Foto: Shutterstock
První a ještě opatrné sluneční paprsky jsou tu. Více světla a modré oblohy, méně tmy a sychravých dnů působí jako balzám na duši, přesto se nutně nemusíte cítit dobře. Po dlouhé zimě, zvlášť je-li podpořena náročnými událostmi doma či ve společnosti, může dorazit i vyčerpání. Tělo nemá tolik sil a psychika jde ruku v ruce s fyzickou nepohodou. Dočasný nekomfort ve formě jarní únavy mohou vyřešit i bylinky. Máme pro vás ty nejobvyklejší včetně redakčního tipu na osvěžující nápoj.
Již naši předkové věděli, že divoké byliny nejsou jen předzvěstí nastupujícího jara. Obsahují také spoustu vitamínů, minerálů a mikroživin. Jde o dobře dostupné prostředky posilující imunitní systém, stimulující metabolismus a detoxikující organismus. Kromě pohybu, čerstvého vzduchu a dostatku zdravého spánku mohou divoké byliny úspěšně zmírnit jarní únavu. |
Pampelišky
Pampeliška podle studií oživuje a aktivuje metabolismus, navíc odvodňuje a detoxikuje. Její nespornou výhodou je také to, že se dá využít celá – květy, listy i kořen. Pro boj s jarní únavou jsou však nejúčinnější mladé pampeliškové listy. Z nich si můžete připravit salát nebo čaj (a ten dosladit například pampeliškovým medem vyrobeným z květů). Mladé listy lze natrhat a přidat k jiné zelenině, případně nasekat nadrobno a použít jako posyp na namazaný chléb. Fantazii se meze nekladou.
Foto: Shutterstock
Věděli jste, že pampeliška má třicetkrát více vitamínu C a dvacet pětkrát více hořčíku než hlávkový salát? |
Mladé kopřivy
Kopřiva je bylinka hojně využívaná v lidovém léčitelství, účinná i proti jarní únavě. Mírní apatii, zvyšuje odolnost organismu a stimuluje krevní oběh (zdroj zde). Má také odvodňující účinek a podporuje detoxikaci těla. Ideální jsou lístky mladé kopřivy, ze kterých můžete připravit čaj, přidat je do ovocného či zeleninového smoothie, nasekat do polévky, nádivky nebo třeba nasypat na chleba s tvarohem. Kopřivu lze připravit i jako špenát.
Foto: Shutterstock
Traduje se, že nejúčinnější je kopřiva nasbíraná do poloviny května, poté ztrácí svou mladou sílu. Dobrým vodítkem je ale květ; pokud se objeví, jde o signál „stárnutí“ - bylina už není tak účinná. |
Medvědí česnek
Zelený zázrak z přírody, medvědí česnek, je bohatý na železo a vitamín C. Čistí krev, stimuluje organismus a vrací chuť do života. Mladé listy medvědího česneku můžete nasekat a přidat do polévky nebo na namazaný chléb, chutnat bude i jako doplněk salátů či pesta. Při jeho sběru buďte ostražití, protože listy jsou podobné listům jedovaté konvalinky.
Foto: Shutterstock
Rostlina je extrémně bohatá na vitamín C. 100 g čerstvé bylinky obsahuje cca trojnásobek jeho doporučené denní dávky. |
Sedmikrásky
Sedmikrásky jsou nejen hezké na pohled, jsou také zdravé. Obsahují vysoké množství vitamínů A, C a E a také různé minerální látky. Tato divoká bylinka čistí krev a stimuluje metabolismus (zdroj zde). V rámci jarní očisty organismu můžete sedmikrásky použít jako doplněk bylinného čaje, přidat do salátu, polévky nebo smoothie. Děti budou žlutobílé květy sedmikrásek bavit třeba na namazaném chlebu.
Foto: Shutterstock
Sedmikráska je skvělá k regeneraci organismu, účinná je ale také zevně. Odvar z bylinky pomáhá při kožních chorobách (akné, lupénka, ekzém a další). Postižené místo potírejte podle potřeby. |
Tip redakce:
Osvěžující nápoj s vysokým obsahem vitamínu C
Pomeranč má vysoký obsah vitamínu C, o němž je známo, že bojuje proti fyzické i psychické únavě. Skořice zase platí za mimořádný stimulant, který chutná a dokáže probrat z mírné letargie. Zkombinujete-li obě ingredience, vznikne chutný životabudič.
Připravte si:
- 2 tyčinky skořice
- čerstvě vymačkanou šťávu z jednoho pomeranče
- 1 lžičku medu (není nutno)
- 200 ml vody
Dvě tyčinky skořice vložte do vody a přiveďte k varu. Nechte cca 15 minut macerovat. Vymačkejte šťávu z pomeranče a přidejte do teplého (ne horkého) skořicového nálevu. Doslaďte medem podle chuti. Důkladně promíchejte. Výsledkem je chutný a zdravý nápoj, který vás příjemně nakopne.
Čtěte také:
- Duha na talíři: Budete překvapeni, jak barva plodů dokáže ovlivnit zdraví
- Zánět močových cest? Na nic nečekejte, někdy se to samo nezlepší
Zdroj: simplyhealthysleep.com, mediaustralia.com,styleoga.it, Studie Ordinary Plants with Extraordinary Properties, Diverse biological activities of dandelion, The pharmacological umportance of Bellis Perennis
Nový komentář
Komentáře
Děkuji vám moc za rady na to, jak si poradit s plevelem. My dáme asi přednost mulčování a koupíme nějaké mulčovací textilie. To víte, nechceme už ten rychle rostoucí se plevel vidět za žádnou cenu. Není to pro mě vůbec uklidňující a já se snažím vytvořit si oázu klidu.