Mezi pozvanými hosty byli Zlata Adamovská, Heidi Janků, Iva Hüttnerová, Jana Doleželová, Lucie Smatanová, Pavel Zedníček, Štěpánka Duchková, Václav Vydra a další. Křtilo se v restauraci Crystal Gardens, která poutala svým vzdušným a květinovým prostředím, a to přímo stylově – okvětními lístky růží.

64537412d436bblobid0.jpg 

Kniha "Zahrady od Dany 2" nabízí mnoho užitečných rad pro každého, kdo se snaží vytvořit krásnou a udržitelnou zahradu. Makrlíková se zaměřuje na to, jak lze překonat nejčastější chyby, které lidé dělají při plánování a úpravě svých zahrad. Kniha obsahuje také mnoho praktických rad, jak dosáhnout praktické zahrady bez ohledu na velikost pozemku nebo jeho umístění. Častým problémem je zahrada ve svahu a s tím nová kniha může pomoci. Makrlíková také zmiňuje nejčastější chyby, které se v zahradách objevují, jako například tújový plot kolem pozemku a uprostřed trávník, nebo nákup kvetoucích rostlin a poté jejich umístění bez rozmyslu na zahradě.

6453741d48669blobid0.jpg

Mezi nejvíce nepraktické a bláznivé přání zařadila touhu po bezúdržbové zahradě nebo mít zahradu bez hmyzu. „Klasické nesplnitelné přání je bezúdržbová zahrada. I kdybyste zahradu vybetonovali, beton časem popraská a bude potřebovat péči. Jednou po mně paní chtěla umělý trávník na zahradu, a tak jsem ji řekla, že bychom mohli dát i umělé rostliny a ona souhlasila. Z mé strany to byl žert a samozřejmě jsem nedávala ani umělý trávník ani umělé květiny a ze zahrady jsem rychle zmizela. Zahrada prostě  není  pro lenochy, nechcete- li sekat trávu, starat se o rostliny, raději zůstaňte v bytě“, dodala Dana Makrlíková.

645373b0c740cobrazek.jpg
 
Součástí křtu byla soutěž o nejkrásnější truhlík, do které se zapojili pozvaní umělci. Dostali zahradní zástěry, truhlík a vytvářeli z květin originální výtvory, kterými prokázali jejich lásku k zahradničení. Po napínavém a vtipném „boji“ si první místo odnesli nakonec všichni, protože každý truhlík byl originální. Dana Makrlíková byla nadšená z kreativity hostů a všechna díla také odborně okomentovala.
 
Hosté si atmosféru křtu velmi užili a přidali i zkušenosti ze své zahrady. Iva Hüttnerová zmínila, že má hrabání v hlíně velmi ráda a přiznala, že když vidí pampelišku v parku, má obrovskou chuť ji vydloubávat, přestože se jí líbí, jak kvete. Její zahrádka je sice malá, ale přesto vyžadující údržbu: „Neustále řeším, aby vše, co roste blízko u sebe, neprorůstalo“, posteskla si Hüttnerová. I s tím ji může pomoci nová kniha, která tyto rady nabízí.

6453744db0a46obrazek.jpg

Také další host, Štěpánka Duchková, která křest moderovala, si jej náramně užila. S Danou se inspirují a doplňují už 20 let. „Dana je velmi tvrdý a nekompromisní kritik. Přijede a od brány už vidím, jak ostřížím pohledem přejíždí každý metr čtvereční zahrady. Pak mi vynadá, co jsem všechno zahubila a o co se špatně starám. A nakonec mi vždy něco krásného zasadí. Dana je velký odborník a já si od ní nechám radit ráda. Jen bych potřebovala, abych jí tu měla častěji. Mám takový nápad, zatím jsem jí ho neřekla – mohla by se k nám na zahradu nastěhovat!“, dodala usmívající se Štěpánka.

645374dfc0970blobid0.jpg

Pavel Zedníček, který dorazil v doprovodu své manželky Hanky Kousalové řekl, že to mají doma rozdělené. „Ona se hrabe v hlíně, miluje kytky, takže každý rok rozestaví všude květináče a já to pak zalévám. Moje hlavní náplň práce je starost o trávník. Hanka řeší, že nám žloutnou bobkovišně a v hlíně máme něco co se jmenuje lalokonosec a žere nám to kytky. Tož tak. Hlavně že už snad bude jaro!“

64537473e891ablobid0.jpg

Dana Makrlíková je známá svou odborností a zkušenostmi v oblasti zahradní architektury a tato nová kniha je dalším důkazem toho, že se jedná o vynikající zdroj informací a inspirace pro každého zahrádkáře.