běžné prostředky na ruční mytí nádobí jsou pro mytí nádobí v myčce naprosto nevhodné, protože zaplní myčku pěnou a vyřadí ji z funkce. Vždy používejte mycí prostředky určené pro myčky. I když máte pocit, že nádobí je příliš zašpiněné, používejte optimální množství mycího prostředku dle doporučení výrobce.

ElectroluxHlavním postrachem myček je, stejně jako u praček, vodní kámen. Ten se usazuje z tzv. tvrdé vody, která obsahuje větší množství solí a minerálů. Dalším problémem jsou usazeniny z mastnot nebo jiných minerálních látek. Někdy se v myčce objeví žluté skvrny, které jsou způsobeny přítomností železa. Všechny tyto usazeniny jsou snadno odstranitelné díky specializovaným prostředkům společnosti Electrolux pro čištění myček nádobí.

Pro lepší péči o myčku nádobí platí také některá pravidla při skládání nádobí. Abyste nepoškodili těsnění dveří, umisťujte nádobí a další kuchyňské náčiní do myčky ostrými hranami dolů. Kromě poškození myčky samé také hrozí, že se při vytahování nádobí a příborů říznete. Vnitřek myčky nádobí je uzpůsoben tak, aby se do něho vešlo co nejvíce nádobí a současně byl i konečný výsledek co nejlepší. Stejný typ nádobí by měl být u sebe, aby některé kusy nebyly zakryty. Do vrchního polohovatelného koše je výhodnější umisťovat zejména sklo a křehčí kusy nádobí, horní rameno je totiž méně agresivní. Špinavé hrnce se naopak vkládají do koše spodního.

elektrolux

Pro úsporu vody se doporučuje nádobí neoplachovat, protože současné kvalitní myčky si s běžným zašpiněním sůlnádobí poradí i bez něj.

Pro důkladné odstranění mastných usazenin je nutné alespoň jednou za dva měsíce myčku vyčistit pomocí speciálního čisticího prostředku na myčky společnosti Electrolux, který navíc odstraní i vodní kámen. Není-li vaše myčka vybavena samočisticím programem pro tyto účely, spusťte naprázdno klasický mycí program na 50 °C. Omyjí se tím také různé, byť nepatrné usazeniny, které by mohly časem způsobit vznik nepříjemného zápachu.

Vyzkoušejte např. nejnovější modely myček Electrolux ComfortLift, které díky své jedinečné inovativní technologii nadzvednou spodní koš s nádobím na úroveň koše horního pro naprosto jednoduché, ale hlavně pohodlné vytahování nádobí. Společnost Electrolux momentálně nabízí tři modely myček ComfortLift, a to ESL7540RO, ESL7845RA a ESL7740RO. Jedná se o myčky RealLife®, které vždy zazáří vynikajícími výsledky. Bez ohledu na to, co do myčky nádobí vložíte – od největších, nejšpinavějších hrnců a pánví až po nejkřehčí sklo. Disponují satelitním ramenem, takže se voda dostane rovnoměrně na všechna místa. Můžete tedy nádobí skládat dle potřeby. Myčky nádobí se také pyšní invertorovým motorem, na který poskytuje značka Electrolux prodlouženou desetiletou záruku.

Electrolux

Electrolux

Více na www.electrolux.cz