Pokud jste z Prahy či blízkého okolí nebo se do Prahy třeba v nejbližších dnech chystáte a zajímá vás trochu historie, určitě neopomeňte navštívit výstavu Monarchie. Ale pospěšte si, výstava je prodloužena jen do 28. července.

Vlastně se nejedná o výstavu jednu, ale o cyklus osmi výstav v pěti objektech Národního muzea, jejichž cílem je přiblížit život v rakousko-uherské monarchii za dlouhého panování císaře Františka Josefa I. Běží už delší dobu a teď byla znovu prodloužena.

Vstupní panely

Vstupní část s obrazy Františka Josefa z let 1848, 1861 a 1890

V nové budově Národního muzea (bývalá budova Federálního shromáždění) můžete zhlédnout hned výstavy tři:

  • Monarchie – hlavní výstava, která dala název celému cyklu,
  • Dětský svět za císaře pána a
  • Člověk ve fotografii.

Asi nejzajímavější a nejrozsáhlejší je právě ústřední výstava Monarchie

Uniforma Františka Josefa I.Uniforma Františka Josefa I.

 

Můžete zde spatřit artefakty nejen ze života císaře a císařské rodiny, ale také věci z běžného života. Asi nejpůsobivější jsou právě obrazy císaře, jeho uniforma i šaty císařovny Sissi, diamantový náhrdelník Naděždy Krámářové (ženy, díky níž se má kde scházet naše vláda), papírový vějíř s podobiznami císařské rodiny, řád Zlatého rouna, který měl v den atentátu na sobě následník trůnu František Ferdinand d´Este. Pouze do 1. července si můžete prohlédnout například sametové šaty císařovny Sissi nebo uniformu císaře Františka Josefa I. Právě tyto exponáty budou nahrazeny jinými, snad neméně atraktivními, když výstava bude ještě téměř měsíc pokračovat.Róba Sissi

 

A jak je na výstavě zastoupen běžný život? Třeba ukázkami měšťanského bytu či měšťanského oblečení. Zajímavý panel je věnován i nejstaršímu ženskému řemeslu s  názvem Krása bez závoje. Za pozornost stojí i ukázka poštovního úřadu, kuriózní pražská potrubní pošta, rakousko-uherské bankovky, známky či dobová toaleta. Určitě objevíte spoustu kuriozit a zajímavostí.

Sametová róba císařovny Sissi – ta bude k vidění jen do konce června

Panovníci českých zemí

Interaktivní tabule „Panovníci našich zemí“

Velký znak RU

Velký znak habsburské monarchie

Měšťanská jídelna

 Kuchyně z přelomu století

Výstava je doprovázena komiksovou tvorbou známé české ilustrátorky Lucie Seifertové, která se na výstavě výtvarně podílela.

.Komiks

Komiks

Dětský svět za císaře pána aneb s čím si děti hrály

Tato část je neméně zajímavá. Hned v úvodní části vás možná trochu vyděsí chirurgické porodní nástroje. Rodit za minulých časů nebyla asi žádná slast. Velká část je věnována ukázkám dětských her a dětského oblečení. Pro dnešní děti bude jistě zajímavé prohlédnout si miniaturní třídu tolik odlišnou od té dnešní.

Dětský svět za monarchie

Jak se děti oblékaly v době monarchie

kočárky

Dobová móda dětských kočárků

Hračky

S těmito vláčky by si i dnes leckdo pohrál

Člověk ve fotografii Madla

 

Tato rozsahem menší výstava je rovněž zajímavá, protože jsou zde vystaveny unikátní fotografie ze sbírek Národního muzea. Mě nejvíce zaujala fotografie Madly Záhořové, vnučky Boženy Němcové. Myslím, že babička Němcová byla atraktivnější.

 

Gastronomie je dnes opravdu v kurzu, takže velmi zajímavou je určitě výstava Krmě – jídlo – žrádlo v Národopisném muzeu Musaion.  Jak asi vypadaly kuchyně a jídelny a podle jakých receptů se v 19. století vařilo? Gurmáni či gurmeti by se určitě rádi inspirovali …Tato výstava je bohužel právě uzavřena. V důsledku povodní došlo k vyvrácení několika stoletých stromů v zahradě Kinských, kde se Musaion nachází. Ale možná budete mít štěstí …

 

Ostatní výstavy z cyklu Monarchie se nám nepodařilo navštívit, protože v Praze teď běží i několik dalších zajímavých výstav: Mucha v Obecním domě, Marylin v Jízdárně Pražského hradu a Loosova výstava v Rakouském kulturním středisku.

Všechny vřele doporučuju – jsou úžasné!

Reklama