Ukazuje se, že ‚„Déčko“ má vliv nejen na metabolismus vápníku a fosforu v kostech, ale receptory pro tento vitamin jsou v těle prakticky všude. Sleduje se jeho vliv na imunitní systém a onemocnění dolních cest dýchacích, antikancerogenní efekt a vliv na průběh některých autoimunitních onemocnění (oba typy cukrovky, Crohnova choroba, roztroušená skleroza). Jeho nedostatek může rovněž stát za svalovou slabostí a být příčinou některých druhů obezit.

Heliocare-color-gelcream-light-SPF-50-50ml-za-599CZK.png

Heliocare, 599 Kč

extremni-opalovaci-mleko-s-velmi-vysokou-ochranou-photoderm-sensitive-spf-50-extreme-milk-100-ml.jpg

Bioderma, 519 Kč

Vitamin D si vyrábíme v kůži pomocí sluníčka a v určitém množství jej přijímáme i stravou. Potřebné množství UVB záření závisí na pigmentaci naší pokožky. Nižším fototypům stačí 5–15 minut 3x týdně. U tmavšího typu pokožky je zapotřebí expozici na slunci prodloužit na 25–30 minut.  Zajímavé je, že přibližně 400IU vitaminu D (to je denní dávka pro děti a poloviční dávka pro dospělé) vzniká po ozáření 5% kožního povrchu. Z toho vyplývá, že jeho nedostatkem jsme ohroženi hlavně v zimních měsících a v létě obvykle starší jedinci, kteří nevycházejí ven, anebo jsou vždy zahaleni. V pokročilém věku naše schopnost vytvářet vitamin D klesá.

vysoce-ochranny-krem-na-opalovani-na-oblicej-spf-sun-creme.jpgEucerin, 369 Kč


„Aplikace krémů s vysokým faktorem a dodržování všech režimových opatření je samozřejmě na místě, protože na slunci vždy hrozí spálení pokožky spojené s rizikem vzniku melanomu. Prevence spálení pokožky a omezení vzniku melanomu ovšem není v rozporu s dostatečnou tvorbou vitaminu D, protože k jeho výrobě je zapotřebí krátkodobé oslunění relativně malého procenta pokožky. Doporučuji proto vyšším ochranným faktorem chránit ty části pokožky, které jsou na slunci takříkajíc celoživotně a časem proto jeví známky poškození sluncem. To znamená obličej, krk, dekolt a hřbety rukou. Ostatní části těla bych ošetřovala tak, aby se zabránilo jejich spálení s ohledem na délku pobytu na slunci a fototypu kůže. Při krátkodobých pobytech na slunci 5–10 minut není zapotřebí fotoprotekci řešit vůbec s výjimkou malých dětí. V zimních měsících je vhodné vitamin D dodávat tělu alespoň ve stravě (jíst tučné ryby, rybí olej, vajíčka, máslo, játra a některé další druhy masa) nebo například v podobě kapek, Vigantol,“ říká korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová z Medicom Clinic.

Heliocare-Oral-Ultra-D-Bodegon.jpg

Heliocare, 699 Kč

Uložit

Reklama