sluch-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Sluch je první lidský smysl, který je plně funkční. Pracuje již před narozením a pokračuje bez přestávky ve dne v noci až do smrti. Nemůžete své uši jen tak „vypnout“. Můžete zavřít oči, ale ne uši. Můžete se rozhodnout na čí zvuky a řeč se třeba při večírku soustředit, ale nemůžete chtít neslyšet, co se děje kolem.

Každý si může představit, co je to slepota, když zavře oči. Simulovat hluchotu ale nejde. Ani ty nejlepší chrániče sluchu nemohou plně zablokovat průchod všech zvuků. I astronauti v kosmu ve vzduchoprázdnu, tedy v absolutní zvukové izolaci stále něco slyší – minimálně zvuky vlastního těla jako dýchání, puls, polykání, žvýkání atd. Na rozdíl od jiných vad je vada sluchu pro ostatní lidi, snažící se o konverzaci, nerozpoznatelná. A tak je nereagování neslyšící osoby, která prostě jen neslyšela otázku, interpretováno jako nepřátelství.

Mezinárodní den proti hluku apeluje na veřejnost, aby dbala na sluchovou hygienu a pokoušela se co nejvíce vyhýbat civilizačnímu hluku. Poškození ušního aparátu a ztráta sluchu, byť částečná velmi výrazně ovlivňuje kvalitu života jedince a zpravila je nevratná.

Zajímavosti o sluchu a uších

  • Ušní maz je možná vnímán jako něco špinavého, čeho se na svém těle chceme v rámci hygieny těla zbavit. Ovšem pravda je někde trochu jinde. Ve skutečnosti se nejedná o špínu, ale o směs potu, kožních buněk a tuku. Vytváří ochrannou vrstvu ve středním uchu a udržuje jej čisté a zdravé. Z této perspektivy je trocha mazu vlastně užitečná. 
  • Díky tomu, že člověk má uši po stranách hlavy, umožňuje sluch orientaci v prostoru, nicméně podstatně hůře než zrak. Zejména původ hlubokých nebo táhlých tónů se pomocí sluchu obtížně lokalizuje. Některá zvířata, například šelmy nebo přežvýkavci, dokážou natáčet ušní boltce, což jejich schopnost lokalizace původu zvuku zlepšuje.
  • Zvuk přijímaný ušním boltcem je rozechvíván na ušním bubínku. 40 tisíckrát za jednu sekundu – tolikrát se zachvěje bubínek u nejvyšších slyšitelných zvuků.
  • Hluk na úrovni 190 dB může zabít člověka.  Jen pro představu – Běžná mluva se pohybuje okolo úrovně 60 decibelů, 70 dB odpovídá hlučné ulici. Křik se pohybuje v hladině 80 decibelů. Startovací dopravní letadlo pak vydává hluk přibližně 125 dB.
  • Zajímavé také je, že uši rostou po celý náš život. Přibližně každých pět let poporostou o jeden milimetr.

Zdroj: Opava medicaSigniaMezinárodní den boje proti hlukuLidské smysly - sluchJak funguje lidské ucho?