garden

Tento týden se podle předpovědi máme definitivně rozloučit se zimou. Pro ty, kdo se rádi vrtají v hlíně, to znamená definitivní začátek zahradnických prací. A protože jsme praktické, řekneme si, co bychom neměly zapomenout do konce měsíce zasadit.

Sázíme na jaro

  • Na venkovní záhony ještě rozhodně nemůžeme vysévat semena zeleniny. To ale neznamená, že se jí nebudeme zabývat. Právě totiž nastal čas si ji předpěstovat v truhlících či kelímcích od jogurtů doma v teple. Kdy a co zasít? Začněte se semeny papriky a brokolice, pro získání silné rostlinky musí být od sebe semena vzdálená aspoň 3 cm.
  • V polovině března je čas za okno vysít semínka rajčat. Vzešlé rostlinky je třeba po vytvoření prvních dvou až pěti lístků přepichovat, aby z nich nezůstaly neduživé ocásky.
  • Do pařeniště či do květináče přiklopeného fólií se tento měsíc sází karotka, ředkvička, bazalka a raný salát.
  • Hned, jak se venku koncem března dostatečně oteplí, můžete je přesadit na venkovní záhon. Přidat lze ještě špenát, hrách, česnek cibuli a kopr. Proti zimě je pro jistotu zakryjte bílou netkanou textílií, kterou koupíte v OBI, Hornbachu či ve velkých zahradnictvích.

Keře a stromy

Já osobně se o víkendu chystám k zasazení keříku černého rybízu a červeného stromkovitého angreštu. Ten mi moc chutná a loni mi ho zahubili paraziti. Ke konci měsíce se sázejí hrušně, jabloně, meruňky a broskvoně a keře růží. V druhé polovině měsíce nezapomeňte vzít nůžky a prostříhejte již vzrostlé jabloně a hrušně. Naopak meruňky, švestky a broskvoně nechte až na duben, kdy začnou rašit pupeny.

Balkonové truhlíky

Koncem března můžeme osadit také balkonové truhlíky, které však za okno vyndáváme až v květnu.

Pravé jahodové

Kdo má zahrádku, většinou pěstuje i jahody. A ty koncem března budou volat po vaší pozornosti. Sama vím, o čem mluvím, od mládí je to moje každoroční povinnost. Takže kdo si chce dát opravdu velkou práci, padne na kolena a každý keříček zbaví suchých listů a odumřelých lodyh. V posledních letech, kdy mám času čím dál tím míň, to dělám tak, že vezmu kovové hrábě a hlava nehlava odumřelý odpad vyhrabu. Občas vytrhnu i živou rostlinku, ale zase tím udělám prostor zbývajícím, které jsou pak silnější. Po kadeřnických úpravách nezapomeňte hnojit, granulované hnojivo na jahody se prodává v zahradnictvích.

Máte svoji zahrádku, nebo alespoň truhlíky za oknem? Těšíte se na svoje „výpěstky“?

Reklama