Foto: Shutterstock
Jak sněhové vločky vznikají?
Vše začíná v mracích, kde se nachází mikroskopické částečky prachu, pylu či mořské soli. Tyto tzv. kondenzační jádra slouží jako základ pro vznik sněhové vločky. Proces, při němž se z vodní páry tvoří za teplot pod bodem mrazu sněhové vločky se pak nazývá resublimace. „Výroba“ jedné takové vločky pak zabere přibližně 30 až 45 minut. Vzhled každé jedné vločky závisí na vnějších podmínkách, jako je teplota a vlhkost. Při téže teplotě ale suchém vzduchu budou vznikat více „placaté“ vločky, zatímco při vyšší vlhkosti budou vločky spíše nadýchané.
Foto: Shutterstock
Jsou skutečně jedinečné?
Ve skutečnosti neexistuje žádný fyzikální důvod, proč by dvě vločky nemohly být identické. Zároveň samozřejmě nikdo nikdy všechny vločky mezi sebou neporovnával. Vždyť od samého počátku jich spadlo asi 1035. Na druhou stranu je ale podle vědců pravděpodobnost nalezení skutečně identických vloček více než mizivá, vzhledem ke všem parametrům, které mají na konečnou podobu vločky vliv. Podobnost některých vloček tak odborníci přirovnávají k podobnosti jednovaječných dvojčat (tzn. nejsou nikdy stoprocentně identické).
Proč jsou vločky šesticípé?
Tvar sněhové vločky je dán molekulární strukturou ledu. Molekuly vody se při mrazení uspořádají do šestiúhelníkové mřížky, což se projeví i na výsledném tvaru krystalu. Většina z těchto konfigurací má zároveň nějaký druh hexagonální symetrie, díky čemuž jsou sněhové vločky tak krásně souměrné.
Proč je sníh bílý, když jsou sněhové vločky průhledné?
Ačkoli jsou jednotlivé sněhové vločky průhledné, sněhové závěje se nám jeví bíle. Je to způsobeno obrovským množstvím vloček na jednom místě, kdy se světlo na hranách ledových krystalků těchto vloček odráží a láme, což vnímáme ve výsledku jako bílou barvu.
Zdroj info: meteopress, pocasiaradar, ireceptar, mcgill, scientificamerican, wikipedia
Nový komentář