květ

Začíná podzim a květiny na zahrádce vypadají po létě už trochu „unaveně“.  Snad jen zářivé kouličky aster a chryzantém jako by se snažily zastoupit stydnoucí sluníčko na obloze. Ale záplavu zcela jiných květů si teď můžete pořídit do bytu.

Při pořizování jakékoliv pokojové rostliny si ovšem musíme uvědomit, že bychom jí měli co nejvěrněji nahradit původní životní prostředí. Jen dobře zvolené stanoviště v našem bytě bude zárukou úspěšného růstu. V opačném případě – zmaru.

Prvním důležitým faktorem je umístění od okna. Ani se nám to nezdá, ale s každým metrem, s kterým se od okna vzdalujeme, rapidně klesá světlo, což některé rostliny špatně nesou.

Rizikovým místem je také kout přímo u okna. Často – ačkoliv těsně u okna, světla se tu také nedostává. Do těchto rohů je vhodné umisťovat pouze krátkověké rostliny, a ty dlouhověké jen na dobu maximálně pár týdnů. Situaci lze trošku zlepšit odrážením světla do koutů zrcadlem či bílou stěnou.

Navíc je třeba brát v úvahu i roční období. V zimě je obecně méně světla a i letní ideální stanoviště uprostřed ložnice se může stát na zimu stinným místem. Naopak se zbavíme letního úpalu a místa přímo u jižního okna jsou pak pro rostliny nadmíru atraktivní.

Druhým důležitým faktorem je velikost a počet oken. To určuje intenzitu přirozeného světla. Jiné světlo dává malé okénko roubené chaloupky a jiné panelákové okno ode zdi ke zdi. Naprosto ideální jsou francouzská okna.

Orientace je další důležitou součástí výběru těch správných květin. Málokdo má na výběr všechny čtyři světové strany, ale minimálně jednu na výběr máte. Poradíme vám, jak na některé pokojovky.

Východní okna

květ

Slunce sem svítí většinou velmi krátce, v dopoledních hodinách, kdy ještě nemá plnou sílu. Rostlinám tedy většinou neškodí, v létě je ale vhodné je trošku zastínit.

Hodí se sem většina pokojových rostlin.

Vybírejte ty se středními nároky na světlo, například draceny, begónie, fíkusy, ibišky… Dobře se zde na jaře daří narciskám, hyacintům, na podzim zase chryzantémám.

Severní okna

Jsou pro květiny taky velmi ideální. Dopadá sem jen velmi málo slunce, maximálně brzy zrána nebo k večeru při západu slunce. Severní místnosti také bývají nejchladnější, nebo místnosti s nejmenším kolísáním teplot. Uplatní se zde vyloženě stínomilné rostliny jako jsou azalky, filodendrony, brunfelsie, difenbachie, kaly, gardénie, broválie, toulitky, šáchor a většina kapradin. Pokud máte velká okna, pak můžete využít jasného rozptýleného severního světla a do místnosti dát prakticky cokoliv.

Stinná místa snáší dobře lopatkovec či filodendron. Za stinné místo považujeme i místo dále od okna, ovšem ne tmavé stísněné kouty, kde špatně roste skoro každá rostlina, na tato místa volíme zeleň raději umělou. Ale ve stínu při správné péči roste dobře kořenokvětka, která snese i mírné zanedbání, břečťan, tchynin jazyk, fíkus, kryptantus, vrísea, fitonie nebo třeba zajímavá duchnesnea, nepravá jahoda, což je rychle rostoucí plazivka, která žlutě kvete a listy a plody připomíná jahodník.

Západní okna

Tady už stoupá riziko poškození rostlin sluncem. Západní letní slunce je stejně nebezpečné jako na jižním okně. Je to vhodné okno pro tlustice, okrasné papričky, různé sezonní rostliny.

Nenechávejte rostliny v západním okně přímo za sklem, kde je může sluníčko popálit.

Platí zde téměř stejné podmínky jako u jižního okna.

Jižní okno

květ

Jižní místnost bývá nejteplejší z celého bytu, a když si navíc přičtete ještě dostatek až přebytek slunečního svitu, máte ideální místo pro většinu sukulentů a kaktusů. Sluneční paprsky snáší i ananasovník, sloní noha, „živé kameny“ či euphorbie. Těm se daří hlavně přímo na slunném parapetu. Mezi dalšími rostlinami náročnými na světlo nacházíme již zmiňovanou rozmarýnu, rademacheru, juku, podénku či hrnkové růže. Ty zde můžete umisťovat téměř bez omezení.

Z dalších vhodných je možno jmenovat: oleandr, kopřivěnka, cykas, jasmín, trnová koruna, tlustice, draceny, kalanchoe či ibišek, který má rád sluníčko, bez kterého kvete jen velmi špatně nebo vůbec.

V horkých letních měsících je ale třeba je trošku přistínit žaluziemi či kouskem kartonové desky a dbát na dostatečnou zálivku. Rozpaluje se i květináč a rozpálená zemina a kořeny špatně vsáknou vodu, je tedy vhodné zastínit i květináčky.

V jižní místnosti můžeme velkoryseji umísťovat rostliny i do hlubších sfér místnosti, neboť slunce se postará o dostatek světla i na druhém konci.

Je patrné, že každé okno má v říši pokojových květin své příznivce. Musíme jen zvažovat přirozené dispozice rostlin a zkoušet štěstí…