Čtyři tisíce let starý recept
Už 2400 let před Kristem napsali starověcí Řekové první recept na perníčky. Samozřejmě s dnešními ozdobenými perníčky měli pramálo společného. Už tehdy však měl perník svou typickou chuť po zázvoru. Obchodní výpravy totiž zázvor vozily z Asie přímo do Řecka.
Něco si přej
Podle švédské tradice si můžete něco přát, když držíte perníček v dlani. Následně ho druhou rukou rozlomíte a pokud z něho vzniknou přesně tři kousky, vaše přání se splní.
Největší chaloupka z perníku
V roce 2013 byl postaven největší dům z perníku, který byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Dům měl 35,823,400 kalorií a byl dostatečně velký na to, aby v něm pohodlně žila pětičlenná rodina.
Češi pečení perníčků milují
Podle výsledků letošního průzkumu obchodů Albert se tři čtvrtiny domácností věnují tradičnímu pečení perníčků v rodinném kruhu. Zbylá třetina je buď od někoho dostává, nebo je kupuje již hotové. Z průzkumu obchodů Albert také vyšlo, že druhou nejpoužívanější surovinou při pečení perníků hned po mouce je med. Tento výsledek potvrzuje i jeho výrazně rostoucí poptávka před Vánoci.
Největší perníček na světě
Světový rekord největšího perníčku na světě drží Norsko. V roce 2009 ho slavnostně veřejnosti představil nábytkový řetězec IKEA v Oslu. Obří perníček vážil celých 651 kilogramů. Upekla ho místní pekárna, která tak pokořila stávající rekord s 58 kilogramy.
Královna Alžběta I. byla perníkem okouzlena
V 16. století se britská královna Alžběta I. zasloužila o zpopularizování perníčku mezi smetánkou. Její pekaři připravovali perníčky ve tvaru a zdobení tak, aby vypadaly jako její hosté na večírcích a banketech, kteří jimi následně byli obdarováni. Zda je mohli i sníst, nebo pouze obdivovat se však již neví.
Klasický perníček
Říká se, že typický tvar postavy perníčku vznikl okolo roku 1800. Přestože dnešní podoba může být různá, klasický tvar se víceméně nezměnil. A lidé ho milují.
Perníkovou chaloupku proslavili bratři Grimmové
Přestože chaloupky z perníku se v Německu pekly již od 17. století, skutečně populárními se staly až po vzniku populární pohádky od bratří Grimmů v roce 1812. Pekaři v Německu následně na vánočních trzích prezentovali své umění v podobě perníkových chaloupek. Záhy se staly slavné po celém světě.
Večeře v perníkovém salonku
V Arizoně existuje dům z perníku v životní velikosti, kde si můžete zarezervovat soukromý oběd nebo večeři v průběhu sváteční sezóny. Okusování stěn však v žádném případě není povoleno! K postavení bylo zapotřebí 385 kilogramů cukru.
Veselé Vánoce přeje
Nový komentář