64806cb4654f9obrazek.png
Foto: Canva.com

Tyto zahradní struktury vám umožňují uniknout od hluku a rozptýlení každodenního života, ponořit se do přírody a zároveň si užívat chvílí klidu a relaxace. Jaké výhody přinášejí zahradní domky či altány a jak mohou vylepšit váš zážitek z pobytu na zahradě?

Zahradní stavby, jakou je zahradní domek či altán, jsou navrženy tak, aby byly útočištěm klidu a pohody. Poskytují únik od shonu každodenního života, umožňují vám spojit se s přírodou, relaxovat a dobít energii. Díky svému designu pod širým nebem přinášejí altány bezprostřední krásu přírody a zároveň poskytují přístřeší a soukromí. Zahradní domky jsou zase skvělým útočištěm k odpočinku a zároveň místem k přenocování, které můžete využívat i během celého roku.

Příjemná atmosféra zahradního domku či altánku podporuje relaxaci, meditaci a introspekci a nabízí tak útočiště pro vaši mysl, tělo i duši.

Zahradní domky a altány jsou opravdu všestrannými exteriérovými prvky. Je možné je přizpůsobit vašim specifickým potřebám a preferencím. Slouží jako víceúčelové prostory, které lze přeměnit na soukromé útočiště přizpůsobené vašim oblíbeným aktivitám. Ať rádi čtete, cvičíte jógu, malujete nebo si jednoduše rádi odpočinete u šálku kávy či čaje, zahradní domek či altán se dají zařídit tak, aby vytvořily dokonalou atmosféru pro vámi zvolené relaxační aktivity.

Jednou z největších výhod zahradních domků a altánků je jejich bezproblémová integrace s vnějším prostředím zahrady. Skvěle se hodí z přírodního prostředí a vytvářejí prostor, ve kterém se můžete i vy ponořit do krásy vaší zahrady a vychutnávat si čerstvý vzduch a zvuky přírody. Prostředí, které nás obklopuje, výrazně ovlivňuje to, jak se cítíme. A kde si člověk dokáže odpočinout lépe, než tam, kde se cítí příjemně, harmonicky a klidně? Zeleň zahrady, rozkvetlé květiny či zpěv ptáků a šustění listů v zahradě dokonale navodí pocity klidu a harmonie, které jsou pro dokonalý odpočinek nezbytné. Navíc pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu a v obklopení zeleně výrazně snižuje stres, zlepšuje náladu a podporuje celkovou pohodu. Pobyt v zahradě je tak zároveň jakousi formou psychohygieny, kdy můžeme vypnout od problémů a starostí běžných dní.

Zahradní domek a altán jsou vynikajícím místem nejen pro odpočinek a relaxaci, ale také pro socializaci a společenský život. Nabízejí vhodný prostor pro setkání a posezení s rodinou či přáteli. Zahradní domek rovněž i altán vytváří útulné prostředí pro společné chvíle, ať už jsou to oslavy, menší setkání, grilovačky nebo jen posezení při rozhovorech.

Jak si správně vybrat?
Chtěli byste si i vy pořídit zahradní domek či altán? Nabídka je opravdu široká, proto jistě nebudete mít problém vybrat si tu správnou stavbu právě pro vás. Při výběru je však důležitých několik faktorů, a to:

  • vaše preference a možnosti,
  • výběr správného materiálu altánu či domečku,
  • výběr vhodné velikosti, designu a provedení,
  • výběr vhodného místa pro umístění,
  • podkladní plocha.

Předtím, než si pořídíte zahradní domek nebo altán, je důležité ujasnit si, co od dané zahradní stavby očekáváte. Jak velký prostor budete potřebovat? Na jaké aktivity ho budete chtít využívat? Kolik prostoru vám poskytuje vaše zahrada či pozemek? Rovněž je důležité si na začátek určit rozpočet a vaše možnosti investice.

Velice podstatným krokem při výběru zahradní stavby je také volba vhodného materiálu. Zahradní domky a altány jsou nejčastěji dostupné v dřevěném provedení. Dřevo používané k výrobě zahradních staveb by mělo být kvalitní, aby dokázalo co nejvíce odolávat povětrnostním vlivům.

Tip: Dřevo je organický materiál, a proto je důležité o něj pravidelně pečovat. A to zejména, pokud jde o exteriérové stavby, které jsou do velké míry vystaveny vlivům počasí. Pravidelná údržba a povrchová úprava dřeva dokáže zvýšit odolnost a prodloužit životnost zahradní chaty.

Kromě správného materiálu je důležité vybrat si takový zahradní domek nebo altán, který bude rozměrově, designově i stylově pasovat do vaší zahrady či na pozemek. Vyberte si strukturu, která harmonicky zapadne do vaší zahrady a bude ladit s estetikou celého prostoru a vašeho domu.

Neméně důležitý je také výběr místa pro umístění altánku či domečku. V první řadě by se mělo jednat o místo s rovným, stabilním a pevným podkladem, aby se zajistila stabilita zahradní stavby. Pro mnohé zahradní stavby se doporučuje již předem připravit podkladovou plochu, která může mít podobu zarovnaného a štěrkem vysypaného povrchu, betonových kostek či dlaždic nebo vybetonovaného povrchu. Požadavky na podkladovou plochu jsou u různých zahradních staveb rozdílné, proto se vždy informujte u prodejce či dodavatele. Vhodným místem pro umístění domku či altánku je takové, které poskytne zátiší a dostatek soukromí, abyste si mohli vychutnávat nerušený odpočinek. Ideálně se domeček nebo altán hodí do prostředí mezi stromy či keře, které částečně vytvoří překrytí.

Když už budete mít svůj vysněný zahradní domek či altán doma, pak je čas pustit se do jeho zařizování. Určitě si pořiďte pohodlný a kvalitní zahradní nábytek, sezení a nezapomeňte ani na doplňky a dekorace. Určitě by neměly chybět ani měkké polštáře a přikrývky, které poskytnou pohodlí a dotvoří útulnou atmosféru. Oblíbeným zahradním prvkem, který můžete integrovat do altánku či na terasu domku je také zahradní houpací křeslo, které posune relaxaci na vyšší level.

Zahradní stavby dodávají vnějšímu prostoru nádech elegance a sofistikovanosti a často jsou ústředním bodem celé zahrady. Poskytují funkční vnější prostory, díky čemuž jsou také přidanou hodnotou vaší nemovitosti. Vytvořte si i vy na zahradě dokonalé místo k odpočinku a relaxaci! Vyberte si svůj zahradní domek či altán ještě teď a pořiďte si dokonalé léto ve vaší zahradě!

Reklama