Zima dala trávníku pěkně zabrat. Prořídlý, mechem prorostlý nebo dokonce úplně holý povrch kdysi zeleného pažitu přímo volá po jarní údržbě. Jak na to, aby se trávník opět zazelenal a lákal nás k posezení?

K posezení? Ano, trávník není jen pro okrasu. „Běžní“ uživatelé travního koberce možná uvítají pár jednoduchých rad, jak dát trávník opět do pořádku. Tím spíš patří-li mezi vlastníky zahrádky, která je určena spíš k praktickému využití a nešílí z kdejaké pampelišky nebo sedmikrásky.

grass

Trávník, který se podobá spíš louce a je pastvou pro oči, je i mým cílem. Proto jsem se pídila po tom, jak ho opět oživit a ráda se s vámi o své poznatky podělím.

Dnešní trávníkové téma se bude týkat drobných úprav a dosévání menších ploch, které zvládne každý svépomocí.

grass

  • Úprava před setím. Nejdřív musíme hráběmi nebo vertikutátorem odstranit listí, uschlé zbytky trávy a mech. Tím zkypříme půdu a do vzniklých rýh můžeme vysévat osivo. Kde je potřeba, dosypeme vhodným substrátem. Tráva má ráda lehkou a dobře propustnou zeminu s dostatkem živin.
  • Jaké osivo je vhodné pro užitkové zahrady? Pokud chceme opravdu hustý a hodně odolný trávník, po němž můžeme šlapat a běhat, zasejeme směs travin určenou pro hřiště. Toužíme-li po trávníku co nejpřirozenějším, a přitom nenáročném na údržbu, zvolíme směs luční, jetelotravní nebo pastevní.
  • Zasetá místa musíme pečlivě uválet, aby se semena lépe vpravila do půdy a rychleji vzklíčila. Ideálně rýhovaným válcem, ale předpokládám, že většina z vás nic takového nevlastní. Takže semena vpravte do půdy železnými hráběmi a potom povrch zpevněte dřevěnými deskami, po kterých se párkrát projdete a zem tak udusáte. Ano, je to primitivní, ale v zásadě účinné.
  • Nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Nejlépe jemně roste, (aby se netvořily kaluže) ideálně 2x denně, aby klíčící semena nezaschla.
  • Čím hnojit? Hlavně na začátku vegetačního období, potřebuje trávník hlavně dusík, fosfor, draslík, tedy známou trojici NPK.

Čtěte také:

Reklama