Příliš drahá Mathilda je strhující, téměř detektivní psychologická tragikomedie o střetu dvou světonázorů – dobrosrdečné, prudérní a trochu naivní Ameriky a evropské rafinovanosti, amorálnosti a složitosti. V humorném, jímavém a psychologicky podnětném příběhu o „odkazu předešlých generací“ se osobní osudy prolínají s postřehy o dvou rozdílných systémech hodnot. Nikdo není zcela vinen, nikdo zcela bez viny. A jen čas zhojí, překoná a zahladí stopy po všem…

Israel Horovitz: Příliš drahá Mathilda

Hrají
Jiřina Jirásková, Vladimír Dlouhý a Veronika Freimanová

Překlad: Alexander Jerie

Režie: Kateřina Iváková

Tři lidé ● dva světy ● jeden byt

Mathilda, šaramantní francouzská dáma, a její dcera Chloé, odměřená učitelka jazyků, žijí léta v nádherném pařížském bytě s výhledem na Lucemburskou zahradu. Jejich poklidný život plný četby a studia se nenávratně změní v okamžiku, kdy do jejich uzavřeného vesmíru vstoupí Mathias Gold, americký spisovatel bez peněz a budižkničemu, který byt zdědil po svém otci Maxovi. Mathias přijíždí do Paříže s úmyslem začít nový život, jakmile se mu podaří dědictví výhodně prodat… 

Mathias nikdy nic nedokázal. Byl třikrát ženatý, jeho romány nikdy nevyšly a nemá žádný majetek. Jeho obranou proti nepřízni osudu je humor, sebeironie a sarkasmus. Podivný odkaz mu však místo peněz nabízí příležitost vyrovnat se se svou minulostí. Díky pragmatické ironii osudu nemá Mathias jinou volbu než se smířit s okolnostmi a odpustit protivníkům, o jejichž existenci ani nevěděl. Jak se tři protagonisté snaží slovními šarvátkami a psychologickou manipulací individuálně získat kontrolu nad situací, vyjevují se mnohá tajemství z minulosti – minulosti, která se týká jich všech a která spojuje jejich životy nečekaným způsobem. V konečném důsledku jsou všichni tři vzájemným setkáním potrestáni i odměněni.
MATHIAS:     Proč myslíte, že mi otec odkázal tenhle byt? Myslím, že to udělal proto, aby mě sem přivedl a já poznal vás a vaši matku.

CHLOÉ:        Možná.

MATHIAS:     Bože můj, Maxi. Možná jsi pro mě opravdu chtěl udělat něco dobrého. Díky. Na žebříčku od jedné do sta jsi právě postoupil z jedničky na trojku.

ČESKÁ PREMIÉRA 16. KVĚTNA 2007 V DIVADLE BLANÍK

Zapojte se do soutěže a vyhrajte vstupenky na představení! Soutěž probíhá ZDE

Reklama