„Miláčku, je to na tobě. Koukni na net a vyber, co se ti líbí.“ Tak nějak podobně to zřejmě probíhá ve více než polovině českých domácností. Vysvětleno v číslech: zájezd přes internet letos koupilo 53 % žen a 47 % mužů. Stejně jako vloni tak platí, že zájezdy přes internet vybírají většinou ženy.

Vyplývá to z aktuálního rozsáhlého průzkumu. Ten pracoval s 25 tisíci prodaných zájezdů dvou set největších cestovních kanceláří za období v období mezi 1. lednem až 30. dubnem 2009.

Průzkum však zároveň zaznamenal v tomto trendu pokles. Ve stejném období loňského roku byl podíl žen 58 procent a mužů 42 procent. Znamená to tedy, že meziročně výrazně ubylo žen, které kupují zájezdy po internetu. „Domnívám se, že důvodem je to, že ženy jsou citlivější na zprávy ohledně krize, a proto letos došlo k jejich úbytku,“ řekl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Na internetu si zájezdy nejvíce kupují lidé ve věku 20 až 39 let. „Je to logické, práce s internetem jim nedělá žádný problém a mají pravidelný příjem,“ vysvětluje Okamura.

Češi volí středomořské destinace

Nejvíce zahraničních dovolených strávili vloni Češi v Chorvatsku, ale také ve Slovensku, Itálii, Řecku, Tunisku, Rakousku, Španělsku, Egyptě… Více než sto tisíc lidí navštíví také třeba Turecko.

Žena u moře„Trendem posledních let je díky stále se zvyšující životní úrovni našich obyvatel především posun zájmu českých turistů od tradičního Chorvatska, kde už téměř každý jednou byl, směrem k dalším středomořským destinacím,“ uvedl Okamura s tím, že Chorvatsko vloni poprvé zaznamenalo značný pokles počtu českých turistů.

Vloni se v České republice přes internet prodalo přibližně 600 tisíc zájezdů za 4 miliardy korun (to je asi 26 procent všech zájezdů), což znamenalo meziroční nárůst o 6 procent!

Češi vloni utratili za jednu zahraniční dovolenou (rezervovanou i standardním způsobem) v průměru 15 600 korun na osobu včetně nákladů na místě pobytu a poprvé v historii tak překročili hranici 15 tisíc korun! Za jednu tuzemskou dovolenou vloni Češi  utratili v průměru 4500 Kč na osobu včetně nákladů na místě pobytu. I tam byl zaznamenán nárůst. Za jednu dovolenou (tuzemské i zahraniční dohromady) zaplatili 10 100 korun na osobu.

Předpokládá ale, že letos to s nárůstem nebude tak žhavé. „Z důvodu ekonomické krize a oslabení kurzu koruny neočekáváme, že by došlo k tak velkému nárůstu počtu dovolených a výše útrat jako v loňském roce,“ tvrdí.

Zájezdy po internetu kupují více ženy - platí to i u vás?