Podzim bývá v péči o zahradu velmi důležitým obdobím. Je třeba ji přichystat k zimnímu spánku.

V listopadu už je opravdu nejvyšší čas zahradu zazimovat.

 

 

Současně je potřeba zasadit nové rostliny a cibuloviny (především kvetoucí na jaře) a provést všechny nezbytné zahradní práce tak, aby se vaše chlouba mohla na jaře opět ukázat v plné kráse. Přednost dejte především narcisům a tulipánům.

Podzim je také vhodným obdobím pro výsadbu všech druhů lilií.
 

Zima už ťuká na dveře

Pokud jste to ještě nestihli, je třeba zahradu urychleně připravit na první zimní mrazíky.

Proto ještě než napadne první sníh, naposled posekejte trávník a shrabejte opadané listí (zničí se tak zárodky choroby a škůdci, kteří na rostlině přezimují a příští rok ji opět napadají).

„Zdravé“ opadané listí použijte na kompost, jinak je zlikvidujte (pálení nepovoluje obecní vyhláška).

 

 

Na podzim se přesazují jádroviny a peckoviny.

Nyní je také vhodná doba na zastřihnutí živého plotu. Živý plot stříháme vždy více v koruně, od koruny směrem ke kořenům je sestřih pozvolnější.

 

Přezimování
Rostlinky citlivé na mráz a trvalky zakryjte chvojím, přidejte vrstvu mulče ke kořenům, nebo zasypte střed keře opadaným listím či zeminou.

Choulostivé dřeviny zabalte do slámy nebo rákosu a ke kmeni nahrňte mulčovací kůru. V průběhu tuhé zimy můžete stálezelené dřeviny ochránit před silnými nočními mrazy tak, že přes ně natáhnete pytel nebo jinou prodyšnou textilii.

 

Zvlášť tuhá zima může způsobit i lámání větví, zvláště u jehličnanů. Tomu předejdete, když volně svážete větve k sobě provázkem.

Před zimou nezapomeňte zbavit ovocné stromy shnilých plodů.

 

Okrasné květiny, které jsou příliš křehké, by mohly polámat nárazy větru. Umístěte je proto do závětří (k plotu, za stromy, nebo k nim přistavte zástěnu).

Zaručeně spolehlivým způsobem ochrany rostlin je jejich pěstění v prostorných květináčích či keramických nádobách – v zimě je prostě jednoduše přenesete do vhodnějšího teplejšího prostředí.

 

Ochrana rododendronů, hlíznatek a letniček

Rododendrony lépe přežijí zimu, pokud k nim přisypete trochu rašeliny.

Jiřinky a begonie uložte v suchém prostoru. Nezapomeňte provést kontrolu uskladněných cibulí a hlíz.

Ty, které jsou zesláblé a jeví známky chorob, odstraňte a zničte dřív, než by od nich mohly být napadeny i ostatní.

Přenosné letní květiny umístěte do chladného sklepa nebo garáže a omezte zálivku.

 

Zima a růže

Růže zbavte listů, odstřihněte nevyzrálé konce výhonků a přikryjte kompostem nebo kyprou ornicí. Nejlépe přezimují růže zdravé, bez chorob a očištěné od škůdců.

 

Sázíme, krášlíme!

Podzim je ideálním obdobím pro vysazování jehličnanů, vřesů a stálezelených listnatých keřů. Toto období je vhodné i na výsadbu a řez růží. Pokud jste trochu zaspali, máte nejvyšší čas vysadit všechny jarní rostliny, trvalky, okrasné keře i ovocné stromy.

Do okenních truhlíků můžete vysadit macešky nebo velmi odolný vřes. Do truhlíků, které můžeme ponechat venku, vyséváme některé trvalky (primulky, srdcovky, hořce). Pozdní trvalky budou stále kvést, dokud je nespálí mráz, ale je potřeba jim odstraňovat odkvetlé květy.

V chladnějších oblastech vysejte co nejdříve ozimé letničky a dvouletky, které mají přezimovat venku. Pravděpodobně budou potřebovat přes zimu chránit poklopem nebo zateplovací rohoží. Podzim je také ideálním obdobím k vybudování skalky nebo vyvýšeného spalničkového záhonu.

Nejpozději na začátku listopadu zasaďte do nádob preparované cibuloviny, abyste měli jistotu, že vám doma vykvetou ve správnou dobu na Vánoce, a budou tak vánoční dekorací i ozdobou.

Příjemně působí také různé dekorace ze sušených květin, vydlabané tykve nebo dýně uvnitř s rozsvícenou svíčkou.

Na Vánoce nezapomeňte zkrášlit vchod do domu či do bytu chvojím či sušenými květy a ozdobit lustry větvičkami jmelí.

 

Další rady do zahrady

Před příchodem zimy věnujte péči nejen rostlinám. Ukliďte očištěné (event. naolejované) nářadí, natřete pevné dřevěné konstrukce olejovými nátěry.

Postarejte se i o zahradní nábytek. Trpí povětrnostními vlivy a snadno by mohl v zimě popraskat. Proto jej uskladněte v teple, na suchém místě.

 

Mrzne i na balkoně

Před prvními mrazíky ukliďte choulostivé nebo mírně choulostivé balkonové rostliny (fuchsie, pelargónie) a uložte je k přezimování na chráněném místě.

U pokojových rostlin začněte pomalu omezovat zálivku.

 

Na co určitě nezapomenout

Je nutné v listopadu zrýt všechny záhony a nechat je na zimu v hrubé brázdě.

Nezapomeňte také sledovat výskyt škůdců a chorob, abyste si nepřidělali zbytečné starosti a problémy na příští sezonu. Není nutné již aplikovat chemické postřiky na choroby a škůdce.

Při každé příležitosti, kdy to bude možně, se zbavujte plevele, aby se nemohl vysemenit. Semena mnoha druhů plevelů jsou velmi odolná a snadno přečkají v půdě zimu bez újmy.

Nejpozději v listopadu je ještě čas zazimovat bazény, jezírka a rybníčky. Ze zahradních jezírek vyčerpejte vodu, vypněte fontánky a další umělé vodní zdroje.

Vodu je nutno vypustit také ze zahradních hadic, které uložíme na zimu do sklepa nebo zahradního domku.

Okrasné venkovní květináče, které nejsou odolné proti mrazu, bychom měli řádně očistit a překlopit. Ostatní květináče obalíme tepelnou izolací, případně je shromáždíme na chráněném místě. Nezapomeňte také zaizolovat skleník.

Reklama