thumbnail-IMG-6856.jpg

O tom, jak zajistit sebe a svou rodinu do budoucna by měl přemýšlet každý z nás. Při současných ekonomických podmínkách a nastavení penzijního systému je lepší nespoléhat na to, že jednou vyžijete z důchodu, který vám bude vyplácet stát. Jak si tedy nejlépe spořit peníze, aby se vám co nejvíce zhodnotily a mohli jste být v klidu, že v budoucnu budete finančně zajištěni? Odpovědí je pravidelné investování. Představuje jednu z nejefektivnějších forem, jak zhodnotit své úspory a splnit si své sny a cíle.

Dost možná namítnete, že nemáte dost peněz nebo investování nerozumíte. Od toho jsou tu ale odborníci, kteří vám poradí a investice za vás vyřídí. Navíc nemusíte investovat miliony. Smysl má i pravidelné investování menší částky, kterou je třeba 500 Kč. 

Na téma financí, finanční gramotnosti a investic jsme si povídali s odbornicí Vendulkou Klučkovou, která se ve světě financí pohybuje už skoro 30 let a je členkou představenstva a provozní ředitelkou investiční společnosti Amundi ČR.  

V mnoha rodinách rozhoduje o financích muž. Myslíte, že je to správně? 

Každý dospělý člověk by se měl sám zajímat o své finance, včetně  investování. Vždycky je dobré mít přehled. Vědět, jestli vydělám víc, než utratím a pokud mi peníze přebývají, tak jak s nimi naložím. Jaké jsou možnosti jejich zhodnocování včetně možnosti investování. I když se o finance domácnosti stará jeden z partnerů nebo manželů, tak to určitě neznamená, že by ten druhý měl být úplně mimo. U nás doma se o finance starám asi celkem přirozeně s ohledem na mojí profesi já, ale s manželem čas od času stav našich financí probíráme a ta nejdůležitější rozhodnutí děláme spolu. Navíc i můj manžel si vytváří své vlastní finanční rezervy, investuje to penzijního fondu atd. A to je jeho profese na hony vzdálená financím.

v.jpg
Foto z archivu Vendulky Klučkové

Podle vás je tedy pro ženu důležité, aby byla této oblasti alespoň částečně samostatná...

Ano, každý dospělý člověk by měl být v této věci informovaný a rozumět jí. Nebo může mít svého finančního poradce, ať už nezávislého odborníka nebo bankéře, kterému opravdu věří a rozumí si. Pokud si sami netroufáte na finance nebo vás to téma opravdu úplně míjí, měl by s vámi řešit vaše finance profesionální finanční poradce. Bude vás pravidelně informovat a stavu vašich financí a řešit s vámi další kroky a vše srozumitelně vysvětlovat. 

Jaká jsou rizika, když žena samostatná není?

Rizika toho, že někdo jiný za vás řeší finance, jsou myslím celkem jasná. Nikdy nevíte, co se může stát a najednou se můžete ocitnout bez financí nebo bez možnosti s nimi nakládat. Problémy se vždycky objeví, až když je ten druhý v nějaké nestandardní situaci. Mám na mysli například nemoc, úmrtí, rozchod nebo prostě jen nezájem o společné věci či partnera. Když teprve pak zjistíte, že už ten druhý nemůže nebo nechce za vás rozhodovat, může být pozdě.

Je potřeba mít nějaké speciální vzdělání nebo jak by ženy měly v této oblasti začít?

Málokdo má v oblasti financí dostatečné vzdělání. Myslím, že se jen stačí poradit s odborníky ať už ve vaší bance nebo i najít nezávislého finančního poradce. V každém případě člověka, který ve vás bude vzbuzovat důvěru.

v2.jpg
Foto z archivu Vendulky Klučkové

Jaká by byla vaše osobní rada? Jak investujete vy, jako odborník?

Investuji jako všichni ostatní. Možná i o něco konzervativněji, protože investuji až na výjimku státních dluhopisů, výhradně přes fondy. Ani já, i když pracuji v oboru, nemám čas sledovat denně co se děje na finančních trzích. Mám penzijní fond a dlouhodobou finanční rezervu vytvářím pravidelným investováním. Pravidelně týdně posílám relativně malou částku do několika akciových tematických fondů. Když trhy rostou, mám radost, jak se moje portfolio zhodnocuje a když padají, tak se zase můžu radovat z toho, že nové investice jsou za nižší cenu. Výhodou pravidelného investování je, že většinou můžete investovat už od 500 korun.

Investuji samozřejmě i jednorázově vyšší částky do jednotlivých fondů, ale tahle rozhodnutí už samozřejmě potřebují hlubší investiční úvahu o účelu a investičním horizontu investovaných peněz,  o riziku jaké snesu a očekávaném výnosu, uvědomění si, jestli opravdu rozumím konstrukci finančního produktu a někdy zvažuji i další parametry. Potřebuji být v tomto směru schopná všechny úhly pohledu zhodnotit a správně se rozhodnout.

V každém případě by se každý, kdo nemá zkušenosti s investováním nebo se prostě na investiční rozhodnutí necítí, měl poradit s důvěryhodným finančním poradcem. Možná budete překvapeni, kolik vašich přátel a známých už s někým spolupracuje, můžete si vyžádat reference.

Reklama