koky.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Kokedama, o jejímž vzhledu toho dost napovídá už její název, který v doslovném překladu znamená mechová koule, k nám připutovala z Japonska. Tuto rostlinu v kulatém balu zeminy obaleném mechem Japonci umisťovali na talířky a misky. Tímto způsobem se nejčastěji pěstovaly bonsaje. Dnes je ale mnohem více oblíbené pěstování závěsných kokedam.

Jak už bylo řečeno, kokedama se hodí například pro ty, kteří nemají příliš volného prostoru, na který by mohli rostlinu umístit. Vhodná je ale také pro milovníky jednoduché a přirozené krásy rostlin.

Při výrobě kokedam je nejdůležitější zvolit správné složení substrátu. To musí odpovídat konkrétním požadavkům dané rostliny. Zároveň ale musí substrát také držet tvar, mít dobrou propustnost, vázat živiny a uvolňovat je, když to rostlina potřebuje. Důležité je i zvolit správné množství substrátu, a tedy velikost kokedamy.

Pro výrobu kokedam jsou nejvhodnější rostliny vlhkomilné, a to z toho důvodu, že mají rády jílovité substráty, které drží hezky pohromadě. Mezi vlhkomilné rostliny řadíme kapradiny, asparágus, potos, břečťany a podobně.

Při samotné výrobě pak velice opatrně zacházíme především s kořeny rostlin, aby se nepolámaly.

O hotovou kokedamu poté pečujeme tak, že ji každý týden na pár minut namočíme do odstáté vody a necháme několik desítek minut vykapat. Dejte si pozor, abyste ji nenechávali „pít“ moc dlouho. Mohlo by dojít k tomu, že se ze substrátu zbytečně vyplaví živiny.

Hnojení se pak provádí buďto za pomoci hnojivých tyčinek, které se do substrátu zapíchnou z vrchu anebo roztoku, který se přimíchá do zálivky.

Zdroj info: kokedamyprimanapadyceskestavby, youtube kanál/ Zahrada na niti

Reklama