Rakovina děložního čípku je čtvrtým nejčastějším zhoubným nádorem u žen na světě. V České republice je diagnostikováno zhruba tisíc nových pacientek ročně. Jedná se o zhoubné nádorové onemocnění, při kterém se buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit.

Co způsobuje zhoubný nádor děložního čípku?

Zhoubný nádor děložního čípku způsobuje téměř výhradně lidský papilomavirus (HPV). Nejčastěji se přenos uskuteční pohlavním stykem. Stoprocentní ochranu před přenosem nemůže zajistit ani kondom, jak se mnohé ženy mylně domnívají.

děloha

Co je HPV infekce?

HPV je poměrně běžný typ viru, se kterým se během života setká až 80 % populace. Přenáší se pohlavním stykem, nicméně s většinou těchto infekcí si imunitní systém poradí. Pouze u malé skupiny žen tato infekce způsobí přednádorové změny na děložním čípku. Z více než 150 typů HPV jsou nejnebezpečnější typy 16 a 18, které jsou zodpovědné za 70 % všech případů zhoubného nádoru děložního čípku.

Jaké jsou příznaky zhoubného nádoru děložního čípku?

V raném stádiu se zhoubný nádor děložního čípku téměř neprojevuje, je proto vhodné chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke gynekologovi. V pokročilých stádiích se nejčastěji objeví nepravidelné krvácení v průběhu menstruačního cyklu nebo po pohlavním styku, krvácení po přechodu (menopauze), vaginální výtok či nepříjemné pocity během pohlavního styku.

Existuje nějaká prevence před zhoubným nádorem děložního čípku?

Primární prevence onemocnění spočívá v očkování proti HPV. Sekundární prevencí je včasný záchyt onemocnění během gynekologického vyšetření. Během preventivní prohlídky gynekolog odebere stěr z děložního čípku a pošle jej na cytologické vyšetření, které odhalí změny v buňkách děložního čípku. Moderním trendem je náhrada cytologického vyšetření testem HPV DNA, který stoprocentně odhalí, zda je na děložním čípku přítomná riziková HPV infekce a to ještě dříve, než dojde k rozvoji přednádorových změn. Až 30 % žen s HPV infekcí má normální cytologický nález.

děloha

Moje maminka/babička má zhoubný nádor děložního čípku. Jsem také ohrožená?

Zhoubný nádor způsobují papilomaviry. Ohrožený je jimi kterýkoliv člověk, který je sexuálně aktivní, a to bez ohledu na výskyt tohoto onemocnění v rodině.

Je zhoubný nádor děložního čípku léčitelný?

Záleží na stádiu onemocnění, ve kterém se pacientka nachází. Čím dříve se zhoubný nádor děložního čípku zjistí, tím lépe se dá léčit. Nádory v raném stádiu jsou dobře léčitelné, zatímco pokročilé stádium onemocnění je většinou nevyléčitelné.

Kdy bych se měla nechat otestovat na HPV?

V kterémkoliv věku, nádor je nejčastěji nalezen u žen mezi 35–44 lety. Pacientka může požádat o test HPV DNA v rámci preventivní prohlídky. HPV DNA test je hrazen pojišťovnou jako třídící test, pokud cytologické vyšetření předchozího stěru vyjde nejasně.

děloha

Co je HPV DNA test?

Jedná se o test, který umí rozlišit přítomnost HPV infekce a typy virů HPV. I přesto, že je žena očkovaná, může tento test v jejím těle objevit další nebezpečné papilomaviry, které očkování nezahrnovalo. Jedná se proto o doporučované vyšetření jako doplněk k tradičnímu cytologickému vyšetření a to i u žen po očkování proti HPV.

Jsem očkovaná, a přesto u mě lékař objevil HPV infekci. Jak je to možné?

Očkování je cílené pouze na nejčastější typy papillomavirů. Je tedy možné, že se u vás objevil jiný typ viru. Avšak, zdaleka ne všechny druhy HPV způsobují zhoubný nádor děložního čípku.

Lékař vyslovil podezření na zhoubný nádor děložního čípku. Co se bude dít teď?

Záleží na tom, v jakém stádiu se nádor nachází. Pokud jde o tzv. přednádorové stádium (prekanceróza), je nejčastější volbou malý chirurgický zákrok, tzv. konizace. Větší nálezy se řeší buď chirurgicky, radioterapií či podáním chemoterapie nebo biologické léčby.

Co je biologická léčba?

Biologická léčba, nebo také cílená léčba, je inovativní metoda, která se v případě léčby nádorů děložního čípku používá v kombinaci s chemoterapií. Biologická léčba nejprve umožní lepší průnik chemoterapie do nádoru a následně znemožňuje vytváření nových cév, bez kterých se nádorovému ložisku nedostávají živiny a kyslík a růst nádoru je tak znemožněn.

Gynekolog mi oznámil, že mám v těle nebezpečný HPV virus, nicméně mi nedoporučil žádný zákrok. Proč?

Pokud váš lékař neobjevil nádorové bujení ani přednádorové změny, budete dále sledována. Ve většině případů je infekce HPV viry likvidována imunitním systémem. Při zhoršení nálezu na děložním čípku se přistoupí k chirurgickému zákroku.

Byla jsem infikovaná viry HPV. Musí se léčit i můj sexuální partner?

Viry HPV obecně nezpůsobují u mužů problémy jako u žen, ale muži jsou zdrojem infekce pro své sexuální partnerky. Infekce HPV u mužů nelze léčit.

Já i můj partner jsme si byli vždy věrní, přesto mám nález infekce HPV. Jak je to možné?

Viry HPV jsou poměrně stálé, k nákaze mohlo dojít už před několika lety od jiného partnera.

Byla jsem léčena pro přednádorové změny (prekancerózu) děložního čípku. Mohu mít ještě děti?

Pokud jste podstoupila konizaci, není důvod se obávat, že byste nemohla mít děti.  Je ale vhodné počkat zhruba půl roku po zákroku, aby se děložní čípek dostatečně zhojil.

děloha

Čtěte více: