nábytekZdá se vám masově nabízený nábytek, kterého jsou plná obchodní centra, poněkud fádní a bez nápadu? Pak dodejte své zahradě exotický šmrnc!

Kvantita nebo kvalita?

Zásadní rozdíl mezi dřevem tuzemským a tím z exotických krajin, spočívá v jeho kvalitě. Exotické dřevo je velmi tvrdé, a díky vysokému obsahu olejnatých látek a pryskyřic odolává stárnutí a degradaci. Vzhledem k těmto vlastnostem je přímo předurčeno pro externí využití, kde musí být materiál schopen vzdorovat nepříznivým podmínkám počasí, jako jsou rychlé změny teplot, vysoká vlhkost, intenzivní srážky.

Teak

Na žebříčku popularity zahradního nábytku si dlouhodobě drží prvenství dřevo teakové. Svou oblibu si získalo nejen u nás, ale po celém světě. Pomalu, ale jistě se stává hodnotnou náhradou krátkodobě užitkového a nábyteknevzhledného plastu. Teakové dřevo je tvrdé, pevné a zároveň velmi ohebné. Díky odolnosti vůči povětrnostním podmínkám našlo své využití i při stavbě lodí. Teakový strom roste v sušších oblastech jihovýchodní Asie. Ve velkém se pěstuje na Jávě, v Indii, Kambodži nebo Thajsku.
Teakové dřevo se považuje za jedno z nejtrvanlivějších dřev světa, proto je ideální pro venkovní využití. Díky vysokému obsahu olejnatých pryskyřic je zaručena dlouhodobá životnost i ve vlhkém prostředí, dokonce snese i mráz.

Akácie

Dřevěný nábytek z akácie je charakteristický svým zabarvením. Plamenná struktura a olivově hnědé až šedohnědé odstíny s tmavšími pruhy, které dodávají krásný teplý vzhled, patří mezi typické znaky tohoto nábytku. Původně pochází z lesů východní Asie a jižní Ameriky. Podobně jako teak se vyznačuje svou tvrdostí, díky které se hojně využívá ve stavebnictví a při lodních konstrukcích.

Ratan

nábytekOblíbeným dřevem pro výrobu zahradního nábytku je i velmi lehký a pružný ratan. Jeho produkce pochází z Indonésie, kde pěstují liánovitou palmu místní obyvatelé. Ratanový nábytek nachází své uplatnění nejen díky pohodlí a vzhledu, ale i široké využitelnosti na krytých terasách nebo zimních zahradách a halách domů jak ve vnějším, tak i vnitřním prostředí. Vyznačuje se zejména dlouhou životností a nenáročnou údržbou. Zajímavou alternativou k přírodnímu ratanu je ratan umělý, kterému zůstaly estetické vlastnosti originálu, a navíc vyžaduje mnohem snazší údržbu.

Na trhu jsou mimo výše zmíněné dřeviny dostupné ještě další druhy exotických dřevin, ze kterých se vyrábí nábytek. Pro ten zahradní se používá například tropické dřevo meranti nebo malajská durian, která je zajímavá především svou barvou a nízkou pořizovací cenou.

nábytekTip odborníka:
„Nově jsou v sortimentu zahradního nábytku také sestavy z tuzemského dřeva, jakým je masivní dub. Základní vlastností této dřeviny je tvrdost, nízký podíl suků a estetické zabarvení a typická kresba. Nábytek je navíc již povrchově upravený,“ vysvětluje Marek Procházka, OBI Beroun.

I exotika vyžaduje péči

Zahradní nábytek je vystavován působení slunečního záření i dešťovým srážkám. Například na teakovém nábytku se to projevuje typickou patinou- zašednutím, které ale není na škodu a dřevo nijak neztrácí na kvalitě. Časem tak podléhá přirozenému procesu stárnutí. Pravidelnou péčí lze tento proces výrazně zpomalit nebo i zvrátit. Nábytek je ale zapotřebí pravidelně napouštět speciálními oleji pro ošetření dřeva, aby se původní olejnaté látky, které ubývají v důsledku vysychání, doplnily. Navíc tak zůstane zachován přirozený barevný odstín nábytku. Nutno však podotknout, že každý typ nábytku vyžaduje specifickou péči.

A jak nábytek správně natírat?

Aby se docílilo co nejdelší životnosti nábytku, je třeba si před samotným nátěrem dřevěný povrch připravit. Dřevo zbavte nečistot a lehce ho přebruste velmi jemným brusným papírem a znovu omeťte. Poté nastříkejte speciální čistič na nábytek a nechte několik minut působit. Veškeré potřebné prostředky jsou k dostání v hobbymarketech OBI.

nábytekNa dřevěný nábytek nikdy nepoužívejte saponátové čisticí prostředky, které běžně užíváte v domácnosti, mohlo by dojít k narušení struktury dřeva a nenávratnému poškození. Po zaschnutí povrchu začněte s napouštěním všech částí nábytku speciálním olejem. Olej volte vždy podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben, odborníci v hobbymarketu vám s výběrem rádi poradí. Natírejte rovnoměrně pomocí štetce nebo válečku. Použít můžete i olej ve spreji, který se snadněji aplikuje. Rozetření štětcem ale stejně neopomínejte. Tento proces je ideální opakovat na začátku a na konci sezóny. Pokud by vám olej ukápl na nežádoucí místo, jednodušše jej otřete hadříkem.

Uložte nábytek k zimnímu spánku

I pro odolný nábytek z exotického dřeva najděte přes zimu vhodné místo pro uskladnění. Mělo by být dostatečně větrané, spíše chladnější. Nikdy nábytek epřikrývejte plastovou fólií, aby se na něm nezačaly tvořit plísně. Ideálním místem, kam přes zimu zahradní posezení uskladnit, je garáž, kůlna nebo zahradní domek, kde je zajištěn dostatečný přístup vzduchu a dřevu nehrozí vlhnutí.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama