Sluníčko už začíná hřát a láká nás k posezení pod širým nebem. Už jste vytáhli svůj oblíbený zahradní nábytek a začali stolovat venku? Stále zůstáváte u plastu, nebo pokukujte po něčem elegantnějším?

Plastový nábytek na našich zahradách a venkovních terasách stále převládá. Má jistě své výhody. Je laciný, lehký, a poměrně skladný. Ale už jsem byla několikrát svědkem, kdy si do křesílka usedla těžší váhová kategorie a madla nebo nožičky nevydržely. V horším případě dokázal prasklý plast pěkně „kousnout“. Au! O nějaké estetice a trvanlivosti bych raději pomlčela. Bílý plast zešedne, barevný vyšisuje a ztratí lesk. Když to vezmete kolem a kolem, možná se vyplatí investice do nábytku, který je na úrovni.

Co takhle dřevěný? Dřevo je klasika, která je nadčasová a působí přívětivým dojmem.

dřevo

Hodí se jak ke starším chalupám, víkendovým chatám, ale i k moderním rodinným domkům. Když si vyberte nábytek z dubu nebo exotických dřev, odolá i nepřízni venkovního prostředí, jako je vlhkost a prudké slunce. Stačí ho ošetřit transparentním napouštěcím olejem, který nábytek ochrání před vlhnutím, plísní, ale i vysycháním a praskáním. Mezi exotické dřeviny vhodné pro zahradní nábytek patří eukalyptus, teak nebo Bangkirai Yellow Balau, který obsahuje tanin (podobně jako dub), díky němuž je dřevo velmi odolné.

Levnější typy dřevěného nábytku z borovice, smrku nebo buku zase vyžaduje náročnější údržbu syntetickými laky.

Kovový nábytek je subtilní a přitom trvanlivý

kov

Pokud jste se zamilovala do kovového nábytku, i tady máte určitě na výběr. K modernímu domu se budou dobře hodit nerezové materiály, které jsou odolné vůči dešti i slunci a nevyžadují žádné speciální ošetření. V případě dnes tak módního železa se určitě neobejdete bez antikorozního nátěru. Kovový nábytek je stabilní a vysoce trvanlivý, ale jeho nevýhodou je vysoká hmotnost a poměrně rychlá reakce na okolní teploty. Kov se velmi rychle rozpálí i ochladí, což nemusí být právě nejpříjemnější, takže bez textilních sedáků se u tohoto druhu nábytku asi těžko obejdete.

Umělý ratan nahradí proutěný nábytek

ratan

Proutěný nábytek v nás vyvolává nostalgii starých časů. Ale přírodního ratan, ze kterého je většinou vyroben, můžeme umístit do venkovního prostředí jen na velmi krátkou dobu. Hodí se spíš do zimních zahrad, zastřešených altánů a nebo chráněných verand.

Moderní alternativou je zahradní nábytek z umělého ratanu, který je vhodný právě pro exteriérové využití. Je velmi příjemný na sezení a snadno se udržuje. Speciálně vytvořené vlákno z polyetylenového materiálu je plně recyklovatelné, pružné, pevné a netoxické.

Zdroj a foto Aspen

Čtěte také

Reklama