6082843b834bdcl.jpg
Foto: Shutterstock

Strašák jménem nikotin

  • Přírodní sloučeninu obsaženou v listech tabáku lidé pěstují už více než 2 500 let, a tak se stala předmětem mnoha zkoumání. Nelze zpochybňovat, že jde o návykovou látku, která není bez rizika, ale to není takové, jak se ještě před lety myslelo. Nikotin není považován za karcinogen a hlavní příčinou nemocí spojených s kouřením je podle výzkumů cigaretový kouř. Při spalování tabáku v klasické cigaretě totiž vzniká mnoho toxických sloučenin, a to dokonce až 7 tisíc chemikálií.
  • Fandové nikotinu si ho ovšem mohou dopřát i bez kouře, a to díky bezdýmným alternativám a elektronickým cigaretám. Zahřívače tabáku jsou podle prof. MUDr. Evy Králíkové z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN méně rizikové než kouření. U elektronických cigaret je podle ní riziko nejméně o 95 % nižší než riziko kouření.

Čeští kuřáci v datech

  • Kouřením a s ním spojenými statistikami se v Česku zabývá Český statistický úřad. Data z roku 2017 například ukazují, že na jednoho člověka v ČR připadalo celkem 1978 cigaret.
  • Průzkum týkající se kouření provedl v roce 2019 také Státní zdravotní ústav. Vyplynulo z něj, že Češi jsou konzervativní a převážná část kuřáků preferuje klasické cigarety. Elektronické užívalo v roce 2019 necelých 5 % osob.
  • Užívání bezdýmných tabákových výrobků (určených ke šňupání, žvýkání či sání) bylo přisouzeno necelému jednomu procentu.

Světové kuřácké rekordy

  • Někteří lidé se chtějí proslavit za každou cenu, a tak hledají nejrůznější disciplíny, ve kterých by mohli vynikat. Jim ‚Mouth‘ Purol se rozhodl, že zužitkuje svá velká ústa a spojí je s kouřením. V roce 2003 se stal držitelem světového rekordu, když si do pusy nacpal 159 cigaret současně a během pěti minut je všechny vykouřil.
  • Matthew Tybor má zase prvenství v rychlosti. Vykouřit jednu cigaretu mu v roce 2017 zabralo pouhých 36,44 vteřin.

Au, to pálí

  • Chemikálie při kouření klasických cigaret vznikají při vysokých teplotách. Na špičce zapálené cigarety se udělá teplota dosahující až nad hodnotu 800 °C.

Zdroj: Guiness World Record, Svetbezkoure, rozhovor s Evou Králíkovou (Zena-in), Ministerstvo zdravotnictví

Pokud máte rádi vědomostní kvízy, máme tu pro vás jeden zaměřený právě na kouření. Když se zapojíte, můžete vyhrát jeden z pěti hezkých dárků s kosmetickými balíčky Yves Rocher. Kvíz o kouření profesora Dohořela najdete zde

Čtěte také:

Reklama