Až 93 percent územia Egypta tvorí nehostinná púšť, napriek tomuto faktu je Egypt najnavštevovanejšou africkou krajinou.
Jeho história siaha až do roku 4000 pred n.l. Pyramídy, hrobky kráľov čí chrámy lákajú milióny turistov, ktorí doslova dychtia po rôznych zaujímavostiach o tejto krajine.
Či stoja zato, posúďte sami:
- Ešte pred 9000 až 5000 rokmi pred n. l. bola Sahara pokrytá rozsiahlymi plochami luk a lesov s množstvom jazier a riek. Potom, okolo roku 4500 pred n. l. začala vysychať a meniť sa na púšť.
- Egypťania uctievali 150 bohov. Ako prvý vznikol kult slnka okolo boha Re
- V Egypte žili ľudia s tmavou pokožkou, čiernymi vlasmi a zelenými očami - Egypťania. Boli na svoju krajinu veľmi hrdí a vo svojom jazyku ju nazývali Kemet - milovaná (obrábaná) zem. Tento národ bol veľmi vzdelaný a už v antike bol považovaný za kolísku ľudstva.
- V niektorých chudobnejších štvrtiach Káhiry sa tiesni na ploche jedného km2 viac než 100 000 ľudí.
- V dôsledku nedostatku zrážok, Egyptská arabská republika takmer nemá riečnu sieť. Níl je jedinou stálou egyptskou riekou.
- Suezský prieplav sa pokladá za strategickú vodnú cestu, ale pre najväčšie moderné supertankéry je nesplavný.
- Suezský prieplav kráti o 10 000 km obchodnú cestu do Indie a juhovýchodnej Ázie.
- V Egypte sa nenachádzajú nijaké lesy. Rastlinstvo na púšťach je veľmi biedne.
- Egyptský "strom života" - datľová palma poskytuje ročne 64 - 100 kg sladkých plodov,
- V marci a apríli vanie v krajine horúci púštny vietor zvaný Chamsin, ktorý na 50 dní pokryje celú krajinu žltohnedým pieskom a prachom
- vedci predpokladajú, že Cheopsovu pyramídu mohlo stavať asi 20 000 robotníkov asi dvadsať rokov
- Doba karaván pomaly končí. Na prepravu tovaru sa používajú predovšetkým kone a somáre, ako ťažné zvieratá sa používa hovädzí dobytok
- Červené more má názov zrejme na základe výskytu morskej riasy, ktorá ho vo väčšom množstve zafarbuje do červena. Inak je voda Červeného mora zafarbená tmavomodro. Teplota tohto mora nikde neklesne pod 22 stupňov.
- V dvojchráme zvanom Kom Ombo bolo objavených niekoľko mumifikovaných krokodílov.
- Oficiálnym úradným jazykom je arabčina. Základom písma je 28 hlások a číta sa sprava doľava.
- Arabština sa používa v masmédiách a pri oficiálnych príležitostiach. Samotní Egypťania sa dorozumievajú dialektom.
- Keďže Egypťania verili na posmrtný život, museli mať v hrobke množstvo jedla a predmetov. (Napr. v Tutanchamonovej hrobke boli nájdené baly s pečenými husami).
- Až 51 percent dospelých obyvateľov je negramotných
- V Káhire sa nachádza najstaršia, nepretržite fungujúca univerzita na svete.
Nový komentář
Komentáře
Snad se mi to jednou podaří podívat se tam
Tak tohle je můj sen.
Lucylle: když mě štve, že je z toh taková turistická atrakce, klid žádný
Muj v Egypte kdysi byl a vubec se mu tam nelibilo Takze se mnou tam jet nechce Ja bych jela,je to cenove dostupny a udajne krasa na potapeni
A pyramidy bych taky rada videla,kdyz uz jsem se o nich tolik ucila v Dejinach vytvarne kultury
Exupery: sami bez cestovky, to mě baví nejvíc, já prostě ty organizované dovolené nemusím.
