svatba

Musím se vám pochlubit. V sobotu se vdávám. Co už moc k chlubení není, že to je podruhé. A proto jsme svatbu pojali jako malou zahradní slavnost. Když píši tento článek, venku leje jako z konve. Je čtvrtek.

Když se rozhodnete pro svatbu doma, čeká vás spousta práce. Ale za tu následnou pohodičku to určitě stojí. Důležité je hlavně zajistit si dobré jídlo a pití a všechno ostatní nějak dopadne.

Co budeme pít?

Dejte si dohromady seznam hostů. Je to vaše rodina, kamarádi, určitě budete vědět jestli pijí víno nebo pivo, případně jiný alkohol. Podle toho potom odhadnete kolik vína a piva koupit. Máte-li možnost, kupte si víno přímo ve vinařství. Dodají vám ho v soudku.
Stejně svědomitě vybírejte i pivo. Kdo chce chutný mok s jedinečnou chutí, vsadí, stejně jako my, na soukromé rodinné pivovary. Budete příjemně překvapeni. S výběrem vám pomůžou kamarádi, případně si můžete projít recenze na pivních stránkách.

Nealko pití vybírejte z nejrůznějších limonád, kyselek a sirupů. Kdo je propagátor kohoutkové vody, ušetří.

Co budeme jíst?

Při domácí svatbě máte dvě možnosti. Jídlo si předem připravit sami nebo objednat u cateringové firmy. V obou svatební dortpřípadech je vhodné zajistit si osobu, případně osoby, které se budou v den D starat o bezproblémový chod kuchyně. Roznášet jídlo, případně doplňovat nabídku rautu, odnášet a mýt použité nádobí, vařit kávu.

Já jsem se rozhodla pro cateringovou firmu a objednala jsem si malé řízečky v různých obalech, masové rolády, salámové a sýrové mísy, zeleninové saláty a srnčí guláš :-) Firma mi objednané jídlo, které se bude podávat formou rautu, doveze v den svatby až domů.

Když se chcete spolehnout na vlastní kuchařské umění, čeká vás určitě mnohem více práce. Vybrat správné menu, nakoupit suroviny, všechno připravit. Jednou z možností je naložit si předem různé druhy masa, připravit saláty a pečivo a při zahradní svatbě grilovat.

Určitě by na svatební stole nemělo chybět něco sladkého. Dort, svatební koláčky či cukroví vám přijdou vhod při odpolední kávě. Všechno si můžete nechat upéct u cukráře, případně opět vyrobit sami.

Svatební výzdoba

Pro případ nepříznivého počasí je vhodné zapůjčit si svatební stan. Jsou k mání různé rozměry, s podlahou i bez podlahy, takže v něm můžete bez problémů i tančit.

Stoly i židle si vyzdobíte podle vlastního vkusu. V dnešní době je výběr z mnoha různých svatebních agentur, které půjčují výzdobu a všechno potřebné pro svatbu.

A jeden svatební recept na závěr...

Svatební koláčky bez kynutí

600 g hladké mouky
100 g cukru krupice
120 g másla
4 žloutky
špetka soli
1a1/2 prášku do pečiva
70 g droždí
250 ml mléka

Žloutky, rozměklé máslo a cukr utřeme do pěny. Přidáme všechny ostatní přísady, nakonec droždí. Vypracujeme vláčné těsto, ze kterého tvoříme bochánky.
Okraje potřeme vajíčkem a doprostřed dáme různé náplně. Makovou, povidlovou, tvarohovou.
Dáváme ihned do vyhřáté trouby a pečeme dozlatova. Po vytažení z trouby pokapeme rozpuštěným máslem s cukrem a rumem.

Dobrou chuť přeje elly.