6175a27765a75cl.jpg
Foto: Shutterstock

Prospívá psychice i fyzickému zdraví

Vyvrcholení dokáže zlepšit náladu a snížit stres, protože se při něm uvolňují endorfiny, zvané hormony štěstí. Také posiluje imunitní systém zvýšením hladiny imunoglobulinu, zlepšuje krevní tlak a snižuje tak riziko infarktu. Zlepšuje spánek, pomáhá spalovat kalorie a hubnout, přispívá k lepší kvalitě pleti a tlumí bolest. U žen dochází při orgasmu ke stahování pánevních svalů, což vede k jejich posílení a předchází inkontinenci ve vyšším věku. U mužů pak vyšší frekvence ejakulace a sexuální aktivity snižuje riziko onemocnění rakovinou prostaty.

Má celkem 4 fáze

Vše začíná první fází počátečního vzrušení, kdy se krev nahrne do rtů, bradavek a dalších partií. Puls se zrychluje a můžete i zčervenat. Genitálie se ztopoří a získají tmavší barvu související s prokrvením. Následuje druhá fáze plného vzrušení (plató), kdy mužům tuhnou varlata, močový svěrač se stáhne (aby zamezil vytékání moči) a spodní část penisu začne pulsovat. Ženám se rozevře vagina a jejich děloha se připraví na příjem spermatu. Klitoris se stáhne zpět ke stydké kosti, jeho kapuce se shrne a odhalí špičku. Ve třetí fázi samotného vyvrcholení se zrychluje srdeční tep a dýchání. Vaginální svaly se stahují a uvolňují v krátkých intervalech (cca 0,8 sekund) a muži ejakulují. V čtvrté postorgasmické fázi se tělo po orgasmu uvolní a vše se vrací do normálu. Klitoris se vrací pod kápi, penis ochabne. Muži většinou usínají, ženy se chtějí mazlit – u některých párů je to obráceně.

Orgasmus a ejakulace nevyžaduje plnou erekci

Muži mohou dosáhnout orgasmu i bez ejakulace, ale mohou také ejakulovat bez orgasmu. Navíc podle odborníků není pro dosažení orgasmu i ejakulace u mužů nutná plná erekce. „Během první fáze ejakulace je sperma deponováno do zadní uretry a vnitřní svěrač uretry je uzavřen. Ve druhé fázi se svaly u kořene  penisu stahují a vytlačují sperma z močové trubice směrem ven. Tento mechanismus může při dostatečném vzrušení nastat, ať už je penis vzpřímený nebo mírně ochablý,” popisuje MUDr. Marek Broul z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Sexuolog a urolog vysvětluje, že léčení poruch erekce závisí na tom, zda jsou psychogenního nebo organického původu „Mezi muži jsou i ti, kteří si prostě přijdou pro modrou pilulku. Což samozřejmě nemusí být nic špatného. Pokud jsou jejich potíže s erekcí psychického původu, tak se vyřešením erekce pomocí léků dostanou znovu do pohody. Získají opět sebevědomí a pak nemusí potřebovat sexuologickou pomoc další dlouhé roky. Někdo potřebuje léky i konzultace dlouhodobě, třeba i zákrok,” říká odborník a dodává, aby se muži nestyděli vyhledat lékařskou pomoc a vyhnuli se nakupování pilulek s neznámým složením.
 
Je možný i bez fyzického kontaktu

Prožít orgasmus můžete i spontánně, tedy bez přímé stimulace, třeba v posilovně nebo při jízdě na kole. Jakým způsobem tento orgasmus vzniká není zcela probádáno. Některé samovolné orgasmy mohou být vyvolány i hlubokým dýcháním. Spontánní orgasmy nemusí být vždy příjemné, své o tom ví například Američanka Cara Anaya, která trpí zvláštní poruchou, jenž jí dokáže přivodit i 180 orgasmů během dvou hodin! Také není neobvyklé prožít orgasmus ve spánku a takzvané mokré sny nejsou pouze mužskou záležitostí. I mnoho žen někdy probudí ze spánku příjemné stahy pochvy. Podle odborníků občas zažije noční orgasmus zhruba 85 % žen. Za tento příjemný budíček může lidský mozek – v průběhu spánkové fáze REM se pohlavní orgány silněji prokrvují, žena je naprosto uvolněná a když se jí zdá erotický sen, je o orgasmus postaráno.
 
Předčasný orgasmus mají i ženy

O předčasné ejakulaci u mužů se mluví celkem často. Dochází k ní už při minimálním sexuálním vzrušení těsně po začátku sexu, nebo dokonce ještě předtím, než začne. Tento problém postihuje asi 20 až 30 % mužů podle studie publikované v odborném časopise Urological Science. Jiný průzkum provedený mezi portugalskými ženami (vyšel v časopise Sexologies) zase zjistil, že asi 40 % žen má občas orgasmus dříve, než by si přály. Mnohem rozšířenějším problémem žen je však neschopnost dosáhnout orgasmu. Podle vědeckého článku v časopise Journal of Sex and Marital Therapy se výskyt obtíží nebo neschopnosti dosáhnout orgasmu objevuje u 10 až 40 % žen.

Zdroje: YooUrological ScienceSexologies, MUDr. Marek Broul

Reklama