Tak teda my jsme projeli skoro celej Egypt sami bez cestovky, kromě Hurgady jsme byli snad všude, spali jsme v hostelech bez jediný *, ale nikdo z nás 4 za celou dobu ne ani ne . Taky mi na hygienický stanici radili ať tam nejíme nic nebalenýho a saláty.... No první den jsme to dodržovali. Nemá to ale cenu, to bych si to vůbec neužila. V Dahábu bylo moře úplně krásný a čistý, nevím kde byla kar, nejspíš v tý Hurgádě, ne? Akorát teda bylo pěkně studený, asi těch 22 stupňů. Normálně bych do něj nevlezla, ale na korály jsem prostě musela. A kdo chce za kulturou, tak holt nepojede v červenci do Hurgády, řekla bych. My tam byli únor, březen a počasí bylo nádherný, na jihu i celkem horko.
Jarunka: Já bych se tam taky ráda podívala, možná ti to příjde zvláštní, ale těch atentátů se nebojím. Procento pravděpodobnosti, nejspíš ... Po tom co se stalo před rokem na Bali mi tam 6 dní na to odjelo 18 klientů. Shodli jsme se na tom, že nejlepší prevencí je "lehnout si do díry po granátu". Smutné je, že nejvíc na tom ztratí Egypt, větší odliv turistů by byl katastrofa. Jenže atentáty máš v Madridu, v Istanbulu, ...
Simba , hudruju na teroristi, kteri jsou v Egypte. A ze jich tam je dost, je jasne. Take bych se tam rada podivala, ale po tech atentatech, co se tam deji
Taky bych se tam jela podívat, ... snad někdy. Bylo tam pár mých známých a každý si to tam chválil, ale také jsem slyšela že to tam je špinavé, ale podle mě se to dá přežít, až na to vedro tam. Prý nejlepší je tam jet tak v únoru. Jela bych tam za každou cenu.
Jarunka: to hudruješ na mne? A kdo by jim to měl rozstřílet? Myslíš, že je potká to, co památky v Iráku? To by bylo dost tristní.
Tahle země mě taky dost přitahuje a zajímá, jejich památky bych ráda viděla nejen na obrázcích nebo v televizi.
Egypt mě moc zajímá, doufám že se tam jednou podívám.
Simba, zatim je divna, ale dle toho, co se tam deje, mozna brzy divna nebude Nemyslela jsem, ze by si je rozstrileli Egyptane.
sarobrouk: Právě, z poslední doby jedinný, kdo si sám rozstřílel kulturní dědicvtí byli Afgánci, resp. Taliban. Právě proto mi přišla poznámka Jarunky dost divná.
Myslím, že Egypťani si do ničeho nestřílí, vždyť i nos Sfingy ustřelili badatelé - Francouzi nebo Angličani, to už nevím. Navíc, ty ozbrojené stráže jsou důležité pro klidný chod země. Nejsou sice už dávno k ničemu, ale kdyby je propustili, tak by vzrostla nezaměstnanost, kriminalita atd. Tak to radši nechávají tak.
Mnohoženství má v Egyptě i velká úskalí. Manželku si smí pořídit až vydělá dostatečné množství peněz, nakoupí zlato a věnují ho manželce jako svatební dar, pak musí zařídit byt. Kdyby se chtěl někdy rozvést, tak veškeré zařízení bytu a zlato má manželka, aby mohla žít dál bez něj. Tohle všechno musí dát stejným dílem každé další manželce. Každá má právo na svůj byt a zlato. Kdo si myslíte, že na to má? A navíc je to i nadále finančně i fyzicky náročný život. Protože kolikrát za týden se miluje s jednou ženou, tolikrát se musí milovat i s druhou, třetí... Když koupí jedné dárek, musí dostat dárek i druhá, třetí atd. Žádná sranda to není. A když se rozvádí, tak děti do 12 let jsou matky a od 12 let otce.
Jarunka: Nějak nechápu? Egypťani si střílí do památek? Odkud ty info čerpáš?
Známá taky tvrdí, že dodržovali veškerou hygienu, ale faraonova pomsta je dotihla :-))) Ale jinak si ten zájezd chválila
ginile, jestli chces videt pamatky, rekla bych, ze by jsi tam mela jet, co nejdriv. Nez to vsechno rozstrileji Protoze jsou na hlavu.
Andula: Oni je berou jako takový krásný doplněk rodiny. Málokdy pracují, většinou se starají o děti a rodinu. A dámy pozor i ti nejkrásnější číšníci a hoši, kteří vypadají jako nepolíbení, už mají 2 manželky. Často jednu Němku na zimu a jednu Egypťanku na sezónu. A do toho klidně balí dál naše pěkný holky. A pozor, sami přiznávají, že jsou velcí lháří. Patří to jaksi k nim.