profimedia-0199418454.jpgFoto: Profimedia

Moudrý ale záludný otec Fura či mrštný Paklíč jsou postavy spjaté s původně francouzskou soutěží Klíče od pevnosti Boyard, později pojmenované jednoduše Pevnost Boyard. Stavba ve tvaru oválu, ve které se soutěž odehrává, se nachází u západního pobřeží Francie, mezi ostrovy Aix a Oléron a její historie sahá hluboko do minulosti.

Jako chytit měsíc do zubů

Projektem byl už v sedmnáctém století pověřen vojenský inženýr Sébastien Vauban, ale ten se proti stavbě na moři ohradil. Tehdejšímu králi Ludvíkovi XIV. dokonce řekl, že jednodušší než takováto stavba, by bylo chytit měsíc do zubů.

Představitelé Francie se ale odvážné myšlenky nevzdali a za vlády Napoleona Bonaparte byla v roce 1801 stavba konečně zahájena. Provázely ji ovšem problémy, a tak bylo dílo dokončeno až o několik desítek let později. Původně obranná stavba byla po roce 1871 používána jako vojenské vězení, ale později už jen chátrala a chátrala, o což se velkou měrou zasloužila mořská voda.

Záchrana před zkázou

V roce 1950 se pevnost dočkala zařazení do seznamu chráněných památek, ale UNESCO si ji pod svá křídla nevzalo, a tak se situace nijak zásadně nezlepšila. V roce 1967 se na ni podívali filmaři v rámci natáčení snímku Dobrodruzi s Alainem Delonem.

Pevnosti si ale naštěstí všimnul televizní producent Jacquese Antoina, který přišel s myšlenou uspořádat v ní herní show. V roce 1988 se svou společností Boyard koupil, následně ji znovu prodal za symbolické peníze francouzskému departmentu, který tak musel přijmout odpovědnost za její renovaci.

První díl televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard se vysílal 7. července roku 1990. Šestičlenný tým postupně plní nejrůznější úkoly v nejrůznějších místnostech pevnosti, sbírá klíče a indicie, aby se následně pokusil získat zlatý poklad. Ale stojí to mnoho úsilí, sebepřemáhání, překonání strachu i fyzických možností. Úkoly jsou jak logické hádanky, tak například zápasy v bahně, různé skoky na laně nebo spočívají v překonání strachu z hadů, pavouků a další havěti. To vše pod stanoveným časovým limitem.

profimedia-0224541846.jpgFoto: Profimedia

Česká stopa

Francouzské verze soutěže bylo zatím odvysíláno třicet řad, zatím poslední loni. Práva si ovšem odkoupily i další země po celém světě. Je mezi nimi nejen Velká Británie, ale i Česká republika. Na TV Prima se soutěž vysílala mezi lety 2016 až 2018 za účasti celebrit, které následně výhru darovaly na charitativní účely. V soutěži se objevili například Vendula Pizingerová, Martin Dejdar, Sagvan Tofi nebo Jiří Mádl.

Bachař Kebule

K pevnosti Boyard ovšem patří nejen soutěžící, ale také postavy, které hrou provázejí. Je to drsňák a bachař Kebule, který soutěž zahajuje a končí úderem gongu, a v případě, že soutěžící nestihnou splnit úkol, odvádí si je do vězení. A kdo ví, co tam s nimi dělá. Představitel Kebuleho herec Yves Marchesseau patřil k originální verzi pořadu od samého začátku až do roku 2013. Zajímavostí je, že trpěl genetickou poruchou, kvůli které mu nikdy nenarostly vlasy. V roce 2014 ve dvaašedesáti letech zemřel na rakovinu jícnu.

Majitel pokladu a krotitelka tygrů

Majitelem zlata a moderátorem pořadu byl mezi lety 1990 až 1999 Patrice Laffont (dnes je to Olivier Minne). Soutěžícím dával zrádné úkoly a snažil se je všemožně odvést od získání pokladu. Ten pro něj hlídali tygři, které měla pod područím jejich krotitelka Felindra. V případě, že soutěžící shromáždí klíče, Felindra zažene tygry. Otáčí také tygří hlavou, aby se zjistilo, jestli tým předložil správné heslo na otevření pokladnice. Její představitelkou je ve francouzské verzi Monique Angeon, a to už od začátku vysílání.

Moudrý, ale zrádný Fura

Zásadní postavou je i otec Fura, starý, ale moudrý muž je symbolem soutěže. Jeho doménou jsou záludné hádanky, za jejichž uhodnutí dává buď klíč, nebo indicii. V české verzi si ho zahrál Jan Rosák. Prvním otcem Furou byl herec Michel Scourneau. Už v roce 1991 ho ovšem vystřídal původní profesí tanečník Yann Le Gac, který v soutěži vydržel deset let. Třetím Furou byl Didier Hervé a pak se na svou pozici zase vrátil Yann Le Gac.

profimedia-0235955482.jpgFoto: Profimedia

Nejznámější liliput

Nešlo by to ani bez Paklíče, možná nejznámějšího liliputa na světě. Dnes třiapadesátiletý Herec André Bouchet je pořadu věrný od samého začátku a provádí soutěžící po pevnosti. Dnes je asi největší celebritou ze všech a vystupuje v různých show. Původně se živil jako hlídač. Od roku 1995 neřekl na Boyardu ani slovo a jeho postava je nemluvící.

profimedia-0467542232.jpgFoto: Profimedia

Slavná pevnost je veřejnosti nepřístupná a je určená pouze pro účely natáčení. Stavba je dlouhá 68 metrů a vysoká 20 metrů.

Čtěte také:

Reklama