Tim-seznam.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Kromě režírování se Timothy Walter Burton zabývá také scenáristikou, psaním, poezií a je držitelem mnoha ocenění včetně Zlatého globu za nejlepší film. Následující zajímavosti jste o režisérovi a spisovateli možná netušili.

  • Burton studoval na Kalifornském institutu umění a během studia se dostal do Disneyova ateliéru, kde spolupracoval na filmu Liška a pes, konkrétně byl animátorem tohoto snímku. Pohádka se však už na první pohled vymyká jeho stylu a tomu také odpovídá vztah Burtona k hlavní postavě lišáka, který není zrovna láskyplný.
  • Jeho první snímek s názvem Vincent pochází z roku 1982 (to bylo Burtonovi 24 let) a je inspirován hercem Vincentem Pricem, kterého Burton zbožňoval. Vincent Price se proslavil jakožto herec hororových rolí, a to v 50. a 60. letech minulého století.
  • Tim Burton trpí fóbií z šimpanzů. I přes to v roce 2001 režíroval film Planeta opic. Většina těchto filmových „opic“ je samozřejmě hrána nalíčenými lidmi (kteří mimo jiné navštěvovali „opičí školu“, aby si osvojili chování šimpanzů), ale dva skuteční šimpanzí bratři si ve filmu také zahráli (roli astronauta Periclese). Během natáčení tohoto filmu se také Burton dal dohromady se svou současnou ženou, kterou je herečka Helena Bonham Carter.

Tim-a-Helena.jpgZdroj foto: Profimedia

  • Manželé mají dvě děti (Billyho a Nell), přičemž kmotrem obou dětí je herec Johny Depp. Právě s Johnym Deppem Burtona pojí obdivuhodné přátelství. Jeden o druhém mluví jako o rodině a vzájemně se podporují.
  • Johny Depp si zahrál v mnoha filmech Tima Burtona. Jedním z nich byl také Karlík a továrna na čokoládu, kde si zahrál přímo Willyho Wonku. Právě k tomuto filmu se váže jedna zajímavost. Kvůli scéně s Verucou a veverkami totiž Burton nechal vycvičit 40 veverek, aby ve zmíněné scéně rozlouskávaly ořechy.

Zdroj info: vocal.media, therebelcircusthefactsitethethingslooperlatimes, wikipedia

Reklama