poceni-seznam-i-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Vylučování potu, který tvoří z 90 až 99 % voda a zbytek docela slušný chemický mix (sůl, močovina, kyselina mléčná, kreatinin, amoniak a mastné kyseliny), tělu jednoznačně prospívá. Jednak ho zvenčí ochlazuje a také se jím vylučují z těla toxiny.

Ani si to neuvědomujeme, ale během běžného dne vyloučí průměrný člověk asi litr potu. Během horkých dnů, vlivem těhotenství, nemoci nebo užívání některých léků samozřejmě více. Vyloučenou vodu je třeba do těla doplnit. Aby se mohlo potit dál.

Lidi pot odpuzuje, ale komáry naopak přitahuje
Nepříjemnou stránkou (nadměrného) pocení je, že k nám přitahuje komáry a jiný bodavý hmyz, který se orientuje na základě čichu. Naopak, odpuzuje od nás ostatní lidi, zvláště pokud pot zapáchá. Proč ho je vlastně cítit? Příčiny jsou různé – od rozkladu bakterií, které se na našem těle nacházejí, až po to, co jsme snědli a vypili. Pokud jsme si dopřáli česnek, cibuli, vydatně kořeněné jídlo, trochu víc piva či jiného alkoholu než jen na náladu a k tomu vykouřili pár cigaret, není se co divit, že okolí se od nás odvrátí.

Pot a zdravotní stav
Kromě našeho životního stylu a jídelníčku ale aroma potu může hodně napovědět o našem zdravotním stavu. Možná znáte z vlastní zkušenosti, že jinak voníte, když se zpotíte vlivem stresu (hádka s partnerem, strach o děti). A jinak, když si dobře zacvičíte. Zatímco v prvním případě to až křiví nos, ve druhém je to přece jen snesitelnější. Pokud pot člověka nepříjemně zapáchá navzdory tomu, že nebyl ve stresu ani nejedl potraviny, které jsou cítit i v potu, měl by vyhledat lékařskou pomoc.

Jinak musíme brát pocení jako přirozenou součást projevů našeho těla. „Pokud je v pořádku imunitní systém, pocení je obvykle přiměřené fyzické aktivitě a venkovní teplotě. Udržovat imunitní systém v dobrém stavu významně pomáhají beta glukany – polysacharidy, které se ve vysoké koncentraci nacházejí například ve výtažcích z hlívy ústřičné,“ řekl Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures. Samozřejmě samy o sobě beta glukany nezmohou moc, pokud nedodržujeme rovnováhu v jiných oblastech života – ve stravě, odpočinku, spánku, pohybu či sportu.

Když je pocení choroba
Nadměrné pocení, kdy z člověka leje i při minimální námaze, je ale již nemocí (hyperhidróza). Jedná se o nepřiměřenou aktivitu potních žláz na některých částech těla (podpaží, dlaně, obličej, podkolenní jamky). Tehdy obvykle nepomáhají ani antiperspiranty, ani úprava stravy. Nadměrné pocení (obvykle i s úbytkem tělesné hmotnosti a vyšším tepem) může být i projevem poruchy – hyperfunkce štítné žlázy. Zde je nutné navštívit lékaře (endokrinologa).

Rychlá fakta a zajímavosti o pocení

  • Dětský pot zpravidla nezapáchá. Ani pot jako takový nemívá žádné výrazné aroma, ale za původem zápachu stojí bakterie, které rozkládají bílkoviny a tuky produkované apokrinními žlázami. Jejich funkce je aktivována zpravidla s nástupem puberty.
  • Pocení existuje dvojího druhu – emocionální a termoregulační. Při prvním zmíněném případu (například při stresu ale také rozbouřených pozitivních emocích) jsou aktivovány především potní žlázy na hrudníku, zádech a dlaních. Pocení termoregulační má ochlazovací funkci a pot se objevuje v podpaží, podkolenních jamkách a na obličeji.
  • Pocení je dáno geneticky. Někteří jedinci mají ve svých genetických informacích velmi vzácný gen s označením ABCC11, který pocení zabraňuje. Tento gen se ve zvýšené míře objevuje u obyvatel Asie. V západním světě je možno ho pozorovat jen u 5 % celkové dospělé populace.
  • Nejvíce potních žláz se nachází na chodidlech a rukou – přibližně 2 tisíce na centimetr čtverečný kůže.
  • Výzkumník Josh Clark v roce 2006 provedl výzkum, při kterém byl hodnocen pot jednotlivých účastníků studie. Bylo prokázáno, že lidé hodnotí pot vegetariánů a veganů jako příjemnější než ten, který patřil „všežravcům“.

Zdroj: Health how stuff works, Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures, Pharmapoint